Top Lista

11-04-2019-14:00:00

10 najlepszych piosenek, które napisała Sia

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Sia fot. Sony Music

Sia lubi się ukrywać. Twarz zasłania peruką, a ostatnio pod szyldem LSD przygotowała płytę "Labrinth, Sia & Diplo Present... LSD". Najczęściej jednak ukrywa się jako autorka utworów dla innych wykonawców. Oto najlepsze piosenki, które napisała Sia, choć w nich nie śpiewała.

10. Britney Spears - "Perfume"

Ballada z mocnym, klasycznym dla Sii dramatycznym refrenem. - Utwór opowiada o dziewczynie, która podejrzewa, że chłopak ją zdradza - mówiła Britney Spears. - Perfumy służą jej do znaczenia terytorium.

9. Rita Ora - "Radioactive"

Taneczny bit nieco przykrył piosenkę napisaną przez Się. Nadal słychać w niej jednak siłę i kobiecą energię, którą Sia, jak mało kto potrafi wydobyć z wokalistek.

8. Kylie Minogue - "Sexersize"

Odważna piosenka. Zarówno jak na Kylie Minogue, jak i Się. W końcu to numer o uprawianiu seksu. - Kiedy zobaczyłam tytuł, autentycznie się zarumieniłam - wspominała Minogue. - Ale na tym polega geniusz Sii, potrafiła zrobić z tego coś fajnego i zmysłowego. Kręcąc teledysk, twórcy inspirowali się "Physical" Olivii Newton-John i "Madame Butterfly" Malcolma McLarena.

7. Kelly Clarkson - "Invincible"

Mocny, nieco wręcz pompatyczny utwór zrealizowany z wielkim rozmachem. Czyli dokładnie w stylu Sii. Na dodatek zaaranżowany na bogato, z pięknymi chórkami (Sia też podobno nieco dośpiewała). Kawałek o wewnętrznej sile, odwadze i pewności siebie, szczególnie kobiet. - Nie jestem już wystraszoną dziewczynką - śpiewa słowa Sii, Kelly Clarkson.

6. Carly Rae Jepsen - "Boy Problems"

Choć napisane przez Się piosenki to najczęściej wielkie produkcje i rozmach, czasem Australijka tworzy coś lżejszego, mniej dramatycznego, dziewczęcego. Takiego właśnie jak "Boy Problems". - To numer o silnym ejtisowym kolorycie - mówiła Sia. - Swego rodzaju dziewczęcy hymn, a przynajmniej coś takiego próbowaliśmy uzyskać.

Za disco brzmienie odpowiadał Greg Kurstin. Choć "Boy Problems" nie wybrano na singel, numer i tak doczekał się klipu.

5. Lea Michele - "Cannonball"

Sia miała niemały udział przy tworzeniu debiutanckiej płyty Lei Michele. Specjalnie dla niej napisała "Battlefield", była też współautorką "If You Say So", "You're Mine" czy nagrania tytułowego. Lea zaśpiewała ponadto napisany przez Australijkę "Cannonball", choć numer wcale nie nie powstał dla niej. Trafił jednak do Michele niedługo po tym, jak zmarł jej chłopak Cory Monteith. - Ta piosenka idealnie oddawała to, co wtedy czułam - wyjaśniała. - Była dla mnie wielką inspiracją. Matrą, by przetrwać.

4. Katy Perry - "Double Rainbow"

Twórcami "Double Rainbow" są Katy Perry, Sia Furler i Greg Kurstin. Piosenka jest dość zwiewna, eteryczna i dość nietypowa jak na lubiącą bardziej krzykliwe nagrania Perry. W tej ciepłej, kojącej wręcz balladzie czuć rękę Sii. Emocje, charakterystyczne napięcie i dramaturgię, choć bez hollywoodzkiego rozmachu. Utwór jest o miłości, o tym, jak związek dwojga ludzi przypomina podwójną tęczę.

3. Christina Aguilera - "Blank Page"

Christina Aguilera współpracowała z Sią nim stało się to modne, nim co drugi artysta chciała mieć swoje "Titanium" czy "Diamonds" w repertuarze. Sia była współautorką kilku piosenek z płyty "Bionic" z 2010 roku i pracowała z Christiną przy soundtracku do filmu "Burleska". Najlepiej chyba wypadł im utwór "Blank Page" z albumu "Lotus" (2012). Aguilera ma głos wprost stworzony do pełnych emocji numerów pisanych przez Się. "Blank Page" traktuje o wybaczeniu i błaganiu o drugą szansę. - Współpraca z Sią jest szalenie inspirująca, jest kreatywnym żywiołem - zapewniała Christina.

2. Beyoncé - "Pretty Hurts"

Piosenka o tym, jak bycie piękną bywa bolesne. W teledysku Beyoncé podeszła do tematu dosłownie i pokazuje okrutne wybory miss, bolesne zabiegi chirurgiczne czy problemy związane z zaburzeniami żywienia. Do teledysku Beyoncé zaprosiła hollywoodzkiego aktora, Harveya Keitela. - Chcieliśmy dotrzeć do jak największej liczby kobiet i pokazać walkę oraz cierpienie, przez które kobiety muszą przechodzić, by dorównać niemożliwym standardom piękna - tłumaczyła reżyserka, Melina Matsoukas.

- Nie jest łatwo znaleźć utwór z tak silnym przekazem - mówiła Beyoncé o tekście Sii. - Ona jest geniuszem. Jak tylko usłyszałam ten numer, wiedziałam, że muszę go zaśpiewać, choćbym nie wiem jak miała walczyć o tę piosenkę.

1. Rihanna - "Diamonds"

- To piosenka o miłości. Pozytywna i pełna nadziei - wyjaśniała Sia, która słowa przeboju napisała podobno w kilkanaście minut.

Nieco zaskakujące, że Rihanna wykonała ten utwór, gdyż do tej pory śpiewała raczej o toksycznych, trudnych związkach. Sama kompozycja, dość spokojna, też różniła się od tego, do czego Rihanna przyzwyczaiła fanów. Nad produkcją czuwali Stargate i Benjamin "Benny Blanco" Levin.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!