Top Lista

05-09-2017-20:29:09

14 piosenek o wiecznie inspirującym Nowym Jorku

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

St. Vincent fot. Archiwum Artystki

Nowy Jork. Miasto, które nigdy nie śpi. Miasto Woody\'ego Allena i "Buszującego w zbożu". Miasto, które nie przestaje inspirować, także muzyków. Oto 14 piosenek o Nowym Jorku.

14. St. Vincent - "New York"

Zacznijmy od pani, która nas zainspirowała swym najnowszym singlem. Prawdopodobnie nigdy nie będzie to największa, najsłynniejsza piosenka o Nowym Jorku, ale nie zmienia to faktu, iż jest zacna. St. Vincent pokazuje też, że w 2017 roku o Nowym Jorku jeszcze nie wszystko zostało powiedziane.

Kolorowy klip, w którym pojawiają się nieoczywiste odniesienia do amerykańskiej metropolii, wyreżyserowała Alex Da Corte. Był to pierwszy klip, jaki nakręcił.

13. Taylor Swift - "Welcome to New York"

Taylor Swift ma w dorobku lepsze, bardziej chwytliwe piosenki, acz trzeba przyznać, że jest coś zaraźliwego w jej entuzjazmie względem Nowego Jorku. - Marzyłam o tym, żeby przeprowadzić się do Nowego Jorku - opowiada gwiazda. - W końcu to zrobiłam i nie potrafię opisać, jak bardzo mnie to miasto zainspirowało. Ciężko znaleźć cokolwiek innego, czego doświadczyłam, co tak na mnie oddziaływało. To elektryzujące miasto.

12. Suzanne Vega - "New York is a Woman"

Suzanne Vega to jedna z najbardziej niedocenianych artystek. Ma wyjątkowy dar tworzenia ciepłych, karmelowych piosenek. Niby to proste akustyczne nagrania, a jednak jest w nich mnóstwo delikatności, dbałości o szczegóły, harmonii.

"New York is a Woman" to piosenka opowiedziana z perspektywy turysty, który zakochuje się w Nowym Jorku, dlatego miasto przedstawione jest jako kobieta. Niestety, kapryśna panna nie odwzajemnia uczucia.

11. Nas - "A Queens Story"

Nowy Jork to nie tylko luksusy na Piątej Alei i wytworny Broadway, ale także ta mroczna, ciemna, przestępcza strona. Numer Nasa traktuje o pewnym nocnym spotkaniu na ulicach Queens w latach 90.. Raper opowiada o kilku prawdziwych gangsterach z Queens.

10. The Clash - "Broadway"

Skoro już wywołaliśmy Broadway... The Clash zainspirowani byli nie tylko Londynem, ale i Nowym Jorkiem. Jazzujący kawałek opowiada o włóczędze, który opowiada o życiu w Nowym Jorku.

9. R.E.M. - "Leaving New York"

Przez serię oklepanych przez radio i MTV utworów R.E.M., czasem zapominamy, że ten zespół nagrał też całkiem sporo naprawdę ślicznych, niebanalnych piosenek. Jedną z nich, tęskną, wręcz smutną jest właśnie "Leaving New York". Michel Stipe napisał kawałek podobno w samolocie, lecąc nad miastem. - Przy ładnej pogodzie, Nowy Jork wygląda wspaniale - powiedział.

Numer jest swoistym sequelem "Electrolite", w którym wokalista wychwala Los Angeles.

8. SBTRKT - "New Dorp. New York"

W nieco mrocznym, dzikim, hipnotyzujący, podbity mocnym basowym beatem "New Dorp. New York", Nowy Jork jawi się jako dżungla. W numerze pojawiają się odniesienia do Staten Island, jednej z dzielnic metropolii.

Wokalnie udziela się Ezra Koening z Vampire Weekend, który nietypowo dla siebie nie śpiewa, lecz rapuje.

7. Lana Del Rey - "Brooklyn Baby"

Skoro było Staten Island i Queens wypadałoby się pochylić też nad Brooklynem. Obok Manhattanu to chyba ta najbardziej filmowa dzielnica Nowego Jorku. Kojarzona z imponującym mostem i kamienicami z cegieł. To także mekka hipsterów (obok z Portland), o których śpiewa Lana.

Podobno w piosence miał pojawić się Lou Reed, ale zmarł w dniu, kiedy był umówiony z wokalistką.

6. Sting - "Englishman in New York"

Może dziś "Englishman in New York" nieco trąci myszką, ale to wciąż bardzo ładna, melancholijna i jesienna piosenka. Ze świetną jazzująca partią saksofonu i naprawdę dobrym tekstem. Podmiotem lirycznym piosenki jest homoseksualny pisarz Quentin Crisp, który w 1986 roku przeprowadził się do Nowego Jorku. Sting spędził z nim kilka dni.

Teledysk nakręcił David Fincher - tak, ten od "Siedem";)

5. Beastie Boys - "An Open Letter to NYC"

Tytuł "An Open Letter to NYC" wyjaśnia wszystko. Panowie napisali otwarty list (list miłosny) do swojego miasta, opowiadając o jego 5 dzielnicach, jego wielonarodowej, multikulturowej mieszance. W tekście znalazły się też odniesienia do ataków terrorystycznych z 11 września.

4. Norah Jones - "Back To Manhattan"

Jeśli ktoś kojarzy Nowy Jork z osnutymi papierosowym dymem jazzowymi klubikami, to do takiej wizji na pewno pasować mu będzie Norah Jones. Niestety, opowieść Jones jest smutna. Wokalistka śpiewa o zerwaniu z chłopakiem i wyprowadzce ze wspólnego domu na Brooklynie.

2. Interpol - "NYC"

Cały debiutancki album Interpol, "Turn on the Bright Lights", to jedna wielka oda do Nowego Jorku. Nawet jeśli nie nie bezpośrednio, miasto pojawia się w tle, między wierszami. W "NYC" jest natomiast na pierwszym planie. Opisany barwnie i poetycko.

1. Jay-Zfeat. Alicia Keys - "Empire State of Mind"

To nie jest piosenka, to hymn. Hołd złożony Nowemu Jorkowi. W tekście, jak i klipie mamy mnóstwo odniesień i nawiązań do tego wspaniałego miasta. Wymieniani są np. Robert De Niro i Frank Sinatra.

Jay-Z pisząc ten utwór, chciał zaproponować współpracę Mary J. Blige, ale ostatecznie wybrał Alicię Keys i - skromnie - uważamy, że podjął dobrą decyzję.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!