Top Lista

08-11-2018-14:00:00

14 najlepszych piosenek The Beatles

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

The Beatles fot. EMI Music Poland

Kultowa płyta The Beatles znów trafia do sprzedaży. 9 listopada doczekamy się reedycji dziewiątego album w dorobku Czwórki z Liverpoolu. Krążek znany jako "Biały Album" ukaże się 50 lat po premierze oryginału. Po raz pierwszy w historii "The White Album" zostaje wydany z dodatkowymi materiałami i wersjami demo. W naszym zestawieniu nagrania z mającego pół wieku wydawnictwa, ale nie tylko.

14. "Ticket to Ride"

"Ticket to Ride" w pewnym sensie było przełomowym utworem dla The Beatles. Numer pokazał ambitniejsze, poważniejsze oblicze formacji. Krytycy uznali "Ticket to Ride" za głębszą psychologicznie piosenkę niż poprzednie dokonania kwartetu. Wraz z "Ticket to Ride" The Beatles wkroczyli na nowe, nieoczywiste brzmieniowo terytorium. - To jedna z pierwszych heavymetalowych piosenek - stwierdził John Lennon.

13. "Get Back"

Na wczesnym etapie utwór zawierał słowa "don't need no Puerto Ricans living in the USA" oraz "don't dig no Pakistanis taking all the people's jobs". W zamyśle miała być to parodia antyimigranckich ruchów. Powstało wiele wersji nagrania, a niemal każdy etap ewolucji "Get Back" został udokumentowany.

12. "Happiness Is a Warm Gun"

John Lennon zaczerpnął tytuł z czasopisma o broni. - Myślę, że to fantastyczne, kompletnie nienormalne hasło - powiedział John Lennon. - Ciepły pistolet oznacza przecież, że do czegoś strzelałeś. W sumie to szalone, że napisałem o tym piosenkę.

Stacja BBC zakazała emisji nagrania.

11. "Yesterday"

Melancholijna ballada o złamanym sercu stała się jednym ze sztandarowych utworów The Beatles. Spośród członków zespołu, w nagraniu brał udział tylko Paul McCartney. Był to pierwszy numer, który zrealizowano bez udziału pozostałych muzyków. Zaangażowano jednak kwartet smyczkowy.

McCartney napisał część słów podczas podróży po Portugalii w 1965 roku.

"Yesterday" doczekało się ponad 3 tysięcy coverów, co czyni piosenkę jedną z najczęściej przerabianych w historii muzyki popularnej.

10. "Dear Prudence"

Piosenka powstała w indyjskim mieście Rishikesh. Inspirację przyniosła siostra hollywoodzkiej aktorki Mii Farrow, Prudence, która miała obsesję na punkcie medytacji i poświęcała jej niemal każdą chwilę podczas swoistego obozu jogi, w którym brali udział także członkowie The Beatles. - Siedziała zamknięta przez trzy tygodnie i próbowała dotrzeć do Boga szybciej niż wszyscy - komentował John Lennon.

- John, Geroge i Paul siedzieli, grali, dobrze się bawili, a ja po zajęciach uciekałam do swojego pokoju medytować - opowiadała później Prudence Farrow. - Podchodzili poważnie do tematu, ale nie byli takimi fanatykami jak ja.

Dość popularna w latach 80. była przeróbka "Dear Prudence" w wykonaniu formacji Siouxsie and the Banshees.

9. "Hey Jude"

Fortepianowa ballada z najsłynniejszym "na na na na na na na" w historii muzyki. Trwający ponad 7 minut numer ukazał się w sierpniu 1968 roku i był wówczas najdłuższym singlem na brytyjskim rynku.

Utwór ewoluował z "Hey Jules", piosenki, którą Paul McCartney napisał, by pocieszyć Juliana, syna Johna Lennona podczas rozwodu rodziców. Julian dowiedział się, że to piosenka o nim wiele lat później. John uważał jednak, że w dużej mierze to utwór o nim.

8. "While My Guitar Gently Weeps"

Prosty, ładny akustyczny utwór i jeden z największych hitów autorstwa George'a Harrisona. Utwór odzwierciedlał brak porozumienia w szeregach zespołu i spięcia między muzykami po powrocie z Indii. Inspiracją dla gitarzysty było chińskie dzieło "Yijing, Księga przemian". - Wziąłem księgę, otworzyłem ją i zobaczyłem słowa "gently weeps", odłożyłem ją i zacząłem pisać piosenkę - wyjaśniał Harrison.

