Top Lista

11-10-2017-00:27:06

11 najlepszych piosenek Marilyn Manson

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Marilyn Manson fot. Universal Music Polska

Marilyn Manson już nie zawsze elektryzuje, ale wciąż potrafi szokować. Nowym klipem "Say10" wywołał niemałe zamieszanie. Warto jednak przypomnieć sobie kilka innych, nie tylko bulwersujących momentów z kariery charyzmatycznego wokalisty i jego zespołu.

11. s(Aint)

Pełna jadu piosenka, której adresatką była podobno aktorka Rose McGowan, z którą lider Marilyn Manson związany był przez 3 lata. Manson lubi gry słowne, a "s(Aint)" jest jedną z takich sprytnych gierek.

W mocnym teledysku widzimy okaleczającego się wokalistę.

10. Apple of Sodom

Dziś trochę się ten kawałek zestarzał, ale w 1997 roku kapitalnie wpisywał się w klimat "Zagubionej autostrady" Davida Lyncha. Jakby zapętlony, spowolniony, z podskórnym niepokojem.

9. The Golden Age of Grotesque

Wodewilowo-kabaretowy numer z mocnym marszowo-karuzelowym rytmem. Piosenka, która wydaje się idealnie pasować do serialu "American Horror Story".

8. Say10

Kolejna gra słowna i mocny, całkiem świeży klip. Znów jest krew, a ponadto roznegliżowane kobiety w prowokacyjnych ujęciach. Na dodatek mamy Johnny\'ego Deppa, który w końcu nie jest wariacją Jacka Sparrowa.

Sam numer też całkiem niezły. Rockowy, gitarowy, solidny.

7. This Is the New Shit

Na etapie "The Golden Age of Grotesque" Marilyn Manson był chyba w najlepszej koncertowej formie. Dawał świetne show, zarówno pod względem muzycznym jak i dopracowanej oprawy artystycznej. "This Is the New Shit" było idealnym numerem do ówczesnych, iście wiecowych występów kapeli.

Nagranie wykorzystano m.in. w filmie "Matrix Reaktywacja".

6. The Beautiful People

Za takie utwory pokochaliśmy zespół Marilyn Manson. Za tę eksplodującą mieszankę rocka i zimnych, syntetycznych dźwięków. Za gęste, surowe brzmienie i refreny do skandowania.

Numer niezmiennie aktualny, o tym jak przeżyć w pochłoniętym konsumpcjonizmem społeczeństwie. By było obrazowo, Manson posunął się do porównania amerykańskich mediów do nazistowskiej propagandy.

5. Long Hard Road Out of Hell

Teledyski Marilyn Manson nigdy nie były łatwe, miłe i przyjemne, ale ten do "Long Hard Road Out of Hell" należy do jednych z najbardziej prowokacyjnych.

Niepokojący, przyczajony kawałek o wyraźnie rockowym charakterze powstał na potrzeby soundtrack do filmu "Spawn".

4. The Nobodies

Gdyby nie te wrzaski, "The Nobodies" spokojnie można by nazwać industrialną balladą (o ile coś takiego w ogóle istniej). Na pewno to jedna z najlepszych pod względem melodii kompozycja w dorobku Marilyn Manson. Świetny utwór - pełen emocji i dramaturgii.

3. The Dope Show

Piosenka o popularności, sławie i związanych z tym pokusach. Numer o przyjemnym glamrockowym zabarwieniu, ale nie tylko. W tej pozornie zwyczajnej piosence całkiem sporo się dzieje. Ponadto to kawałek, w którym słyszymy jak fajnie swym głosem potrafi bawić się Marilyn Manson.

2. I Don\'t Like the Drugs (But the Drugs Like Me)

Na rytmie ściągniętym z "Fame" Davida Bowiego nie da się nagrać złej piosenki. "NME" napisało, że utwór brzmi jak skrzyżowanie Garbage i The Smashing Pumkins, i ciężko się nie zgodzić. Jest w tym nagraniu coś jednocześnie uwodzicielskiego i zgrzytliwo-histerycznego (w jak najlepszym znaczeniu tych słów). Soulowe chórki w tak surowym kawałku to kapitalny zabieg.

Na gitarze zagrał Dave Navarro z Jane\'s Addiction.

1. Rock Is Dead

Mocno, głośno, marszowo, do przodu. Może to nie szczyt muzycznego wyrafinowania, ale działa. Marilyn Manson, czy raczej Brain Warner, ma niezwykły dar obserwacji, czego dowodem padające w tej piosence słowa "God is in the TV"."The Fight Song"

Czysta dynamika, czysta energia. Koncertowy pewniak. Konkretny, rockowy utwór. Każdy młody gniewny uwielbia takie piosenki, często nawet jak już dorośnie;)

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!