Top Lista

31-03-2017-19:13:53

16 najlepszych piosenek na każdy dzień tygodnia

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

David Bowie fot. Sony BMG

Voo Voo zainspirowali nas swoją płytą "7", dlatego postanowiliśmy przygotować zestawienie najlepszych piosenek z dniami tygodnia. Od razu uprzedzamy, odrzuciliśmy wszelkie oczywistości jak "Blue Monday", "Sunday Bloody Sunday" czy "Friday I\'m In Love" ;)

16. Simple Plan - "Saturday"

Piosenka Simple Plan to w sumie muzyczny, bardzo energiczny odpowiednik młodzieżowego wyobrażenia o sobocie. Czyli bawimy się do świtu i robimy różne szalony rzeczy. Podmiot liryczny twierdzi jednak, że od imprezowej soboty, woli spokojny wieczór we dwoje.

15. Hurts - "Sunday"

Hurts nie tak melancholijni, "smutni", jak na początku kariery, ale niezmiennie stylowi. "Sunday" to niemal taneczny numer. Z szalejącymi syntezatorami i stadionowym rytmem. Trochę w stylu The Killers.

14. Björk - "Midvikudags"

Midvikudags po islandzku znaczy... środa. To króciutkie nagranie Björk w zasadzie jest dźwiękową impresję z wokalnymi popisami. Ciężko nazwać to piosenką, ale dziwactwa Björk zawsze są co najmniej intrygujące.

13. Drake - "Wednesday Night Interlude" (feat. PartyNextDoor)

Dużo migoczących dźwięków i senny klimat. Wiele się tu nie dzieje. Rzecz z kategorii snujących się niespiesznie.

12. IloveMakonnen - - "Tuesday" (feat. Drake)

Rozbujany, imprezowy kawałek. Miękki, z "cykadami" w tle. Piosenka tak spodobała się Drake\'owi, że sam zgłosił się, by nagrać remiks. Klip dopełnia utworu i ukazuje imprezujących ludzi. W końcu, kto powiedział, że nie można imprezować we wtorek.

11. Macklemore - - "Wednesday Morning"

Fortepianowa, dość prosta, ale przyjemna ballada z przesłaniem. Numer stanowi komentarz współtwórcy "Thrift Shop" na temat ostatnich wyborów prezydenckich w USA. W nagraniu muzyk zastanawia się, jaka przyszłość czeka jego córkę.

10. Calexico - - "Maybe on Monday"

Urokliwa Americana jak to w przypadku Calexico bywa. Akustyczne i elektryczne, naturalne, pustynne brzmienie i całkiem sporo emocji.

9. Kanye West - - "Good Friday"

Jak piątek, to musi być dobry. W końcu to weekendu początek. Piosenka Kanye Westa tradycyjnie na bogato. Sample, goście, scratchowanie. Mnóstwo dźwięków i zgrabna melodia.

8. Will Butler - - "Clean Monday"

Numer z 2015 roku opowiada o kryzysie gospodarczym w Grecji i był częścią cyklu, w ramach którego muzyk Arcade Fire publikował piosenki zainspirowane newsami. - Kibicuję Grecji - komentował Kanadyjczyk. - W szerokiej skali, chyba zresztą każdy kibicuje. Nawet jeśli jesteś ultraprawicowcem, ultra-Niemcem czy ultrakapitalistą, pewnie nie chcesz, by Grecja wypadła z Unii Europejskiej i pogrążyła się w długach. Muzycznie mamy do czynienia z przyjemnie pulsującym kawałkiem.

7. Katy Perry - - "Last Friday Night (T.G.I.F.)"

Katy Perry ostatnio stawia na mocne, piosenki-hymny i bojowe nastawienie. "Last Friday Night" to numer z czasów, gdy była kolorową, wesołą dziewczyną, która lubiła się po prostu dobrze bawić.

6. Billie Holiday - - "Gloomy Sunday"

Oryginalnie jest to węgierska piosenka z lat 30. Angielski tekst powstał w 1936 roku, a Billie Holiday spopularyzowała utwór swoją wersją z 1941 roku. Nie jest to wesoły numer, wręcz przeciwnie, dość mroczny i dramatyczny (z wątkiem samobójstwa zaraz na początku). Po kompozycję sięgali też Ray Charles, Sarah Vaughan, Sinead O\'Connor czy Björk.

5. The Cure - - "10:15 Saturday Night"

Fantastyczna surowizna doskonale znana miłośnikom wczesnego The Cure. Robert Smith napisał piosenkę gdy miał 16 lat. Numer o czekaniu na telefon w sobotni wieczór.

4. Massive Attack - - "Saturday Come Slow"

Snujący się, leniwy i oczywiście klimatyczny numer z przejmującym śpiewem Damona Albarna. - Nim pojawił się Albarn, to był zupełnie inny numer - zapewnia 3D. - Miał zupełnie inną energię, inną atmosferę. Utwór traktuje podobno o Bristolu, czyli kolebce trip-hopu.

Dodatkowo na gitarze zagrał Adrian Utley z Portishead.

3. Kelis - - "Friday Fish Fry"

Jak widać jedzenie ryb w piątki to nie tylko domena Polaków. Kelis ze swojej jedzeniowej płyty ("Food"), Kelis proponuje rybne danie właśnie na piątek. Ładnie kłania się przy tym klimatom rockabilly, dodając do swego muzycznego menu metaliczne gitary i brzęczące tamburyno.

2. David Bowie - - "Thursday\'s Child"

Inspiracją do piosenki była autobiografia aktorki Earthy Kitt. Książka zatytułowana właśnie "Thursday\'s Child" była ulubioną lekturą Davida Bowiego, gdy miał 14 lat. Kiedy słucha się tego utworu, człowiek zaczyna żałować, że Bowie nigdy nie nagrał piosenki do Bonda.

1. Big Krit - - "Saturdays = Celebration"

Niełatwy, raczej smutny numer o tym, jak radzić sobie po utracie bliskiej osoby. Potężny ładunek emocjonalny i piękne bluesowe barytony Jamiego N Commonsa, a całość o wyraźnie południowym zabarwieniu.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!