Top Lista

20-12-2018-14:00:00

12 polskich świątecznych piosenek

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

LemON fot. Warner Music Poland

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta, a poza iluminacjami, nic tak nie wprawia w bożonarodzeniową atmosferę jak muzyka. Oczywiście, Mariah Carey i Wham! to zestaw obowiązkowy, ale wśród polskich nagrań mamy co najmniej kilka, które potrafią porwać, wzruszyć albo po prostu wyczarować świąteczną magię.

12. Enej - "Skrzypi wóz"

Kto lubi święta na folkowo, pewnie doskonale zna "Skrzypi wóz" zespołu Enej. Piosenkę, a nawet piosnkę z przytupem i akordeonem. Nagranie promowało płytę o wszystko mówiącym tytule "Kolędy pod wspólnym niebem".

11. Skaldowie - "Z kopyta kulig rwie"

Czymże są święta w górach bez kuligu? Utwór powstał do filmu "Kulig" z 1968 roku, a rok później Skaldowie nagrali numer na swój trzeci album "Cała jesteś w skowronkach". Mamy tu trochę rock and rolla, znów trochę folku i na pewno dużo energii. Za niezapomniane "pa pa pa pa pa" odpowiadają Alibabki.

10. TGD - "Pierwsza Gwiazda"

Tak jak na święta sprawdzają się wielowątkowe romantyczne komedie, tak samo udają się piosenki z udziałem wielu wokalistów. TGD, czyli Trzecia Godzina Dnia, to pop-gospelowy chór, który do nagrania utworu "Pierwsza gwiazda" zaprosił Natalię Kukulską, Marika, Natalię Niemen, Kubę Badacha, Piotra Cugowskiego i Mietka Szcześniaka. Wyszło bardzo wzruszająco, szczególnie w połączeniu z klipem.

9. Edyta Górniak i Krzysztof Antkowiak - "Pada śnieg"

Są też takie świąteczne piosenki jak "Pada śnieg", takie, czyli najzwyczajniej ładne. Subtelnie zaaranżowane, pięknie zaśpiewane. Słowa napisał Jacek Cygan, a muzykę skomponował Rafał Paczkowski.

8. Piaseczny/ Krajewski - "Wielkie świąteczne całowanie"

Kto lubi bardziej stylowe i eleganckie święta, na pewno na playliście ma "Wielkie świąteczne całowanie", czyli wspólny utwór Andrzeja Piasecznego i mistrza polskiej piosenki popularnej, Seweryna Krajewskiego. Co tu dużo pisać, po prostu klasa.

6. De Su - "Kto wie?"

Czy ktoś jeszcze pamięta zespół De Su? Żeńskie trio zasłynęło przede wszystkim przebojem "Życie cudem jest", ale popularnością cieszy się także ich świąteczny hit "Kto wie?". Typowy popowy gwiazdkowy numer, z bogatą aranżacją, charakterystycznymi dzwonami i dzwoneczkami oraz pełen nadziei.

5. LemON - "Grudniowy"

Grupa LemON wydała płytę nie świąteczną, ale - jak podkreślają muzycy - zimową. Na krążku zatytułowanym "Etiuda zimowa" znalazły się zarówno klasyczne kolędy jak "Cicha noc" czy "W żłobie leży", ale także autorskie piosenki Igora Herbuta i spółki. - Wszystkie one, bez względu na tradycję, z której pochodzą, wyrażają tego samego ducha, ten sam spokój, miłość, ciepło i wiarę - zapewniał wokalista.

W singlowym "Grudniowym" rzeczywiście jest ciepło i miłość, ale też odrobina rockowego pazura. Jak wyjaśniał w jednym z wywiadów frontman, to piosenka o grudniowych sprzecznościach. O tym, że to miesiąc jednocześnie zimny i pełen ciepła, o tym, że powinien być spokojny, a zmienia się w pełen pośpiechu, że dla jednych to czas bliskości, dla innych samotności.

4. Kayah - "Ding Dong"

Świąteczna piosenka w amerykańskim stylu. Radosna, rytmiczna, pełna pozytywnej energii, z elementami R&B i popu. Jako bonus znalazła się na świątecznym albumie Kayah, "Gdy pada śnieg".

3. Nosowska - "Coraz bliżej święta"

Na pewno znacie ten numer, choć niekoniecznie w całości i może jeszcze nie w wersji Nosowskiej, bo to świeżynka. Piosenka wykorzystywana jest w popularnych reklamach, jeszcze bardziej popularnego napoju. "Coraz bliżej święta" jest polską interpretacja "Wonderful Dream" amerykańskiej wokalistki Melanie Thornton. Trzeba przyznać, że Gwiazdka z Nosowską nie jest całkiem tradycyjna, stąd w nagraniu sporo elektroniki, nieco eksperymentów, ale mikołajowa atmosfera też jest. Numer wcześniej wykonywali Ania Szarmach, Kasia Kowalska, Margaret a nawet śląski metalowy zespół Oberschlesien.

2. Kabaret Starszych Panów - "Na całej połaci śnieg"

Absolutna klasyka polskiej piosenki, nie tylko świątecznej. "Na całej połaci śnieg" ma wszystko, czego potrzeba, by poczuć magię świat. Są dzwoneczki, liryczna melodia, śnieg i nieco humoru. Po szlagier Kabaretu Starszych Panów sięgali m.in. Kalina Jędrusik, Anna Maria Jopek i Magda Umer.

1. Grzegorz Turnau - "Śnieg"

Niby piosenka bardziej dla dzieci, w końcu zaczerpnięta z "Kubusia Puchatka", ale jest w niej tyle uroku, "zimowego" klimatu, tyle wdzięku i ciepła, że chyba każdy dorosły przynajmniej odrobinę się wzruszy. Walczykowy utwór pochodzi z płyty o równie urokliwym tytule "Księżyc w misce", na którym znalazły się piosenki ze spektaklów teatralnych i telewizyjnych, do których komponował Grzegorz Turnau.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!