Top Lista

28-03-2019-14:00:00

14 najlepszych damsko-męskich duetów z filmów

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Bradley Cooper i Lady Gaga fot. Warner Bros. Entertainment Polska

Oscarowe emocje nieco już opadły, ale "Shallow" nadal święci triumfy na listach przebojów. Przyznająca Oscary Akademia Filmowa prawie tak jak utwory z bajek Disneya lubi duety. Dowodem nie tylko nagrodzona w tym roku piosenka "Shallow", którą obchodząca właśnie 33. urodziny Lady Gaga zaśpiewała z Bradleyem Cooperem do filmu "Narodziny gwiazdy". Damsko-męskie kooperacje wielokrotnie były co najmniej nominowane do prestiżowej nagrody.

14. Cher i Peter Cetera - "After All"

Cher i wokalista znany z Chicago, Peter Cetera , nagrali "After All" do romantycznej komedii "Wszystko jest możliwe", w której wystąpili Cybill Shepherd i Robert Downey Jr. Utwór nawiązuje do tematu filmu. - Piosenka opowiada o drodze, jakie przeszły te dwa serca - wyjaśniał autor słów, Dean Pitchford. - To historia dwóch ocalonych aniołów.

11. Bryan Adams i Barbra Streisand - "I Finally Found Someone"

Do swego filmu "Miłość ma dwie twarze" Barbra Streisand postanowiła nagrać duet z Bryanem Adamsem. Pomysł wyszedł od kompozytora i producenta, Davida Fostera. - Wytwórnia Bryana raczej nie chciała, by ze mną śpiewał - wspominała później Streisand. - Moja muzyka jest bardziej tradycyjna, a poza tym w tym czasie od dawna nie miałam przeboju.

Ballada otrzymała nominację do Oscara i sprawiła niemały kłopot producentom gali. Barbra Streisand odmówiła wykonania "I Finally Found Someone" podczas uroczystości (podobno była zła, że jej film nie otrzymał nominacji do głównej nagrody). Poproszono więc Natalie Cole. Ta jednak się rozchorowała. Zgłoszono się więc do Céline Dion, wtedy Barbra Streisand zmieniła zdanie i uznała, że chce wystąpić na Oscarach. Próby z udziałem Dion były już jednak na zaawansowanym etapie, więc podziękowano Streisand. Barbra nie była obecna na stali podczas występu Kanadyjki.

10. John Travolta i Olivia Newton-John - "You're the One That I Want"

Jeden z najpopularniejszych filmowych duetów - na ekranie i na płycie z muzyką. Kawałek powstał specjalnie do filmu "Grease", podobnie jak numer tytułowy. Do dziś na całym świecie sprzedało się ponad 15 milionów kopii singla.

W 2011 roku BBC Radio 2 podało, że jest to najbardziej dochodowym duetem w historii. W zestawieniu brane były pod uwagę tylko te utwory, w których obydwoje artystów miało równorzędny wkład w jego nagranie - występy gościnne nie były uwzględniane.

9. Ryan Gosling i Emma Stone - "City of Stars"

- Zaczęło się od fortepianowego motywu, który napisałem dla Damiena Chazelle'a (reżyser "La La Land") - mówił kompozytor, Justin Hurwitz. - Wysyłałem mu różne pomysły, aż w końcu zaskoczyło. Podszedłem do tego emocjonalnie. Chciałem napisać coś pełnego nadziei, ale zarazem melancholijnego.

"City of Stars" pojawia się w musicalu "La La Land" trzykrotnie. Po raz pierwszy piosenkę solo wykonuje Ryan Gosling, potem śpiewa w duecie z Emmą Stone, a po raz trzeci nuci ją sama Stone.

Ciekawostka: Ryan Gosling nie potrafił wygwizdać melodii, więc za gwizdanie, które słyszymy w piosence odpowiada Justin Hurwitz.

"City of Stars" otrzymało Oscara, pokonując m.in. "Can't Stop The Feeling!" Justina Timberlake'a czy "The Empty Chair" Stinga.

