Top Lista

14-02-2019-14:00:00

10 najlepszych piosenek nagranych przez zakochanych

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

The White Stripes fot. Sonic

W połowie lutego ciężko uwolnić się od miłosnych wątków. Piosenki dla zakochanych to obowiązek, ale nie zapominajmy też o piosenkach nagranych przez zakochanych.

10. Ike and Tina Turner - "A Fool in Love"

Nie był to najlepszy związek na świecie, a już na pewno Ike nie był najlepszym mężem pod słońcem (i to delikatnie rzecz ujmując). Tworzyli jednak wspaniałą, elektryzującą, temperamentną muzykę R&B z silnymi - jak na tamte czasy - rockowymi elementami. Z ich występami mógł się podobno równać jedynie James Brown.

"A Fool in Love" było pierwszym profesjonalnym nagraniem Tiny Turner, a także pierwszym przebojem duetu Ike and Tina w USA.

9. Sonny and Cher - "I've Got You Babe"

Sonny Bono i Cher byli ulubieńcami Ameryki. Poznali się w kawiarni w Los Angeles w 1962 roku, kiedy Cher miała zaledwie 16 lat i była 11 lat młodsza od przyszłego męża. Karierę zaczęli w połowie lat 60. pod okiem Phila Spectora. "I Got You Babe" to ich największych hit, który spędził trzy tygodnie na szczycie Billboardu.

8. No Doubt - "Don't Speak"

Jeden z największych przebojów lat 90. powstał po rozstaniu Gwen Stefani i jej kolegi z zespołu, Tony'ego Kanala. Początkowo była to miłosna piosenkę, którą w dużej mierze napisał brat Gwen. Gdy zakończył się jednak jej 7-letni związek z Tonym, zmieniła tekst i nagrał piosenkę o złamanym sercu. - Istnieje wczesna wersja tego utworu, zupełnie inna - opowiadał po latach perkusista No Doubt, Tom Dumont. - Śliczna, wspaniała, ale bardziej jazzowa i naprawdę zupełnie inna. Ten numer miał długi okres inkubacji.

7. Paul and Linda McCartney - "Maybe I'm Amazed"

Gdy działalność The Beatles dobiegała końca, żona Paula McCartneya, Linda, była dla niego wielkim oparciem. W podzięce napisał dla niej utwór "Maybe I'm Amazed". Najbardziej znana jest koncertowa wersja piosenki, która Paul wykonał ze swoim zespołem Wings (Linda była członkinią formacji). Numer trafił na płytę "Wings over America". Magazyn "Rolling Stone" zamieścił "Maybe I'm Amazed" w zestawieniu 500 najważniejszych piosenek wszech czasów.

6. Arcade Fire - "Crown of Love"

Chłopak z Teksasu, Win Butler, poślubił dziewczynę z Quebecu, Regine Chassagne. Razem grają w zespole Arcade Fire, którego członkiem jest również młodszy brat Wina, William. - Razem z Winem graliśmy na gitarach - wspominał współzałożyciel Arcade Fire, Josh Deu. - Wszyscy grali na gitarach. Nie mieliśmy muzyki, ale Regine i tak do nas dołączyła. Nie wiem w sumie dlaczego, może coś od razu między nimi zaiskrzyło.

5. Avril Lavigne i Chad Kroeger - "Let Me Go"

- Świetnie się bawimy, kiedy razem pracujemy - ekscytowała się przy okazji premiery fortepianowej ballady "Let Me Go" Avril Lavigne. - Oboje uwielbiamy komponować i tworzyć, więc robimy to non stop. Choć płyta jest już nagrana i ukończona, nadal przerzucamy się pomysłami. Praca z mężem jest naprawdę inspirująca.

Niestety, małżeństwo nie przetrwało próby czasu. Lavigne i wokalista Nickelback rozwiedli się po 2 latach.

4. Sonic Youth - "100%"

Sonic Youth raczej nie specjalizowali się w miłosnych piosenkach. Choć utwór "100%" zawiera słowa "a 100% of my love, up to you true star", a napisali go małżonkowie Kim Gordon i Thurston Moore (i ich koledzy z zespołu), jest on dedykowany przyjacielowi muzyków Joe Cole'owi, który został zastrzelony w 1991 roku. Gordon wyszła za Moore'a w 1984 roku. Kiedy wydawało się, że będą jednym z niewielu rockowych małżeństw, które przetrwało, w 2013 roku się rozwiedli. Przez kilka lat byli w separacji, gdy Thurston wdał się w romans z wydawczynią, Evą Prinz.

3. The White Stripes - "Suzy Lee"

Jak niektórzy pewnie pamiętają, z The White Stripes było pewne zamieszanie. Rzekomo byli rodzeństwem, ale w końcu okazało się, że to małżonkowie a pan młody Jack Gillis przyjął nazwisko żony Meg White. Według dokumentów pobrali się w 1996 a rozwiedli w 2000 roku, czyli przed premierą trzeciej, przełomowej płyty The White Stripes, "White Blood Cells". Co ciekawe, jeszcze jako mąż Meg, Jack nagrał miłosną piosenkę "Suzy Lee". Tytułowa dziewczyna była podobno młodzieńczą miłością muzyka.

2. Beyoncé i Jay-Z - "Crazy In Love"

Najsłynniejsza muzyczna para ostatnich lat. Po serii wspólnych piosenek, gościnnych występów w 2018 roku Beyoncé i Jay-Z wydali wspólny longplay "Everything Is Love". Płyta, zrealizowana pod szyldem the Carters, nie okazała się jednak wielkim sukcesem. W USA sprzedało się zaledwie 70 tys. sztuk (dla porównania "Lemonade" Beyoncé kupiło już prawie 2 miliony Amerykanów). Para zaczęła spotykać się po nagraniu singla "'03 Bonnie & Clyde" na płytę rapera "The Blueprint 2: The Gift & The Curse" z 2002 roku. Pobrali się dopiero w 2008 roku. Ich największych wspólnym hitem pozostanie chyba już na zawsze "Crazy In Love".

1. John Lennon i Yoko Ono - "Woman"

Prawdopodobnie najważniejsza para w historii muzyki rozrywkowej. Poznali się, gdy John Lennon był mężem Cynthii. Jedną z pierwszych piosenek, w której pojawiają się odniesienia do Yoko była "Happiness Is a Warm Gun" nagrana jeszcze z The Beatles. Yoko Ono była nie tylko muzą, ale i współpracowniczką Lennona, z którą nagrał kilka płyt. "Woman" to oda napisana dla ukochanej Yoko, ale także do wszystkich kobiet. Był to pierwszy singel wydany po śmierci Lennona. Płyta "Double Fantasy", z której pochodzi, ukazała się trzy tygodnie przed zamachem na muzyka.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!