Top Lista

05-07-2018-14:00:00

10 najlepszych piosenek Whitney Houston

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Whitney Houston fot. Sony Pictures

Do kin trafia "Whitney" dokumentalna opowieść o jednej z największych gwiazd popu i R&B. Dzieło opisywane jest jako intymny i porażająco szczery filmowy portret gwiazdy. Z tej okazji warto powspominać najlepsze piosenki Whitney Houston.

10. "It's Not Right But It's Okay"

Dokładnie tak brzmiała końcówka lat 90., kiedy hiphopowe bity śmiało gościły w nagraniach R&B. Bardzo ładna, ale niezbyt wesoła piosenka o zdradzającym mężu.

9. "How Will I Know"

Trochę disco, trochę bardziej klubowych rytmów, w każdym razie mamy taneczny hit, za którym stała ta sama ekipa, która stworzyła "I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)". "Rolling Stone" określił brzmienie "How Will I Know" jako synth-funk i trudno o trafniejszy opis. Kawałek powstał z myślą o Janet Jackson, ale nie przypasował jej do albumu "Control", nad którym właśnie pracowała, więc otrzymała go Whitney Houston.

Niewinna piosenka, o tym jak dziewczyna zastawia się, skąd będzie wiedzieć, czy chłopak, który jej się podoba też ją polubi.

8. "I Learned From The Best"

Wyjątkowej urody, bardzo elegancka ballada. Oczywiście, są w tym utworze momenty, gdzie Whitney Houston nieco szarżuje i popisuje się swym wspaniałym głosem, ale przez większość "I Learned From The Best" mamy do czynienia z bardzo subtelnym nagraniem. Iście bondowska aranżacja dodaje dramaturgii.

7. "My Love Is Your Love"

Whitney Houston w rytmach reggae? A i owszem, zdarzyło się. Nad brzmieniem kawałka czuwali Wyclef Jean znany z The Fuggees i Jerry "Wonda" Duplessis, który pracował przy albumie The Fugees "The Score", podobieństwo więc nieprzypadkowe. W utworze wykorzystano sample "I Got U" Duke'a Dumonta. Chóralne śpiewy to zasługa The Family Friends Community Choir. Na początku i na końcu słychać maleńką Bobbi Christinę, córkę Whitney.

6. "I'm Every Woman"

Soundtrack do "Bodyguard" to kopalnia hitów. "I'm Every Woman" zaczyna się jak ballada, by szybko zmienić się w wirujące disco z mnóstwem migoczących dźwięków i charakterystycznych żeńskich chórków. "I'm Every Woman" to oryginalnie przebój Chaki Khan, stąd funkowe rytmy. Wersja Whitney Houston, z gładszą produkcją i większą ilością syntezatorowych dźwięków, idealnie wpasowała się w modę przełomu lat 80. i 90.

W teledysku Whitney Houston występuje w zaawansowanej ciąży.

5. "Queen Of The Night"

No to zostańmy jeszcze przy "Bodyguard" i najbardziej rockowej, zadziornej piosence w repertuarze Whitney Houston. Mocny rytm i szalejąca gitara przywodzą skojarzenia np. z "Black Cat" Janet Jackson, z kolei dziewczyny z En Vogue na pewno inspirowały się "Queen Of The Night", nagrywając swój hymn "Free Your Mind".

4. "If I Told You That"

Mięciutki numer w klimacie rozbujanego R&B. Wspaniała kooperacja Whitney Houston i George'a Michaela. W planach był duet piosenkarki z Michaelem Jacksonem, ale ostatecznie zaśpiewał brytyjski gwiazdor.

3. "I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)"

Oglądając Whitney Houston w teledysku do "I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)", trudno uwierzyć, jak potoczyły się losy tej niezwykłej artystki z tak promiennym uśmiechem. "I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)" to wesoła, kolorowa piosenka z dość smutnym tekstem o samotności.

Krytycy nie od razu poznali się na "I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)", recenzje były mieszane, ale utwór zdobył Grammy i dotarł na szczyt notowań w 13 krajach, w tym w USA, gdzie sprzedało się ponad milion kopii singla.

Książę Harry i Meghan Markle wybrali przebój Whitney Houston na swój pierwszy weselny taniec.

2. "I Will Always Love You"

Oczywiście, wszyscy wiemy, że to cover a oryginał należy do Dolly Parton, ale to właśnie Whitney Houston rozsławiła tę country balladę, czyniąc z niej jeden z największych przebojów lat 90. Singel spędził 14 tygodni na szczycie notowania Billboardu. Utwór usłyszeliśmy po raz pierwszy we wspomnianym już filmie "Bodyguard", gdzie Whitney Houston wystąpiła u boku Kevina Costnera. Pierwotnie Whitney miała nagrać do obrazu - jako utwór przewodni - przeróbkę "What Becomes of the Brokenhearted" Jimmy'ego Ruffina, ale że numer zaledwie rok wcześniej wykorzystano w filmie "Smażone zielone pomidory", postawiła na "I Will Always Love You".

1. "I'm Your Baby Tonight"

Kwintesencja lat 90. i wspaniałego talentu Whitney Houston, choć w chwili premiery recenzje singla nie były entuzjastyczne. Zarzucano wokalistce na przykład kopiowanie "The Way You Make Me Feel" Michaela Jacksona. Ostatecznie jednak utwór stał się hitem i dotarł na szczyt notowań w USA, Grecji, Włoszech i na Islandii.

W klipie, który wyreżyserował Julien Temple, Whitney Houston pojawia się jako Marlena Dietrich, Audrey Hepburn czy wszystkie trzy członkinie The Supremes.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!