Top Lista

13-09-2018-14:00:00

8 najlepszych piosenek Within Temptation z gośćmi

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Within Temptation fot. William Rutten

Niebawem poznamy, jak brzmi Within Temptation z pomocą Jacoby'ego Shaddiksa. Frontman Papa Roach występuje gościnnie na nowym singlu holenderskiej formacji, "The Reckoning". Nie będzie to pierwsza kooperacja Within Temptation z innym wokalistą. Kapela współpracowała nawet z pewnym Polakiem. Z kim jeszcze, sprawdźcie poniżej.

8. "And We Run" (featuring Xzibit)

"And We Run" to hymn o tym, jak przeżywać swoje życie. Raper Xzibit jest tu świetnym kontrastem dla Sharon den Adel. Z jego udziałem powstał mroczny, ciężki numer o niebanalnej konstrukcji.

Członkowie Within Temptation wybrali do nagrania Xzibita, gdyż uznali, że lubi muzyczne eksperymenty, a w swoich nagraniach łączył już rap z rockiem i orkiestrowymi aranżacjami.

- Skontaktowaliśmy się z menedżmentem Xzibita, a oni szybko skontaktowali nas z nim - mówi o współpracy z hiphopowym twórcą Sharon. - Podesłaliśmy mu piosenkę i spodobała mu się.

- Przez długi czas próbowaliśmy dodać rap do naszych nagrań - dodaje artystka. - Braliśmy hiphopowe kawałki z internetu i łączyliśmy je z naszymi. Zazwyczaj źle to wypadało aż w końcu napisaliśmy "And We Run" i poczuliśmy, że w tym przypadku może się to udać.

7. "Utopia" (featuring Chris Jones)

Chris Jones to brytyjski wokalista znany z piosenki "Going Wrong" holenderskiego DJ-a, Armina van Buurena. Nagranie z udziałem muzyka promowało koncertowe wydawnictwo Within Temptation, "An Acoustic Night at the Theatre".

"Utopia" to klasyczna, akustyczna ballada, która jednak zaskakuje lekko folk-country'owym posmakiem.

W wideo widzimy mężczyznę, który przechadzając się po mieście, widzi jak ludzie popełniają różne zbrodnie.

6. "Whole World Is Watching" (featuring Dave Pirner)

Jak przekonują twórcy, "Whole World Is Watching" to piosenka o pokonywaniu trudności, o czym zresztą świadczy fabularna wersja teledysku. - Chodzi o pozytywne uczucie, o to, jak wszyscy patrzą, kiedy dobiegasz do mety, radząc sobie z problemami - tłumaczyła w wywiadzie Sharon den Adel. - Przebiegłeś maraton i w końcu jesteś na mecie. Takie uczucie chcieliśmy uchwycić. Jeśli o coś walczyłeś, nad czymś ciężko pracowałeś i w końcu ci się udało.

- Kiedy napisaliśmy ten utwór brzmiał trochę jak Soul Asylum - dodała wokalistka. - Uwielbiałam Soul Asylum, szczególnie ich przebój "Runaway Train". To był dla mnie wyjątkowy utwór. Czułam, że musimy mieć Dave'a Pirnera w naszym kawałku.

Powstała też alternatywna wersja piosenka z udziałem Piotra Roguckiego (o czym przeczytacie poniżej). Nagranie z polskim muzykiem wypada bardziej emocjonalnie, z kolei chrypka frontmana Soul Asylum nadaje piosence rockowej chropowatości.

5. "Somewhere" (featuring Anneke van Giersbergen)

Liryczne "Somewhere" oryginalnie zamyka album "The Silent Force". W wersji koncertowej, tę iście elficką balladę pomogła Sharon den Adel zaśpiewać jej rodaczka, Anneke van Giersbergen, która dała się poznać za sprawą formacji The Gathering. Trzeba przyznać, że głosy obydwu pań pięknie współgrają.

