Top Lista

15-03-2018-16:10:03

10 najlepszych piosenek Glacy i jego gości

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Glaca fot. EMI/Darek Kawka

Glaca to kreatywna, otwarta muzyczna bestia. Granice gatunków dla niego nie istnieją, a jeśli już, to co najwyżej stanowią wyzwanie. Jak mówi - żyje i oddycha sztuką, i chyba ta jego pasja udziela się innym, gdyż doprowadził do najbardziej niewyobrażalnych kooperacji na polskiej scenie. Ostatnio zaśpiewała z nim nawet Kora, a wcześniej...

10. Sweet Noise i Peja - "Jeden taki dzień"

Słabość Glacy do Peji wielu dziwi, ale jakoś się panowie dogadują i z niezłym efektem współpracowali nie jednokrotnie. Podobno raper ma pojawić się również na nadchodzącej płycie Glacy "Zang". - Nie chcieliśmy robić rzeczy niszowej - mówił Glaca w jednym z wywiadów o nagraniu "Jeden taki dzień". - Chcieliśmy zrobić hit, który będzie głośnym numerem zapamiętanym przez ludzi. Wybór Peji/Slums Attack był dla nas oczywisty ze względu na miejsce, w którym mieszkamy - Poznań i ze względu na charakter tych dwóch zespołów. Slums Attack i Sweet Noise to przecież ciągła walka od wielu, wielu lat.

9. Sweet Noise i O.S.T.R. - "Revolta (z ulicy)"

Jak słusznie zauważył O.S.T.R., "Revolta (z ulicy)" mimo rockowo-industrialnego brzmienia to dość hiphopowy kawałek. Podobieństwa polski raper znajduje z np. z Cypress Hill. Do współpracy między artystami doszło w najbardziej naturalny z możliwych sposobów - po prostu się znali i lubili, wiec postanowili razem coś nagrać.

8. My Riot i Maja Konarska - "Kiedy płyną"

Nie zapominajmy, że Glaca to nie tylko Sweet Noise, ale też My Riot, czyli projekt z DJ-em TR Hackerem. W "Kiedy płyną" zdecydowanie dominuje elektronika i szybki, nerwowy rytm. Kobiecy głos pojawiający się w wokalizie należy Mai Konarskiej, wokalistki znanej z cenionej polskiej artrockowej grupy Moonlight.

7. Sweet Noise i Anja Orthodox - "Vision Thing"

Chyba jedna z najbardziej oczywistych kooperacji Glacy. Nie tak trudno znaleźć wspólny mianownik między Sweet Noise a Closterkeller, szczególnie jeśli do takiego równania doda się The Sisters of Mercy, bo "Vision Thing" to w końcu ich cover. Wersja Sweet Noise i Anji Orthodox jest szybsza, bardziej motoryczna i dynamiczna. Coś idealnego do słuchania podczas jazdy autem po autostradach.

6. Sweet Noise i Vader - "Down"

Glaca i Sweet Noise stawiali nie tylko na kooperacja, nazwijmy to nietypowe. Czasem bratali się z artystami bliższymi im gatunkowo. W takim "Down" gościnnie udzielają się Piotr Wiwczarek, Krzysztof Raczkowski, Jarosław Łabieniec, Leszek Rakowski, czyli członkowie zespołu Vader. "Down" to mroczny, ponury, ciężki kawał rockowo-metalowe grania.

5. Glaca i Justin Chancellor - "Oni Przyszli"

Justin Chancellor, czyli basista Toola. Panowie zakumplowali się dawno temu i nadal utrzymują kontakty zarówno towarzyskie jak i zawodowe. W 2013 roku wydali pod szyldem MT.void album "Nothing's Matter", a kilka miesięcy temu Glaca zaprezentował nowy numer "Oni Przyszli" zrealizowany z Amerykaninem oraz z Moniką Emat, która dodała delikatny, kobiecy pierwiastek.

Za reżyserię klipu do piosenki odpowiada Grand Revolta. W wideo widzimy taneczny popis Ines Furuhashi, baletnicy Baletu Opery Wrocławskiej. Choreografię opracował Jacek Tyski. Wideo powstało w Hali Stulecia w Wrocławiu.

4. Sweet Noise i Natalia Kukulska - "9/1"

Natalia Kukulska chyba wykrzyczała się za wszystkie czasy, śpiewając "trzymam szaleństwo na uwięzi". Bardzo dobrze też wyszła jej lekko orientalna, nawiedzona wokaliza. Nagranie i śpiew Natalii Kukulskiej nabierają jeszcze większej mocy, gdy dowiadujemy się, jaka inspiracja kryje się za "9/1". Numer Sweet Noise nawiązuje do tragicznych wydarzeń z Francji, gdy pewien nastolatek zastrzelił 9 osób, a następnie popełnił samobójstwo.

2. Sweet Noise i Edyta Górniak - "Nie było"

"Nie było" pierwotnie - bez Edyty Górniak - ukazało się na płycie Sweet Noise, "Czas ludzi cienia". Gdy jeszcze wcale nie było to modne, Glaca i Magic postanowili zrealizować nową wersję i zaprosili właśnie Edytę Górniak. Coś, co dziś nazywane jest remiksem okazało się sporym przebojem i dotarło do 4. miejca Listy Przebojów Trójki.

Edyta Górniak brzmi w tym kawałku wyjątkowo drapieżnie. Trzeba przyznać, że jej kryształowy głos świetnie przebija się przez może nie najostrzejsze, ale i nie najłagodniejsze dźwięki.

1. Sweet Noise i Anna Maria Jopek - "Dzisiaj mnie kochasz, jutro nienawidzisz"

Współpraca z Anną Marią Jopek była chyba jeszcze większym zaskoczeniem niż z Edytą Górniak. Jednak wrażliwość tych dwojga wykonawców wydaje się zupełnie rozbieżna, a jednak utwory oparte na kontrastach czasem się sprawdzają i tak było w przypadku "Dzisiaj mnie kochasz, jutro nienawidzisz". Glaca wiedział, że chce w tym numerze kobiecy wokal, acz nie od razu pomyślał o Jopek. Ktoś zupełnie spontanicznie podsunął taki pomysł. Glaca więc wziął nagranie, zaprezentował Annie Marii Jopek, a ta gdy tylko odsłuchała z miejsca zgodziła się na współpracę.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!