Top Lista

03-01-2019-14:00:00

15 najlepszych piosenek disco na karnawał

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Donna Summer fot. Sony Music

Sylwestrowa zabawa już za nami, ale karnawał trwa. Na karnawałowej imprezie nie może zabraknąć klasyków disco. My proponujemy nie tylko największe przeboje gatunku, ale i kilka młodszych numerów w rytmie funk-disco.

15. Michael Jackson - "Billie Jean"

Mocne perkusyjne wejście i basowa pulsacja. Tyle wystarczy, by noga zaczęła wybijać rytm, a biodra się kołysać. Choć numer ma ewidentnie taneczny klimat, opowiada o poważanej sprawie. W utworze Michael Jackson śpiewa o tym, że pewna kobieta posądziła go o ojcostwo. Inspiracją była prawdziwa, prześladująca króla popu fanka.

14. KC & The Sunshine Band - "That's The Way I Like It"

Pełna pozytywnej energii idealna na karnawał piosenka disco, która powstała w następstwie sukcesu "Get Down Tonight". - Byliśmy niesamowicie podekscytowani i szczęśliwi, i po prostu chcieliśmy to oddać poprzez muzykę - wspominał współzałożyciel i basista zespołu, Richard Finch. - Jak się wsłuchacie, usłyszycie, że wszyscy się uśmiechamy, grając ten numer.

13. Placebo - "Daddy Cool"

"Daddy Cool" to oczywiście klasyk z repertuaru Boney M. Esencja błyszczącego, cekinowego, kolorowego disco. Żeby jednak nieco urozmaicić karnawałową imprezę disco, warto sięgnąć po "Daddy Cool" w wykonaniu Placebo. Nadal disco, ale z rockowym pazurem.

12. The Trampps - "Disco Inferno"

"Disco Inferno" to roztańczona zabawa w najczystszej postaci. Bogaty aranż i rytm pobudzający do kręcenia biodrami na karnawałowym party. Utwór filadelfijskiej formacji zainspirowany został filmem "Płonący wieżowiec" ze Steve'em McQueenem i Paulem Newmanem.

11. Anna Jantar - "Nic nie może wiecznie trwać"

Wśród piosenek disco na karnawał nie może zabraknąć polskich reprezentantów. Anna Jantar ze swoim "Nic nie może wiecznie trwać" na pewno rozkręciła niejedną prywatkę i bez problemu rozkręci kolejną. W nagraniu wzięła udział Budka Suflera. Coveru piosenki podjęły się m.in. Natalia Kukulska (czyli córka Anny Jantar), Doda, Natalia Lubrano czy Kayah.

10. Zdzisława Sośnicka - "Za inny dzień za inna noc"

Tańczyć i zachęcać do tańca umie też Zdzisława Sośnicka. "Za inny dzień za inna noc" z gitarowym motywem zaczerpniętym z "Shafta" Isaaca Hayesa to wspaniały przykład disco-funkowych zapędów wokalistki.

9. Diana Ross - "Love Hangover"

Zaczyna się niepozornie, niespiesznie, leniwie. Zmysłowy numer z czasem się jednak rozkręca, a Diana Ross nie tracąc nic z uwodzicielskiego charakteru, porywa do tańca. Utwór o mocno erotycznym wydźwięku. Ross śpiewa o tym, co czuje po seksie. Był to pierwszy hit disco wytwórni Motown. Pozycja obowiązkowa na karnawałową imprezę disco.

8. Sister Sledge - "We Are Family"

Twórcami kawałka są panowie z grupy Chic - Bernard Edwards i król disco, Nile Rodgers. W chórkach pojawia się z kolei Luther Vandross, wówczas dopiero zdobywający muzyczne szlify. Gitarowy riff zaczerpnięto z piosenki "Do What You Wanna Do" formacji Children Of God.

W 2001 roku powstała nowa wersja z udziałem takich gwiazd jak Britney Spears, Steven Tyler, *NSYNC, Run-D.M.C., Busta Rhymes, Kevin Bacon, Joan Rivers czy Vanessa Williams. Dochód ze sprzedaży singla został przekazany na pomoc rodzinom ofiar zamachów terrorystycznych w Ameryce. Co dość zaskakujące, po numer sięgnęła też żeńska alternatywno-rockowa grupa Babes in Toyland lubiąca raczej mocno hałaśliwe gitary.

