Top Lista

09-05-2019-14:00:00

10 najlepszych piosenek Rammstein

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Rammstein fot. Universal Music Polska

Rammstein wracają i oczywiście szokują. Single "Deutchland" i "Radio" wywołały spore zamieszanie szczególnie za sprawą klipów, a przede wszystkim skutecznie rozbudziły apetyt na nowy album Niemców. W oczekiwaniu na jego premierę wspominamy to, co od Rammstein najlepsze.

10. "Amerika"

Mocno sarkastyczne podejście do Ameryki i tego, jak mocarstwo rządzi światem. Towarzyszący piosence teledysk koresponduje z tekstem. Widzimy więc nawiązanie do jednego z kluczowych momentów historii Ameryki - lądowania na Księżycu - oraz mieszkańców najrozmaitszych zakątków świata z typowymi amerykańskimi produktami.

9. "Mein Herz brennt"

Numer z płyty "Mutter" (2001), który jako singel ukazał się dopiero po premierze kompilacji "Made In Germany 1995-2011". Premiery doczekała się również fortepianowa edycja kawałka.

Tematem "Mein Herz brennt" są koszmary senne. Jeden z wersów zaczerpnięto z telewizyjnego programu dla dzieci "Sandmännchen". Wideo z kolei ma już mocno teatralny wydźwięk.

8. "Du riechst so gut"

Pierwszy singel Rammstein, z wyraźnym industrialnym brzmieniem. Nie tak ciężki, jak kilka późniejszych numerów zespołu, ale nadający konkretny ton. Dosłownie piosenka opisuje myśli drapieżnika polującego na swą ofiarę. Inspiracją dla Niemców była powieść "Pachnidło" Patricka Süskinda - podobno ulubiona książka wokalisty, Tilla Lindemanna. Istnieje wersja "Du riechst so gut '98" z inną edycją nagrania i nowym klipem.

7. "Ich will"

Teledysk do numeru miał premierę dzień przed atakami z 11 września, dlatego stacje muzyczne niekoniecznie go emitowały. Zarówno ciężkie brzmienie, jak i przede wszystkim wideo ukazujące napad na bank niezbyt pasowały do ówczesnego klimatu. Szczególnie, że część ujęć (m.in. z udziałem policji) stylizowana była na materiały z wiadomości telewizyjnych.

6. "Sonne"

Muzycznie "Sonne" spokojnie mogłoby znaleźć się w repertuarze formacji Nine Inch Nails. Ostre gitary i jeszcze ostrzejsza elektronika. Z kolei klip jest wariacją na temat bajki o Królewnie Śnieżce. W rolę disnejowskiej bohaterki wciela się rosyjska aktorka, Yulia Stepanova.

Utwór powstał podobno dla sławnego boksera - Vitalija Klitschko, stąd roboczo nosił tytuł właśnie "Klitschko". Kawałek miał służyć sportowcowi przy wchodzeniu na ring.

5. "Mutter"

Mroczny, ponury wręcz i naprawdę ciężki brzmieniowo utwór opowiada o dziecku, które rodzi się w wyniku naukowego eksperymentu, dlatego nie ma ani biologicznej matki, ani ojca. Chłopak planuje zabić matkę, która nigdy nie wydała go na świat, oraz siebie. Zdaniem wielu, narracja piosenki przypomina tę z powieści "Frankenstein" Mary Shelley.

4. "Rammstein"

Imienne nagranie niemieckiej kapeli nie należy może do tych najpopularniejszych, za to chyba z żadnego innego utworu Rammstein nie wieje tak grozą. Oczywiście wiąże się to z faktem, że numer powstał do filmu "Zagubiona autostrada" i idealnie pasuje do klimatu dzieła Davida Lyncha.

3. "Engel"

Piosenka z mocnym klawiszowym brzmieniem i kapitalnymi żeńskimi chórkami. Odpowiada za nie Christiane "Bobo" Hebold z niemieckiej popowej formacji Bobo In White Wooden Houses. Zgodnie z tytułem, bohaterami są anioły. Oczywiście mowa o piosence Rammstein, więc nie jest to sielankowa wizja. Niemcy raczej poddają w wątpliwość istnienie aniołów. Dekadencki teledysk nawiązuje do opowieści znanej z filmu "Od zmierzchu do świtu" Quentina Tarantino.

2. "Links 2-3-4"

Jeden z najlepszych koncertowych utworów w repertuarze Rammstein. Marszowy rytm "Links 2-3-4" genialnie sprawdza się na żywo. Kawałek powstał jako odpowiedź na faszystowsko-nazistowskie zarzuty pod adresem zespołu i ukazuje muzyków raczej po lewej stronie sceny politycznej. W tekście pojawiają się zatem na przykład nawiązania do rewolucyjnej pieśni Bertolda Brechta, która w latach 30. służyła Niemieckiej Partii Komunistycznej.

1. "Du hast"

Bezapelacyjnie ulubiona piosenka fanów Rammstein. Ponad 189 milionów wyświetleń na YouTube i 136 milionów odsłuchów na Spotify. Co tu dużo mówić, po prostu hit. Wyjątkowo przebojowy a jednocześnie przyjemnie ciężki utwór. Do tego w tekście fajna gra słów, dzięki czemu "Du hast" można rozumieć w dwójnasób. Popularności nagrania na pewno nie zaszkodził fakt, iż pojawił się na soundtrackach do filmów "Matrix" i "Super zioło".

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: rammstein