Choć oficjalnie nie uwzględniono jego wkładu, w utworze na gitarze zagrał dobry przyjaciel Harrisona, Eric Clapton.

7. "Let It Be"

Ostatni singel The Beatles wydany przed odejściem Paula McCartneya, a w konsekwencji rozpadem zespołu. McCartney napisał piosenkę zainspirowany snem o matce. Choć z uwagi na słowa "Mother Mary", pojawiły się biblijne skojarzenia, McCartney twierdził, że tekst nie jest o Matce Boskiej, lecz jego mamie, która zmarła gdy miał 14 lat. - W śnie matka uspokajała mnie, zapewniała mnie, że wszystko będzie dobrze - opowiadał Sir Paul podczas występu w programie "Carpool Karaoke". - Powiedziała: "niech będzie" ("let it be"). Kiedy się obudziłem, pomyślałem, że to dobry wers.

6. "Helter Skelter"

Pisząc "Helter Skelter", Paul McCartney próbował stworzyć jak najgłośniejszą i brudną w brzmieniu piosenkę. Postanowił to zrobić, gdy przeczytał, jak Pete Townshend w wywiadzie opisał singel The Who "I Can See for Miles" jako najgłośniejszą, najbardziej dziką, brudną piosenkę w dorobku kapeli. "Helter Skelter" było swoistym podjęciem wyzwania. - Chcę nagrać coś jeszcze bardziej brudnego - powiedział kolegom w studiu McCartney.

Historycy muzyki twierdzą, że numer miał ogromny wpływ na późniejszy rozwój metalu.

Znakomity cover kawałka popełniła grupa U2 na albumie "Rattle and Hum".

5. "I Want You (She's So Heavy)"

W swym różnorodnym repertuarze The Beatles mieli także nieco bluesa. "I Want You (She's So Heavy)" to znakomity przykład takiego grania. Na dodatek z nutką psychodelii i syntezatorami Mooga, na których grał George Harrison. Gęste, ciężki brzmienie to wynik nałożenia wielu warstw gitary.

Na tekst piosenki składa się tylko 14 słów. John Lennon napisał "I Want You (She's So Heavy)" o Yoko Ono.

4. "All You Need Is Love"

Utwór zaczyna się od cytatu z "Marsylianki", czyli hymnu narodowego Francji. "All You Need Is Love" premierowo wykonano 25 czerwca 1967 roku w ramach specjalnego, telewizyjnego projektu "Our World", który był transmitowany do 24 krajów.

W latach 60. "All You Need Is Love" stało się nieoficjalnym hymnem ruchów antywojennych.

3. "Eleanor Rigby"

Tytułowa Eleanor wzięła się od aktorki, Eleanor Bron, która wystąpiła w filmie The Beatles, "Help!". Pierwotnie w tekście pojawiało się inne imię i nazwisko - Daisy Hawkins. Paul McCartney wymyślił melodię, eksperymentując na pianinie. Utwór opowiada o samotności, szczególnie w postwojennej, brytyjskiej rzeczywistości.

W nagraniu słyszymy podwójny kwartet smyczkowy, czyli cztery pary skrzypiec, dwie wiolonczele i dwie altówki.

2. "Come Together"

"Come Together" miało być w zamyśle piosenką na kampanię Timothy'ego Leary'ego, ubiegającego się o fotel gubernatora Kalifornii i rywalizującego z Ronaldem Reaganem. "Come Together, Join The Party" było jego sloganem wyborczym. Leary nie chciał piosenki, którą zaproponował mu John Lennon, więc ten dopisał w studiu kilka bezsensownych wersów. - To bełkot - przyznawał wokalista.

Kampania Timothy'ego Leary'ego została przerwana, gdy Leary trafił do więzienia za posiadanie marihuany.

1. "Tomorrow Never Knows"

Niekoniecznie jest to największy przebój The Beatles, najpopularniejsza piosenka w ich dorobku, ale na pewno najbardziej nowoczesna. Niezmiennie ciężko uwierzyć, że "Tomorrow Never Knows" pochodzi z 1966 roku. John Lennon twierdził, że była to jego pierwsza psychodeliczna piosenka, a inspirację czerpał z doświadczeń ze środkami halucynogennymi. "Tomorrow Never Knows" uważane jest za pionierskie nagranie w zakresie samplingu i muzyki elektronicznej.

Covery utworu popełnili m.in. Phil Collins, Tangerine Dream oraz Alison Mosshart i Carla Azar na potrzeby soundtracku "Sucker Punch".

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!