Top Lista

14-03-2019-14:00:00

12 najlepszych piosenek Ani Dąbrowskiej

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Ania Dąbrowska fot. Sony Music

Ania Dąbrowska nie zwalania tempa. Koncertuję i bije kolejne rekordy popularności. Fryderyka tym razem nie otrzymała, ale jej najnowszy klip po miesiącu ma ponad milion odsłon.

12. "Kiedyś mi powiesz kim chcesz być"

"Kiedyś mi powiesz kim chcesz być" to krucha, delikatna piosenka. Prosta, skromna ballada, która niepostrzeżenie zmienia się w piękną, dojrzałą kompozycję opartą na fortepianowo-gitarowym aranżu.

11. "Poskładaj mnie"

W "Poskładaj mnie" egzotyczne rytmy przeplatają się z elementami brytyjskiego R&B. Całość jest zarazem słodka i melancholijna. Był to trzeci singel z płyty "Dla naiwnych marzycieli".

- Ona piękna i refleksyjna, on - zamyślony i nieco nieobecny - tak bohaterów klipu do piosenki opisywali twórcy. - Tajemnicza niedopowiedziana historia kobiety i mężczyzny. Pary kochanków? A może dwojga ludzi, którzy żyją obok siebie, ale są dla siebie zupełnie obcy? Pozostawiamy to do dowolnej interpretacji.

W kobietę wciela się Ania Dąbrowska, a w mężczyznę Wiktor Loga-Skarczewski.

10. "Sound of Silence"

Ostatnio sporą popularnością cieszy się przeróbka "Sound of Silence" w wykonaniu Disturbed. Tymczasem 9 lat temu zgoła inną interpretację przeboju Simona i Garfunkela zaprezentowała Ania Dąbrowska. W jej wykonaniu to lekko westernowy, spokojny, ciepły utwór promujący album "Ania Movie".

- Od jakiegoś czasu krążył mi po głowie pomysł, żeby nagrać płytę z moimi ulubionymi piosenkami i kiedy zaczęłam się przygotowywać, okazało się, że większość z nich pochodzi z filmów - opowiadała przy okazji premiery krążka artystka. - Poszliśmy więc w tę stronę. To megakompozycje, które świetnie się śpiewa i interpretuje. Wszystkie od dawna mam na podręcznej playliście.

9. "Nigdy nie mów nigdy"

Szlachetnie i elegancko wyprodukowany utwór "Nigdy nie mów nigdy" powstał do tak samo zatytułowanego filmu w reżyserii Wojciecha Pacyny. Obraz opowiadał o relacjach damsko-męskich współczesnych trzydziestolatków. Na planie klipu do tej dość smutnej piosenki Dąbrowskiej pojawiła się Ania Dereszowska, odtwórczyni głównej roli w romantycznej komedii. Numer trafił również na dwupłytową edycję albumu "Ania Movie".

8. "Nieprawda"

Utwó "Nieprawda" od pierwszych taktów ujmuje karaibskim bujaniem i zaraża pozytywną energią. Na klip, a w zasadzie tekstówkę do nagrania, fani musieli trochę poczekać.

- Prawie 2 lata temu zrobiliśmy lyric video do piosenki "Nieprawda" - pisała na Facebooku wokalistka. - Trochę czasu minęło, ale mamy nadzieję, że Wam się spodoba.

"Nieprawda" otwiera płytę "Dla naiwnych marzycieli" z 2016 roku. W 2017 roku ukazał się remix kawałka, który przygotował polski DJ, Gromee.

7. "W głowie"

- Po raz pierwszy przed wejściem do studia zrobiłam próby z zespołem i razem aranżowaliśmy te piosenki - opowiadała o albumie "Dla naiwnych marzycieli" Ania Dąbrowska. - Lekkość tej muzyki, powietrze, które tam słychać, wynika również z tego, że sprawdziliśmy, co działa i wiedzieliśmy, że już nie trzeba niczego dokładać, że piosenka jest gotowa.

Nie da się ukryć, że singlowy "W głowie" to nagranie rzeczywiście lekkie, oddychające, zwiewne. Takie właśnie brzmienie pomógł uzyskać Aleksander Kowalski, lepiej znany jako Czarny HIFI - producent do tej pory specjalizujący się raczej w hip-hopie (Pezet/Małolat, Sokół i Marysia Starosta, Iza Lach, Fisz, KęKę). - Podczas pracy nad płytą ani razu nie zdarzyło się, żeby namawiał mnie do dorzucenia tłustego beatu - opowiadała artystka. - Jest otwartym człowiekiem z romantyczną wrażliwością muzyczną.