"We Are Family" często pojawia się w kinie, ale chyba najlepiej wykorzystano ten przebój disco w komedii "Klatka dla ptaków".

7. The Pointer Sisters - "I'm So Excited"

A skoro o kultowych filmowych scenach mowa, miłośnicy komedii z lat 80. zapewne pamiętają "W krzywym zwierciadle: Wakacje" i Chevy Chase'a w roli Clarka Griswolda przejeżdżającego obok czerwonego kabrioletu z ponętną Christie Brinkley za kierownicą. Przypadkowo, akurat w jego aucie leciało "I'm So Excited".

Numer pełen erotyczno-seksulanych podtekstów. Poza tym, wspaniała, zapraszająca do tańca, energiczna piosenka disco w sam raz na karnawał.

6. ABBA - "Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)"

Jeden z popularniejszych utworów grupy ABBA opowiada o samotnej, młodej kobiecie, która marzy o romantycznym związku. Wspaniałe wirujące disco na karnawał.

Drugie życie przebojowi Szwedów dała Madonna, która jakimś cudem zdobyła pozwolenie na wykorzystała sampli z "Gimme! Gimme! Gimme!" i wokół nich zbudowała "Hung Up".

5. Daft Punk - "Get Lucky"

Raz jeszcze Nile Rodgers, który tym razem pomógł grupie Daft Punk i Pharrellowi stworzyć disco-hit na miarę XXI wieku. - Zapukali do mych drzwi, najpierw wirtualnie, potem naprawdę - opowiadał o współpracy z francuskim duetem Rodgers. - Współpraca układała nam się tak naturalnie, że wiedziałem, że muszę wejść z nimi do studia. Piosenka dotarła do top 10 list przebojów w 32 krajach.

4. Bee Gees - "You Should Be Dancing"

Pięknie pulsująca piosenka z fantastyczną sekcją rytmiczną, która zapoczątkowała disco-karierę Bee Gees. Numer był jednym z sześciu Bee Gees, które trafiły na soundtrack do filmu "Gorączka sobotniej nocy".

Jako jedyny utwór Bee Gees znalazł się na szczycie tanecznej listy przebojów notowania Billboardu. Na karnawałową domówkę, jak znalazł.

3. Mark Ronson - "Upotown Funk"

Inspiracją dla jednego z największych hitów ostatniej dekady był minneapolis sound z lat. 80., do tego stopnia, iż doszło do sprawy o plagiat. W wyniku ugody przyznano grupie The Gap Band 17% udziałów autorskich.

Numer nagrywany był w Los Angeles, Toronto, Londynie, Vancouver, Memphis oraz w Nowym Jorku. Tak liczne lokalizacje wynikały z faktu, że Bruno Mars często się przemieszczał, a akurat w tych miejscach udało się go złapać na krótkie sesje.

Fanką piosenki jest między innymi Michelle Obama.

2. Chic - "I Want Your Love"

Nile Rodgers, lider Chic, wyśnił podobno całą tę słodko-smutną piosenkę. - Jedyny fragment, która mi się nie przyśnił, to partia dęciaków - zapewnia artysta. "I Want Your Love" pierwotnie miało trafić do Sister Sledge, ale po sukcesie "Le Freak" Nile zdecydował, że nagra ten utwór z Chic. Może nie jest to piosenka do disco-szaleństwa, ale tańczy się przy niej wybornie.

1. Donna Summer - "I Feel Love"

Donna Summer z powodzeniem mogłaby sama wypełnić całą disco listę, w końcu zwana była królową disco. Obok "I Feel Love", wylansowała jeszcze takie hity jak "Love to Love You Baby" czy " I Got Your Love". Nad brzmieniem nagrania "I Feel Love" czuwał kolejny mistrz disco, Giorgio Moroder. - Wykorzystaliśmy klawisze Mooga, by nadać piosence futurystyczny klimat - wspominał współtwórca "I Feel Love", Pete Bellotte. - Donna była jedną z tych niesamowitych artystek, którym wystarczało jedno podejście. Wchodziła, śpiewała i piosenka była gotowa.

O lepsze disco na karnawał trudno.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!