Top Lista

10-01-2019-14:00:00

13 najlepszych polskich piosenek folkowych

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Tulia fot. Archiwum

Folk od dawna cieszy się wielką popularnością w naszym kraju. Ostatnio wielkie sukcesy odnosi grupa Tulia, która została nawet zaproszona do Los Angeles, by wystąpić podczas meczu NBA. Warto przypomnieć sobie także innych wykonawców zainspirowanych muzyką ludową.

13. Fiolka - "Komu ja"

Fiolka zwana była polską Björk, a za swój jedyny imienny album otrzymała Fryderyka w kategorii
"Album Roku - Techno / Elektronika / Dance". Do elektroniki i rockowych riffów lubiła dodać folkowe elementy. Zresztą zanim spróbowała sił sama, założyła zespół Balkan Electrique, w którym mieszały się elektronika, pop i bułgarski folk. Fiolka, a naprawdę Wioletta Najdenowocz, ma bowiem bułgarskie korzenie.

Tekst do "Komu ja" pomógł napisać Grzegorz Ciechowski, a producentem płyty "Fiolka", z której pochodzi ten numer był Leszek Biolik.

12. Carrantuohill - "Dziwnie tak"

O ile Fiolka i Balkan Electrique czerpali z bałkańskiego folku, tak Carrantuohill inspirują się muzyką celtycką. Nazwa formacji zresztą zaczerpnięta została od nazwy najwyższego szczytu w Irlandii. Największy sukces zespół osiągnął za sprawą krążka "Inis" (2002), na którym gościnnie pojawili się Fiolka, Anna Maria Jopek, Paweł Kukiz, Anita Lipnicka, Kuba Badach oraz Stanisław Sojka. Longplay pokrył się złotem i został wyróżniony Fryderykiem. W kawałku "Dziwne tak" zaśpiewał Robert Kasprzycki.

11. Trebunie-Tutki& Twinkle Brothers - "Mój dom"

Niezwykła kooperacja góralskiej grupy Trebunie-Tutki z grającymi reggae Twinkle Brothers. Rodzina z Białego Dunajca nagrała z Jamajczykami płyty "Higher Heights", "Come Back Twinkle To Trebunia Family" i "Songs of Glory/Pieśni chwały". Jakimś cudem udało się połączyć udanie skoczne rytmy z Podhala z karaibskim luzem.

10. Golec uOrkiestra - "Ściernisko"

Góralską muzykę najbardziej spopularyzował zespół Golec uOrkiestra, który założyli bracia bliźniacy Paweł i Łukasz Golcowie. Poza folkiem, głównie z okolic Beskidu Żywieckiego, w ich muzyce można usłyszeć rock and rolla czy jazz.

Utwór "Ściernisko" promował film "Pieniądze to nie wszystko".

9. Brathanki - "Czerwone korale"

A skoro Golec uOrkiestra, to i Brathanki. Zespół, w którym śpiewała Halina Młynkowa sukces odniósł już za sprawą debiutanckiego singla "Czerwone korale". Płyta "Ano!", którą promował, czterokrotnie pokryła się platyną. Za drugi longplay, "Patataj", do muzyków powędrował Fryderyk za "Album Roku - Etno/Folk".

8. Miejscovi - "Za Wasze zdrowie"

Zespół Miejscovi powołali do życia Ula i Bartka Mieszkuńcowie, znani z formacji The Boogie Town. Swoje utwory stworzyli w oparciu o polskie obery, mazury, kujawiaki i polki. W nagraniach wykorzystali instrumenty typowe dla polskich kapel ludowych: skrzypce, akordeon, kontrabas, bębny.

7. Kayah i Bregović - "Śpij kochany, śpij"

Za popularność folku w Polsce pod koniec lat 90. "obwiniać" należy zapewne Kayah i Gorana Bregovića, którzy połączyli siły na płycie zatytułowanej po prostu "Kayah i Bregović". Krążek, na którym słychać pop, bałkański folklor i polskie ludowe elementy, przyniósł przeboje "Nie ma, nie ma ciebie", "Prawy do lewego" i "Śpij kochany, śpij". Ten ostatni promował też filmu "Operacja Samum".

6. Yugoton - "Malcziki"

A jeśli już o bałkańskich klimatach mowa, trzeba wspomnieć projekt Yugoton, którego pomysłodawcą był dziennikarz muzyczny Grzegorz Brzozowicz. Na imiennej płycie znalazły się covery popularnych jugosłowiańskich piosenek z lat 70. i 80. Nad brzmieniem czuwał Olaf Deriglasoff, a w nagraniach udział wzięli m.in. Kazik, Katarzyna Nosowska, Paweł Kukiz czy Ryszard "Tymon" Tymański.

5. Grzegorz z Ciechowa - "Piejo kury, piejo"

Mocny folkowy epizod w swej karierze miał również lider Republiki, Grzegorz Ciechowski. Na potrzeby ludowego projektu został Grzegorzem z Ciechowa, a największym przebojem, jaki wylansował był zbudowany na skocznym bicie, gitarowym riffie i folkowych samplach "Piejo kury, piejo". Cała płyta "OjDADAna" utrzymana była w podobnym stylu.

4. O.S.T.R. i Żywiołak - "Polska siła"

- Słowo Żywiołak ma jednoznacznie oddać energię wykonywanej przez nas muzyki..."Żywiołak" to wytwór naszych słowiańskich wyobraźni. "Żywiołak" to muzyka żywiołów - wyjaśniali na początku swej działalności artyści.

Od tego czasu wydali kilka płyt, zdobyli Fryderyka za longplay "Globalna wiocha" oraz nawiązali współpracę z O.S.T.R-em przy muzyce do gry "World of Tanks".

3. Kapela ze Wsi Warszawa - "Musiałaś ty dziewce"

Kapela ze Wsi Warszawa uznaniem cieszy się nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. W 2004 roku wyróżniono zespół prestiżową BBC Radio 3 Awards For World Music w kategorii Newcomer. Twórczość zespołu doceniono także w Niemczech czy Japonii. Ich utwory to nie tylko słowiańskie wpływy, ale także elementy world music z Indii, Iranu oraz elektroniczne bity.

2. Tulia - "Jeszcze Cię nie ma"

Formacja Tulia zasłynęła za sprawą folkowego coveru "Enjoy The Silence" Depeche Mode. Jeszcze większą popularnością cieszyła się ich przeróbka "Nieznajomego" z repertuaru Dawida Podsiadły. Wokalistki z Szczecina mają jednak w repertuarze także autorskie piosenki, w tym "Jeszcze Cię nie ma", z którym wystąpiły w na festiwalu w Opolu. Wydany w maju imienny longplay Tulii pokrył się platyną.

1. Panieneczki - "Jabłoneczka"

Szalenie ciekawe połączenie folku, elektroniki i muzyki alternatywnej proponuje zespół Panieneczki. Grupa z Bydgoszczy czerpie przede wszystkim z kujawskich wpływów, ale lubi też wyrazistą perkusję oraz transową elektronikę. Kto woli folklor w nowoczesnym wydaniu, na pewno pokocha Panieneczki.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!