6. "Nigdy więcej nie tańcz ze mną"

Był czas kiedy Ania Dąbrowska upodobała sobie dość niemodne brzmienia. Był to czas płyty "W spodniach czy w sukience", którą promował m.in. okraszony urokliwymi chórkami singel "Nigdy więcej nie tańcz ze mną".

- W trakcie nagrań okazało się, że pociąga mnie wiele odcieni retro-stylu - tłumaczyła Ania Dąbrowska. - Z jednej strony chciałam, by płyta była ascetycznie akustyczna jak stare piosenki Neila Younga, z drugiej chciałam spróbować swoich sił w estetyce bardziej transowej, czy nawet tanecznej w stylu Donny Summer czy Temptations. Po środku została jeszcze ogromna fascynacja starą muzyką filmową typu Francis Lani, Lalo Schifrin, czy Ennio Morricone.

5. "Trudno mi się przyznać"

Delikatna ballada z drugiej płyty Ani Dąbrowskiej, "Kilka historii na ten sam temat". Utkana z akustycznych dźwięków, snująca się niespiesznie piosenka z uszlachetniającymi dęciakami.

Twórcami teledysku do nagrania byli Kama Czudowska i Miguel Nieto, a ich praca zaowocowała Fryderykiem w kategorii teledysk roku.

4. "Porady na zdrady (Dreszcze)"

Ania Dąbrowska wyspecjalizowała się w balladach, a tym razem zaproponowała nieco żwawsze nagranie. Numer, który trafił do filmu "Porady na zdrady", musiał swoje odczekać.

- Ta piosenka przeleżała w szufladzie kilka lat i nawet był plan, aby trafiła na płytę "Dla naiwnych marzycieli" - opowiada artystka. - Nie udało nam się jednak wtedy znaleźć dobrego sposobu na jej aranżację. Kluczem okazał się film i propozycja napisania do niego utworu. Od razu pomyślałam o tej piosence, bo zawsze wierzyłam, że ma w sobie duży potencjał.

Do utworu powstał teledyskiem zawierający fragmenty filmu Ryszarda Zatorskiego i ujęcia Ani Dąbrowskiej przy fortepianie.

3. "Bawię się świetnie"

Pierwszy a zarazem tytułowy singel z płyty "Bawię się świetnie" z 2012 roku. Numer z alternatywnym sznytem i indierockową energią opowiada o końcu młodości i zaczynaniu nowego, dorosłego etapu w życiu.

Klip zrealizowano w hotelu Hilton w Warszawie. Reżyserią zajęła się Marta Pruska, z którą wokalistka pracowała wcześniej m.in. przy teledysku do utworu "Trzynastka". W wideo wystąpili aktorzy Jan Wieczorkowski, Dorota Deląg, Marta Dąbrowska oraz koledzy artystki z zespołu - Marcin Ułanowski i Łukasz Korybalski, a także oczywiście sama Ania.

2. "Z Tobą nie umiem wygrać"

Numer, od którego trudno się uwolnić i nie tylko dlatego, że pojawia się w reklamie. Wyjątkowo chwytliwa piosenka z subtelną pulsacją disco. Utwór, który dzięki spotowi cieszy się drugą falą popularności, oryginalnie ukazał się w 2017 roku. Było to nowe nagranie promujące kompilację największych przebojów Ani Dąbrowskiej, "The Best Of".

1. "Serce nie sługa"

Syntetyczny, nawet lekko taneczny kawałek, który powstał do komedii romantycznej "Serce nie sługa". W rolach głównych wystąpili Roma Gąsiorowska, Magdalena Różczka, Paweł Domagała, Borys Szyc i Mateusz Damięcki. Utwór nawiązuje do filmowej historii dwójki młodych osób, które poszukują upragnionej miłości, ale jednocześnie nie są pewne swoich uczuć.

- Piosenka opowiada historię dwojga ludzi, którzy bardzo dobrze się znają, są przyjaciółmi, bardzo pasują do siebie, ale nie mogą zdecydować się na ostateczny krok i bycie razem. Po prostu nie wiedzą czy to przyjaźń, czy to już kochanie - wyjaśniała piosenkarka. - To również piosenka o miłości, której czasami możemy nie dostrzec, a która jest gdzieś obok nas. Czasami potrzeba czasu i dojrzałości aby ją dostrzec i docenić.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!