Top Lista

04-04-2019-14:00:00

7 wspaniałych z konkursu Męskie Granie Young

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Robert Cichy \"Smack\" fot. Nana Music

W tym roku Męskie Granie wyruszy w Polskę po raz 10. Jeszcze nie znamy dat koncertów, ani szefów Orkiestry, ale poznaliśmy młodych twórców, którzy wygrali w konkursie Męskie Granie Young 2019. Zwycięska siódemka wystąpi na tegorocznej, jubileuszowej edycji objazdowego festiwalu i zaprezentuje się na scenie Ż. Poznajcie siedmioro wspaniałych.

7. Runforrest - "Sleep"

Melancholijny Runforrest ma już niemałe doświadczenie koncertowe. Można go było zobaczyć podczas takich imprez jak OFF Festival, Enea Spring Break, Opole Songwriters Festival czy Czad Festiwal. Pochodzący z Krakowa twórca występował też przed Kortezem, Benem Caplanem czy Public Service Broadcasting. Wiosną 2019 artysta planuje premierę nowego wydawnictwa, następcy minialbumu z 2017 roku. Runforrest jest klasycznym, lubiącym akustyczne brzmienia i folkowe klimaty wokalistą/songwriterem, którego idolami są Jeff Buckley, Matt Corby, Damien Jurado, Major Lazer, Joaquin Rodrigo, Jose Gonzalez, Elmore James.

Męskie Granie Young - 6. miejsce.

6. Nietrzask - "Matka wszystkich bomb"

Jeśli ktoś na koncertach oczekuje żywiołowego, rockowego grania, podczas występu Nietrzasku na pewno nie będzie się nudził. Panowie proponują nowojorskie brzmienia, minimalistyczną estetykę oraz punkowy charakter. Na pierwszym albumie, "Piątek wieczór w średniej wielkości mieście", z humorem i niemałą dawką autoironii opowiadają o emigracji zarobkowej, knajpianych romansach i popularnym dyskoncie. W skład zespołu wchodzą Andrzej Kilanowski (teksty, wokal, gitara), Mikołaj Niezgoda (gitara), Grzegorz Bojanowski (bas), Łukasz Trzaska (perkusja) oraz gościnnie Robert Przybyła (gitara elektryczna).

Męskie Granie Young - 4. miejsce.

5. Marta Zalewska - "Gronostaje"

Marta Zalewska wygląda delikatnie i subtelnie, ale muzykę gra całkiem ostrą. Fascynują ją lata 60. oraz tacy wykonawcy jak Jimi Hendrix, Janis Joplin czy The Spencer Davis Group. Dziewczyna śpiewa, gra na gitarze i innych instrumentach. Jako laureatka konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno" radiowej Czwórki, zrealizowała debiutancki, imienny longplay.

Męskie Granie Young - 5. miejsce.

4. Diuna - "Szron"

Stonerowo-psychodeliczny rock w polskim wydaniu to rzadkość. Tymczasem taką właśnie pustynną stylistykę upodobali sobie członkowie toruńskiej Diuny, czyli Konstanty Mierzejewski, Patryk Mitzig, Maciek Klimiuk i Jakub Didkowski. My nazwalibyśmy ich nieślubnym dzieckiem Illusion i Kyussa. Chyba się nie obrażą.

Męskie Granie Young - 7. miejsce.

3. Bibobit - "Czasami"

Bibobit tworzą Daniel Moszczyński i Bartek Pietsch. Kochają jazz, funk i hip-hop. Nie kochają sztywnych ram i wąskich szufladek. Ich żywiołem jest improwizacja, a naturalnym środowiskiem scena. Jak zapewnia Urszula Dudziak, w ich muzyce jest wolność. Na Męskim Graniu na pewno zaprezentują utwory z debiutu "Podróżnik".

Męskie Granie Young - 3. miejsce.

2. Żurkowski - "Ciemność"

9974 głosy. Tyle otrzymał zwycięzca konkursu Męskie Granie Young - Żurkowski. Żurkowski to alternatywny zespół, który do życia powołał pełniący rolę wokalisty i gitarzysty Łukasz Żurkowski. Wspierają go na basie Patryk Król, na gitarze Łukasz "Jezus" Ławrynowicz oraz na perkusji Michał Zieliński. Pierwsze miejsce oznacza, że grupa nie tylko zagra na scenie Ż, ale i doczeka się profesjonalnego klipu do piosenki, na którą głosowali internauci. W tym przypadku będzie to mocno gitarowe, przyjemnie przesterowane, brudne i wypakowane emocjami nagranie "Ciemność".

Męskie Granie Young - 1. miejsce.

1. Robert Cichy - "Smack"

Robert Cichy, wokalista, gitarzysta, kompozytor i producent, obecny jest na scenie muzycznej od wielu lat. Do tej pory jednak wspierał swym talentem innych, pojawiając się na ponad 50 płytach polskich artystów (Moniki Brodki, Ani Rusowicz czy Ani Dąbrowskiej). Dopiero w lutym 2018 roku wydał pierwszy, solowy album "Smack", który wyróżniono Fryderykiem w kategorii album roku blues/country. Płyta zawiera materiał utrzymany w klimacie amerykańskiego południa, ale w nowoczesnym wydaniu z elementami mocnego, czasem hiphopowego bitu i energetycznych gitar. W promującym krążek nagraniu "Old Times Girl" gościnnie wystąpiła Ania Dąbrowska.

Cichy, z wynikiem ponad 9,5 tysiąca głosów, uplasował się na 2. miejscu konkursu Męskie Granie Young, co oznacza, że jego utwór "Smack" również doczeka się profesjonalnego teledysku.

Męskie Granie Young - 2. miejsce.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!