Top Lista

16-08-2018-14:00:00

10 najlepszych piosenek Jessie Ware

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Jessie Ware fot. Universal Music Polska

Jessie Ware kocha Polskę, a Polska kocha Jessie Ware. Angielka niewątpliwie może liczyć na gorące przyjęcie podczas nadchodzącego występu na Kraków Live Festival. By dobrze przygotować się do koncertu, proponujemy przypomnieć sobie najlepsze piosenki Jessie Ware.

10. "110%"

Jessie Ware poniekąd wywodzi się ze sceny elektronicznej. Śpiewała w chórkach u SBTRKT-a i na swej pierwszej płycie jeszcze chętnie flirtowała z bardziej tanecznymi rytmami. Świetnym przykładem jest eteryczne a zarazem skoczne "110%", wyprodukowane przez house\'owego DJ-a, Julio Bashmore\'a.

Powtarzany wers "carving my initials on your forehead" to sample z utworu "The Dream Shatterer" Big Puna.

9. Nicki Minaj - "The Crying Game" (feat. Jessie Ware)

O ile gościnne występy Jessie Ware w nagraniach Disclosure, Julio Bashmore\'a czy Katy B nieszczególnie dziwią, o tyle współpraca z Nicki Minaj mocno zaskakuje. Tym bardziej, że w pewnym momencie Jessie w zasadzie przejmuje piosenkę raperki. Całość najłatwiej określić mianem mrocznej ballady.

8. "Champagne Kisses"

Sama Jessie Ware nazwała piosenkę bezwstydnie romantyczną. Nie uchodzi się sprzeczać, bo rzeczywiście "Champagne Kisses" oddaje stan zakochania i zauroczenia.

- Jestem jak smutna siostra braci z Bee Gees - mówi o swym wokalu w piosence Angielka.

7. "Selfish Love"

Jeśli zrobić ranking na najbardziej błogie, leniwe piosenki Jessie Ware, "Selfish Love" wygrywa w przedbiegach. Jest w tym nagraniu coś z klimatu relaksującej bossa nowy, z niespiesznym rytmem i kojącym brzmieniem gitary akustycznej.

- To utwór, który przypomina mi, dlaczego tak lubię śpiewać - tłumaczyła wokalistka w komunikacie prasowym.

6. "Say You Love Me"

Ten śliczny walczykowy utwór o natchnionym refrenie i z lekko hollywoodzkim zadęciem pomógł Jessie Ware napisać Ed Sheeran. - Styl pracy Eda jest niesamowity - zapewniała wokalistka dziennikarza "The Daily Star". - Wspaniale, że napisał coś wprost stworzonego dla mnie, na dodatek jest to utwór, w którym wznoszę się na wyżyny wokalne.

Imponujące wielogłosy przypominające chór gospel to zasługa wyłącznie połączonych wokali Ware, Sheerana oraz taty i brata Benny\'ego Blanco, który czuwał nad produkcją "Say You Love Me".

5. "Wildest Moments"

Pracując nad "Wildest Moments", Jessie Ware i wspomagający ją Kid Harpoon chcieli stworzyć piosenkę w stylu Alicii Keys. Wyszedł pełen elegancji, ale i emocji utwór o kłótni przyjaciółek.

- To utwór o kłótni, którą miałam ze swoją najlepszą przyjaciółką Sarah - opowiadała na łamach dziennika "The Sun" wokalistka. - Dużo się kłócimy, ale jesteśmy wciąż najlepszymi przyjaciółkami. Ten numer pokazuje, że można w jednej chwili być wspaniałym dla siebie, by za moment zachowywać się okropnie. Kocham ją, ale łatwiej było napisać piosenkę, niż się kłócić.

4. "Alone"

Piosenka, która cieszy się dużą popularnością w Polsce. "Alone" to dość klasyczna popowa ballada, z elegancką, orkiestracją i wokalnymi popisami.

Wideo kręcono m.in. w pałacu Eltham w Londynie, niegdysiejszej rezydencji królewskiej.

3. "Running"

Pierwszy singel Jessie Ware może nie wyniósł jej na szczyty popularności, ale na pewno wielu rozkochał w jej ciepłym głosie i miękkim, podlanym elektroniką brzmieniu. Za sprawą subtelnej zmysłowości i wplecionej zgrabnie gitary w "Running", pojawiły się porównania z Sade.

Perkusyjny loop, który słyszymy w refrenie został zainspirowany nagraniem "The Ballad Of Dorothy Parker" Prince\'a.

W klipie Jessie Ware chciała pokazać, że nie jest już dziewczyną z chórków, tylko solową artystką. Inspiracją były dla mniej teledyski Whitney Houston.

2. "Night Light"

W "Night Light" uwagę zwraca wyeksponowana gitara i piękna wiolonczela. Na drugim z instrumentów gra izraelska artystka, Hadas Kleinman. Całość to zwiewna, balladowa i bardzo zmysłowa kompozycja przepleciona melancholią.

W teledysku wraz z chłopakiem Jessie Ware wystąpiła... siostra piosenkarki, aktorka Hannah Ware ("Boss", "Betrayal", "The First").

1. "Tough Love"

Utwór trochę przypomina dokonania The Weekenda, w tym sensie, że Jessie Ware zgrabnie miesza nokturnową elektronikę, neonowo-ejtisowe błyski i ciepły, sensualny wokal. Wszystko oczywiście harmonijne, płynne, bez żadnych zgrzytów.

- Byłam po serii koncertów w Stanach i pojechałam z producenckim duetem BenZel do Nowego Jorku - wspomina pracę nad nagraniem artystka. - Nie miałam żadnych oczekiwań, po prostu potrzebowałam odskoczni po trasie. Eksperymentowałam ze swoim głosem i dobrze się bawiłam. Tak powstało "Tough Love", które nadało ton całej płycie.

Zdaniem serwisu "Pitchfork", "Tough Love" to jedna ze 100 najlepszych piosenek 2014 roku.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!