Top Lista

28-02-2019-14:00:00

10 najlepszych piosenek Talk Talk

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Talk Talk fot. EMI

Zespół Talk Talk przestał istnieć w 1991 roku, a jego lider Mark Hollis od wielu lat w zasadzie nie był aktywny muzycznie. Niespodziewana śmierć wokalisty przypomniała, jak wspaniałym był artystą i jak wiele niezapomnianych utworów stworzył ze swoją grupą.

10. "Dum Dum Girl"

Pod względem brzmienia - lekko "skoczny" rytm i świetliste syntezatory - nagranie nieco przypomina "Such A Shame". Zresztą, obydwa kawałki promowały album "It's My Life".

"Dum Dum Girl" opowiada o prostytutce, ale z perspektywy mężczyzny, któremu jej żal. - Dla mnie to antyprostytutkowa piosenka - wyjaśniał Mark Hollis. - Piosenki powinny być śpiewane z uczuciem i tak też muszą być napisane.

9. "Renée"

Pierwsza prawdziwie melancholijna piosenka Talk Talk. Przypominająca nieco Roxy Music, trochę Kate Bush. W utworze Mark Hollis odnosząc się do dziewczyny z rodzinnego miasta, wspomina utraconą młodość.

8. "I Don't Believe in You"

Piękna, przejmująca ballada. Jedna z najsmutniejszych piosenek w dorobku Talk Talk. Numer opowiada podobno o starszym bracie Marka Hollisa, Edzie, który zmarł w wyniku uzależnienia od twardych narkotyków.

7. "Eden"

Jeśli ktoś się zastanawia, dlaczego Talk Talk określano m.in. mianem zespołu post-rockowego, odpowiedź znajdzie, słuchając utworu "Eden" z pięknymi, przesterowanymi gitarami. Do tego dochodzi gęste brzmienie oraz stopniowo budowana dramaturgia. Znakomita, rozbudowana kompozycja.

6. "Talk Talk"

Na początku swej kariery Talk Talk obficie wykorzystywali syntezatory i dość zgrabnie wpisywali się w bardziej synthpopowe oblicze new romantic. Doskonałym przykładem takiego grania jest numer "Talk Talk". Na tym etapie Talk Talk porównywano do Duran Duran, a nawet wysłano ich we wspólną trasę koncertową.

Mark Hollis oryginalnie nagrał piosenkę w 1977 roku ze swoim wcześniejszym post-punkowym zespołem, The Reaction. Z tytułu utworu wzięła się nazwa grupy Talk Talk.

5. "Hapiness Is Easy"

Mocna perkusja, wyraźny fortepianowy motyw, akcenty na gitarze akustycznej i zamglone smyki, a na dodatek dziecięcy chór. Pięknie zaaranżowana i wyprodukowana kompozycja ukazująca bardziej organiczne brzmienie Talk Talk.

Zespół Myslovitz zaczerpnął tytuł swojego ósmego albumu właśnie od piosenki Talk Talk.

4. "Living in Another World"

Oparty na powtarzających się, zapętlonych sekwencjach utwór, którego wielkim atutem jest przejmujący wokal Marka Hollisa. Uwagę w tym 7-minutowym dziele zwraca też solo na harmonijce ustnej i bębny. Przy pracy nad kawałkiem inspiracją dla frontmana był Miles Davis, a w warstwie tekstowej Jean-Paul Sartre.

3. "Life's What You Make It"

Jeden z najpopularniejszych zagranych na pianinie wstępów w historii muzyki popularnej. Numer powstał pod koniec sesji do albumu "The Colour of Spring". Ponieważ z dotychczasowego materiału ciężko było wybrać oczywisty singel, muzycy Talk Talk postawili przed sobą wyzwanie, by stworzyć coś przebojowego. Perkusyjny motyw został luźno zaczerpnięty z "Running Up That Hill" Kate Bush.

Teledysk przedstawia muzyków wykonujących piosenkę w plenerze, po zmroku oraz ujęcia rozmaitych zwierząt od gąsienicy przez jeża po lisa.

Stały współpracownik grupy, angielski artysta James Marsh przygotował przedstawiającą motyla okładkę do singla.

2. "Such A Shame"

Kwintesencja Talk Talk. Taneczna melodia skąpana w melancholii. Do napisania utworu zainspirowała Marka Hollisa jedna z jego ulubionych powieści - "Kościarz" ("The Dice Man"). Znakomitą piosenkę dopełnia teledysk, w którym widzimy kapitalny, szalenie ekspresyjny popis Marka Hollisa.

1. "It's My Life"

Żywy i dynamiczny utwór, z wyraźnym rytmem i szybującymi syntezatorami. Jest w tym numerze coś urzekająco lekkiego, zwiewnego, a zarazem mnóstwo w nim emocji.

Do nagrania powstały dwa teledyski. W pierwszym klipie widzimy Marka Hollisa w londyńskim zoo. Wykorzystano w nim równieżfragmenty serialu BBC "Life on Earth". Za kamerą stanął Tim Pope. W drugim wideo widzimy zespół na tle zielonego ekranu, udający, że wykonuje piosenkę. Obydwa obrazki miały być zgryźliwym komentarzem na temat śpiewania playbacku.

Druga fala popularności piosenki przyszła za sprawą zespołu No Doubt, który w 2003 roku wypuścił cover.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: Talk Talk