Top Lista

06-06-2019-14:00:00

11 najlepszych piosenek Katy Perry

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Katy Perry fot. Universal Music Polska

Dwa lata po premierze albumu "Witness", Katy Perry wróciła z nową piosenką, która oczywiście ma szansę stać się jednym z hitów tego lata. Zwiewny, kolorowy numer "Never Really Over" spokojnie może też konkurować z dotychczasowym repertuarem dziewczyny z Kalifornii.

11. "Wide Awake"

"Wide Awake" to singel promujący dokumentalny film o Katy Perry, "Part of Me". Synthpopowa kompozycja znalazła się również na reedycji trzeciego albumu gwiazdy, "Teenage Dream: The Complete Confection". Utwór stanowi rodzaj pożegnania dla ukochanego, a także ukazuje uczucia, jakie towarzyszą kobiecie po rozstaniu. - Chciałam, by teledysk odzwierciedlał moją podróż, przypominał odnajdywanie drogi w labiryncie - opowiadała o iście bajkowym klipie artystka. - Odnosił się do dobrych i złych uczuć.

10. "Unconditionally"

"Unconditionally" to power-ballada promująca album "Prism". Bogato zaaranżowany numer opowiada o zakochaniu. - To miłosna piosenka, myślę, że uniwersalna miłosna piosenka - wspominała Katy Perry. - Utwór dla każdego, w każdym wieku, kobiety i mężczyzny. To mój ulubiony kawałek na płycie.

9. "Never Really Over"

Najnowsza piosenka Katy Perry traktuje o tym, jak trudno jest rozpocząć nowy etap w życiu, po zakończonym związku. - Wszystkie związki, od pierwszej miłości, przez tę nieudaną, po tę wielką kształtują nas, na zawsze stają się częścią nas - wyjaśnia Amerykanka. - Tak naprawdę, żaden z tych związków nigdy się nie kończy. Można się jednak nauczyć oswoić z mrokiem tych doznań i odnaleźć drogę do światła.

Współtwórcą nasyconego syntezatorowymi dźwiękami electropopowego nagrania jest coraz popularniejszy producent, Zedd.

8. "Chained to the Rhythm"

W euforycznym kawałku w rytmie tropikalnego disco udziela się Skip Marley, wnuk Boba Marleya. Współtwórcami utworu "Chained to the Rhythm" są Sia i Max Martin. Mimo iście wakacyjnego klimatu, numer ma socjopolityczne zabarwienie. Katy Perry apeluje do ludzi, by przestali żyć w swojej bańce i bardziej się angażowali.

7. "Swish Swish"

Wiara w siebie, pewność siebie to częsty temat piosenek Katy Perry. "Swish Swish" to jedna z nich. W utworze, z pomocą Nicki Minaj, wokalistka rozprawia się z hejterami. - To hymn dla wszystkich, którzy są nękani i tłamszeni przez innych - tłumaczyła gwiazda.

Fani spekulowali, że numer wymierzony przeciwko Taylor Swift.

W nagraniu wykorzystano sample "Star 69" Fatboy Slima.

6. "I Kissed a Girl"

Wielu pewnie już zapomniało o Katy Perry całującej dziewczynę. W końcu "I Kissed a Girl" to przebój sprzed ponad 10 lat! Amerykanka za sprawą wyjątkowo zgrabnej melodii o rockowo-zadziornym zabarwieniu i frywolnego tekstu zapisała się w popkulturze. Tekst "I kissed a girl and I liked it" naturalnie nie wszystkim przypadł do gustu. Katy Perry była krytykowana za zachęcanie młodzieży do biseksualnych eksperymentów. W teledysku do piosenki wystąpiły koleżanki Perry, w tym aktorka Shannon Woodward i mało znana wówczas jeszcze Kesha.

5. "Last Friday Night (T.G.I.F.)"

Imprezowy hymn o wszystkich szalonych rzeczach, jakie mogą się wydarzyć podczas nocy spędzonej w dobrym towarzystwie. Katy Perry osobno napisała piosenkę po tym jak biegała goła po parku. - Nie ma nic lepszego od roztańczonej imprezy z przyjaciółmi - wspominała Amerykanka. - "Last Friday Night (T.G.I.F.)" to piosenka o rozpuście, jedną z takich nocy przeżyłam w Santa Barbara.

4. "Firework"

Jedna z bardziej dramatycznych propozycji w repertuarze Katy Perry. W sumie nic dziwnego, zważywszy o czym wokalistka myślała, pisząc tę piosenkę. - Mam dość makabryczny pomysł, że kiedy umrę, chciałabym być wystrzelona z fajerwerkami nad oceanem przy Santa Barbara. Zarówno żywa jak i martwa, chcę być fajerwerkiem - wyznała. Niektórzy krytycy pisali, że "Firework" przypomina bardziej taneczne i energiczne "Beautiful" Christiny Aguilery.

Spektakularny klip został zrealizowany w Budapeszcie.

3. "California Gurls"

Katy Perry nie kryła, że "California Gurls" powstało w reakcji na "Empire State of Mind" Alicii Keys i Jaya-Z. Zaczęło się od pewnej imprezy, na której wybrzmiewał hit o Nowym Jorku. Wszyscy wymachiwali swymi drinkami i tańczyli, a ja pomyślałam, że przecież nie jesteśmy w Nowym Jorku - opowiada Katy Perry. - Jesteśmy w Los Angeles. Co z Kalifornią? Co z ziomalami, ginem z sokiem, palmami i całoroczną opalenizną? Postanowiłam, że zareaguję. Chciałam, żeby ludzie kupowali bilety do Kalifornii, jak tylko usłyszą ten kawałek.

Do plażowo-syntezatorowego nagrania wokalistka zaprosiła Snoop Dogga. - Pomyśleliśmy, że będzie fajnie i jego udział nada piosence nowego wymiaru - wyjaśniała. - Snoop to uosobienie Zachodniego Wybrzeża.

Piosence towarzyszy jeden z najsłodszych (dosłownie) teledysków w historii.

2. "Dark Horse"

Zgodnie z tytułem dość mroczny utwór, z hiphopowymi zwrotkami i pełnym emocji refrenem. W nagraniu "Dark Horse", Katy Perry wspiera raper z Memphis, Juicy J.

- Jest w tym coś wiedźmowego i mrocznego - mówiła Katy w rozmowie z MTV. - Rodzaj ostrzeżenia, by lepiej się we mnie nie zakochiwać, a jeśli już to zrobisz, będę twoją ostatnią.

W wysokobudżetowym teledysku widzimy Katy Perry w roli egipskiej królowej przyjmującej dary od poddanych. Dużo złota, dużo kolorów i Jiffpom, bodaj największy psi celebryta.

1. "Roar"

Kapitalny popowy numer, który ma wielką siłę oddziaływania. Najlepiej brzmi, kiedy z Katy Perry śpiewa tłum ludzi. Amerykanka napisała "Roar" po zakończeniu małżeństwa z Russellem Brandem. Piosenka odzwierciedla kolejny etap w jej życiu. - To utwór, który ma dodać pewności siebie - tłumaczyła gwiazda. - Napisałam go, bo miałam dość kiszenia uczuć w sobie. Niemówienia na głos tego, co myślę. Oczywiście byłam rozgoryczona, a od czasu poprzedniej płyty przeszłam sporo terapii i o tym właśnie jest "Roar".

"Roar" dotarło na 1. miejsce w 15 krajach. W ciągu pierwszego tygodnia - utwór został oficjalnie ściągnięty ponad 500 tysięcy razy.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: katy perry