Top Lista

27-02-2018-10:11:23

10 najlepszych oscarowych piosenek

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Adele fot. Lauren Dukoff

Oscary za pasem. Może Johnny Greenwood z Radiohead otrzyma nagrodę za muzykę do filmu "Nić widmo", a może Mary J. Blige albo Sufjan Stevens zostaną wyróżnieni za najlepszą piosenkę. Wszystko wyjaśni się 4 marca, tymczasem przypomnijmy sobie 10 najlepszych oscarowych piosenek (nie, "My Heart Will Go On" nie ma na naszej liście).

10. Stevie Wonder - "I Just Called to Say I Love You"

Pewnie większość się zgodzi, że nie jest to najwybitniejszy utwór Steviego Wondera, ale to nadal Stevie. Bardziej komercyjny, mainstreamowy, popowy, ale niezmiennie ze swymi pobłyskującymi klawiszami i wspaniałym głosem. Piosenka wybrzmiała w romantycznej komedii "Kobieta w czerwieni".

Oscara Stevie Wonder dostał w 1984 roku i trzeba przyznać, że pokonał mocną konkurencję m.in. "Against All Odds (Take a Look at Me Now)" Phila Collinsa czy "Ghostbusters" Raya Parkera Jr.

9. John Legend & Common - "Glory"

- Robiąc z Johnem tę piosenkę, staraliśmy się stworzyć coś intymnego, tak, by słuchacz miał wrażenie, że jesteśmy tuż obok - opowiadał Common. - A potem doszła orkiestra, która nadała całości rozmachu. Mamy nadzieję, że nasz utwór oddaje klimat filmu.

Numer nieco napuszony, patetyczny, ale w sumie taki musiał być.

"Glory" powstał do dramatu "Selma" o życiu działacza na rzecz równouprawnienia i zniesienia dyskryminacji rasowej, Martina Luthera Kinga. W roli głównej wystąpił David Oyelowo.

7. Audrey Hepburn - "Moon River"

Klasyk, standard. Jak zwał, tak zwał, "Moon River" to szczyt hollywoodzkiej elegancji. Już sam utwór ze swoją "chanelowską" prostotą jest zachwycający, a fakt, że pochodzi ze "Śniadania u Tiffany\'ego" tylko dodaje mu blichtru i powabu. W filmie z 1961 roku piosenkę wykonywała Audrey Hepburn, a na oscarowej ceremonii Andy Williams.

Niedawno ciekawą wersję zaproponował Frank Ocean.

6. Isaac Hayes - "Theme from Shaft"

Piękne brzmienie wytwórni Stax i niedający się podrobić głos Isaaca Hayesa. Niby to soulowo-funkowy klasyk, ale tak naprawdę w tej piosence jest i pop, i rock i klasyczne rozwiązania aranżacyjne. Ponadczasowy, uniwersalny, daleki od banału numer. Kawałek uważany za szalenie seksowny. Jeszcze pod koniec lat 90. ludzie ze stacji Fox mieli obiekcje, gdy zamieszczono numer w "Simpsonach".

5. Three 6 Mafia & Cedric Coleman - "It\'s Hard out Here for a Pimp"

Może "It\'s Hard out Here for a Pimp" nie miało najmocniejszej konkurencji, ale i tak dużą niespodzianką był Oscar dla tego hiphopowego kawałka. Raperzy pokonali Dolly Parton z "Travellin\' Through" z dramatu "Transamerica" oraz Kathleen "Bird" York z kompozycją "In The Deep" z obrazu "Miasto gniewu". W filmie "Hustle & Flow" numer wykonywali odtwórcy głównych ról - Terrence Howard i Taraji P. Henson.

Utwór można było usłyszeć w czasie ceremonii rozdania statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Taraji P. Henson też pojawiła się na scenie.

4. Berlin - "Take My Breath Away"

Pościelówa pierwszej klasy z wyraźnym ejtisowym brzmieniem, za które odpowiadał Giorgio Moroder. Ballada z kluczową, romantyczną sceną w niezmiennie znakomitym filmie "Top Gun". Nowofalowa grupa Berlin, pochodząca z kalifornijskiego Orange County, porównywalnch sukcesów do "Take My Breath Away" nie miała.

3. Bruce Springsteen - "Streets of Philadelphia"

Jest coś niezmiennie ujmującego w tym utworze Bruce\'a Springsteena. Skromność, melancholia, prostota, ciepły głos, subtelne chórki a wszystko oparte na subtelnym zapętlonym bicie. Nie do końca numer w stylu Bossa, ale dziś ciężko wyobrazić sobie, by ktoś inny mógł go zaśpiewać. Piękne dopełnienie pięknego filmu.

Teledysk nakręcił Jonathan Demme, reżyser "Filadelfii" i jego bratanek, Ted Demme.

2. Eminem - "Lose Yourself"

Pierwszy hiphopowy numer nominowany do Oscara i od razu nagrodzony. "Lose Yourself" to jeden z dość rzadkich przykładów piosenki docenionej przez Akademię i masową publiczność (przez pewien czas nagrody dostawały głównie piosenki z animacji). Tym większe brawa dla rapera, ponieważ pokonał U2.

Eminem napisał podobno "Lose Yourself" w przerwach na planie "8. Mili". Podobno również w przerwach między zdjęciami nagrał demo z pomocą przenośnego studia. W obrazie z 2002 roku, zainspirowanym życiem Eminema, piosenkę napisał grany przez niego główny bohater, Rabbit.

Kawałek dotarł na szczyty list przebojów w 24. krajach. Był to też pierwszy numer 1 Eminema w Stanach Zjednoczonych.

1. Adele - "Skyfall"

Mistrzowska filmowa, mistrzowska bondowska, po prostu mistrzowska piosenka. Wiadomo, najpiękniejsze utwory dla 007 zaśpiewała Shirley Bassey, ale tuż za nią jest Adele. Podobnie jak w przypadku "Lose Yourself", kawałek genialnie poradził sobie poza salą kinową i nie tylko idealnie pasuje do filmu z Danielem Craigiem, ale po prostu jest znakomitą kompozycją Adele. Jeśli trzeba dodać łyżkę dziegciu, to Angielka nie najlepiej poradziła sobie, wykonując piosenkę na oscarowej gali.

Poza nagrodą Akademii "Skyfall" wyróżniono też Złotym Globem, Grammy i Brit.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!