Top Lista

19-09-2017-11:01:53

9 najlepszych piosenek na jesień

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Sade fot. Sony Music

"Oto się jesień zaczęta i nie ma komu dać w mordę" - rzekł poeta i trudno się nie zgodzić. Jesień można jednak sobie umilić gorącą herbatą i dobrą muzyką.

9. Stereophonics - "Indian Summer"

Jest cudowna pora roku między latem a jesienią. Po polsku to babie lato, a po angielsku indian summer. Dni są jeszcze ciepłe, ale wieczory już chłodne. Świat zaczyna przybierać złoto-czerwone barwy, ale wciąż jest sporo zieleni. Można już włożyć ulubiony sweter, ale jeszcze się nie marznie. Jest równie miło i przyjemnie, jak w piosence Sterephonics. W utworze wokalista Kelly Jones wspomina swą dawną miłość.

8. Guns N\' Roses - "November Rain"

Listopada, to - chyba większość przyzna - najgorszy miesiąc w roku. Człowieka już dopada deprecha, najczęściej jest szaro, buro i morko. Słowem dramat niczym w klipie "November Rain". Jeden z największych rockowych hitów lat 90. i jeden z najpopularniejszych wówczas teledysków. Panowała wtedy moda na fabularyzowane klipy i Guns N\' Roses nie chcieli odstawać. Filmik nakręcił Andy Morahan, który pracował z George\'em Michaelem przy "Father Figure" i "Faith" oraz z GN\'R przy "Don\'t Cry". Realizacja kosztowała 1,5 miliona dolarów. W roli głównej wystąpiła ówczesna dziewczyna Axla Rose\'a, Stephanie Seymour. Sam numer oryginalnie trwał podobno 25 minut.

7. Amy Winehouse - "October"

Październik bywa przyjemny, choć nie zawsze. Dla Amy raczej nie był wesoły. Numer "October" opowiada o ukochanym kanarku, którego straciła. Ptaszek nazywał się Ava, po Avie Garder. Mimo iż piosenka niewątpliwie jest smutna, w głosie Amy nadal słychać jeszcze radość i ciepło.

6. Fiona Apple - "Pale September"

"Pale September" niewątpliwie ma jesienne brzmienie. Ciepłe, przytulne. Fiona napisała piosenkę o swym byłym chłopaku, który najpierw spotykał się z koleżanką jej siostry.

5. Paolo Nutini - "Autumn"

Smutna a jednocześnie piękna piosenka, w której Paolo Nutini wspomina swego dziadka, który zmarł, gdy muzyk miał 12 lat. - Pamiętam jak siedział przy pianinie, z zamkniętymi oczami i grał wspaniałe arie z "Aidy" i innych oper - opowiadał wokalista. Nostalgia i melancholia niewątpliwie dominują w "Autumn".

4. The White Stripes - "Dead Leaves and the Dirty Ground"

Nie oszukujmy się, jesień potrafi być też szorstka i surowa. Niemal bezlitosna. Niemal jak piosenka The White Stripes. Oczywiście, Jack White nie kontempluje warunków atmosferyczno-meteorologicznych, lecz zastanawia się nad istotą miłości i zakochania.

Klip zrealizował Michel Gondry, twórca obrazu "Zakochany bez pamięci".

3. Alison Eastwood - "Come Rain Or Come Shine"

No to jeszcze jedna piosenka o miłości o jesiennym zabarwieniu. Bo czasem słońce, czasem deszcz, raz dobrze, raz źle, a miłość trwa. Kompozycja powstała w latach 60. do musicalu "St. Louis Woman". Swoje wersje nagrali m.in. Frank Sinatra, Eric Clapton, Liza Minnelli, Billie Holiday, Ella Fitzgerald czy Ray Charles. Znalazła się także w filmie Clinta Eastwooda "Północ w ogrodzie dobra i zła", gdzie zaśpiewała ją córka gwiazdora, Alison.

2. Norah Jones - "My Story"

Niektóre piosenki, a nawet wykonawcy po prostu kojarzą się z konkretną porą roku. Jeśli któraś z wokalistek miałaby zostać "etatową" panią jesień, to powinna to być Norah Jones. Jej leniwe, ciepłe, liryczne piosenki pasują i do wspaniałej, szeleszczącej, polskiej złotej jesieni, i przytulnych wieczorów we dwoje.

Utwór "My Story" pochodzi ze ścieżki muzycznej filmu Wonga Kar-Waia "Jagodowa miłość", w którym Norah Jones zagrała z Jude\'em Law, Natalie Portman i Rachel Weisz.

1. Sade - "Sweet As Cherry Pie"

Mało kto lubi jesienną słotę. Kiedy jest szaro, zimno, pada deszcz. Chyba, że nie trzeba nigdzie wychodzić i nic robić. Wtedy to idealna pora na Sade. Wystarczy włączyć dowolną płytę, zrobić sobie herbatę, przykryć się ciepłym kocem i wziąć do ręki dobrą książkę. Kawałek ciasta też nie zaszkodzi.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!