4. "Dangerous" (featuring Howard Jones)

Poza szybkim tempem, czystym a jednocześnie charakternym głosem Howarda Jonesa, "Dangerous" wyróżniają rasowe, gitarowe riffy.

Howard Jones, którego słyszymy w "Dangerous", to były członek metalcore'owej kapeli Killswitch Engage. - Zawsze uwielbiałam głos Howarda - mówi Sharon den Adel. - Dzięki niemu ta piosenka jest jeszcze bardziej ciężka.

- To jeden moich ulubionych numerów na płycie i jeden z najszybszych, jakie napisaliśmy - dodaje wokalistka. - Ma w sobie drum'n'bassowe tempo i bardzo szybkie riffy podrasowane syntezatorami. Nie są to typowe syntezatory, brzmią jak przesterowana gitara. Wyszło naprawdę agresywnie.

3. "Paradise (What About Us?)" (featuring Tarja Turunen)

Kawałek z przytupem, oparty na mocnym rytmie, o lekko industrialnym zabarwieniu. Surowe brzmienie kontrastuje z krystalicznymi kobiecymi głosami.

- Kiedy napiliśmy pierwszą wersję "Paradise" i zrozumieliśmy, że mamy potężną piosenkę od razu pomyśleliśmy o Tarji - powiedziała Sharon den Adel. - Jak wspaniale do tego nagrania pasowałby klasyczny wokal, no i oczywiście, jak super by było, gdybyśmy zaśpiewały razem. Im więcej o tym myśleliśmy, tym bardziej podobał nam się ten pomysł.

Muzycy Within Temptation nie znali Tarji Turunen (eks-wokalistki Nightwish) przed nagraniem "Paradise (What About Us?)". Ich pierwsza rozmowa odbyła się poprzez Skype.

Sama piosenka traktuje o tym, że tylko konstruktywna współpraca prowadzi do stworzenia czegoś wyjątkowego. - By ustanowić nowy raj, by coś nowego powstało z popiołów, musimy pracować razem. Utwór zainspirowało podobno przemówienie holenderskiego, emerytowanego generała Petera van Uhma.

Nagraniu towarzyszy utrzymany w post-apokaliptycznej stylistyce teledysk.

2. "Whole World Is Watching" (featuring Piotr Rogucki)

"Whole World Is Watching" to numer, który powstał w dwóch wersjach z Dave'em Pirnerem z Soul Asylum (o czym pisaliśmy wyżej) oraz właśnie z Piotrem Roguckim znanym z formacji Coma. Po lirycznym, balladowym wstępie dostajemy emocjonalny huragan.

- Gdy napisaliśmy utwór "Whole World Is Watching" czuliśmy, że dobrze by w nim zabrzmiał fajny, mocny męski głos - skomentowała Sharon den Adel, wokalistka zespołu. - Pełen energii, ale również emocji głos Piotra idealnie pasował do tego kawałka, dlatego jesteśmy niezmiernie zadowoleni z finalnego efektu.

- To brzmienie niezwykłej przygody - ogromny zaszczyt niespodziewanego zaproszenia, owocna współpraca, a efektem tego wszystkiego jest połączenie dwóch jakże różnych głosów w jednej, pięknej piosence - dodał Rogucki. - Mam nadzieję, że ten kawałek będzie równie ważny dla słuchaczy, jak bez wątpienia, jest dla mnie.

1. "What Have You Done" (featuring Keith Caputo)

Pełna dynamiki a jednocześnie dramaturgii piosenka, w której mocny głos Keitha Caputo dodaje ciężaru i drapieżności.

Nagranie z wokalistą zespołu Life of Agony było pierwszym singlem z czwartego albumu "The Heart of Everything". Do kawałka powstały dwa klipy. W jednym wideo widzimy Sharon den Adel w roli szpiega, a Keitha Caputo jako agenta FBI próbującego ją schwytać. W drugim teledysku Sharon odchodzi od agresywnego partnera.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!