8. Alicia Keys i Jack White - "Another Way to Die"

Pierwszy i na razie jedyny duet, który powstał do filmu o przygodach Jamesa Bonda. "Another Way to Die" nagrano do obrazu "007 Quantum of Solace". - To było niezapomniane doświadczenie - opowiadała Alicia Keys. - Połączenie rocka i soulu sprawiło, że powstało coś tajemniczego, niespodziewanego, silnego i seksownego. Cieszę się, że byłam tego częścią.

Niestety ten numer nie został doceniony przez Akademię Filmową.

5. Björk i Thom Yorke - "I've Seen It All"

W przejmującym filmie "Tańcząc w ciemnościach" Larsa Von Triera Björk wykonuje piosenkę w duecie z aktorem Peterem Stormare. Na soundtrack trafiła wersja zrealizowane z wokalistą Radiohead, Thomem Yorkiem. - To ja chciałam pracować z Thomem - mówiła Islandka w rozmowie z "Time Out". - Spędziliśmy 4 dni w Hiszpanii, śpiewając kiedy tylko mieliśmy na to ochotę.

Walkę o Oscara utwór "I've Seen It All" przegrał z "Things Have Changed" Boba Dylana z filmu "Cudowni chłopcy".

4. Diana Ross i Lionel Richie - "Endless Love"

"Endless Love" czyli "Niekończąca się miłość". Tytuł nie tylko nominowanej do Oscara piosenki, ale i melodramatu z Brooke Shields. Duet przegrał z utworem "Best That You Can Do" (z filmu "Artur"), którego współtwórcą był mistrz Burt Bacharach. Akademia nie doceniła, ale "Endless Love" i tak stało się jednym z największych hitów lat 80.

Ross i Richie mieli problemy z dopasowaniem grafików. Ostatecznie udało im się spotkać pewnego majowego dnia 1981 roku, o 3 nad ranem, w Reno, w stanie Nevada. Po dwóch godzinach mieli zarejestrowane wokale. - Nie napisałem tej piosenki jako duetu, ale wytwórnia uznała, że powinienem ją zaśpiewać z Dianą Ross - wspominał Lionel. - Kiedy przyjechała do studia, powiedziała, że zaśpiewa moją partię. Musiałem więc coś wymyślić, bo ja nie umiem śpiewać w tej tonacji. To, co słyszycie powstało jednego dnia, bo następnego musiało być w filmie.

2. Joe Cocker i Jennifer Warnes - "Up Where We Belong"

Piękna klasyczna ballada, którą Joe Cocker i Jennifer Warnes nagrali do filmu "Oficer i Gentleman" z Richardem Gere. Cała praca nad piosenką - od pomysłu do wydania - zajęła podobno tylko 30 dni. Choć Joe Cocker był wówczas w trakcie trasy, pewnego wieczora przyleciał do Los Angeles i nagrał duet z Jennifer Warnes. - Kiedy śpiewaliśmy razem, była między nami niesamowita chemia - opowiadała wokalistka w wywiadzie dla Songfacts. - Przypominało to łyżwiarstwo figurowe, kiedy masz nadzieję, że partner cię złapie. Zawsze mnie łapał, a ja jego.

1. Bill Medley i Jennifer Warnes - "(I’ve Had) The Time of My Life"

Jennifer Warnes wyśpiewała trzy oscarowe piosenki - solo "It Goes Like It Goes" (1979) z filmu "Norma Rae", z Joe Cockerem wspomniane "Up Where We Belong" (1982) i "(I've Had) The Time of My Life" z Billem Medleyem do "Dirty Dancing" (1987). Ten ostatni wyróżniono także Złotym Globem i Grammy.

Sukces "(I’ve Had) The Time of My Life" ściśle związany był z filmem, gdyż pojawiał się w kluczowej scenie finałowego tańca Baby (Jennifer Grey) i Johnny'ego (Patrick Swayze), której zresztą wyznaczał rytm i dramaturgię. Co więcej, to w zasadzie scena powstała do piosenki, a nie na odwrót. - Patrick Swayze powiedział, że kręcili finałowy taniec do mojego dema - mówił współautor utworu, Franke Previte. - Zaśpiewałem wówczas z Rachele Cappelli. Demo pomogło wszystkim się zgrać.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!