Top Lista

11-07-2019-14:00:00

12 najlepszych piosenek Bon Jovi

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Bon Jovi fot. Universal Music Polska

Bon Jovi to bezapelacyjnie koncertowa petarda, o czym już wkrótce przekonają się fani, którzy wybiorą się na show Amerykanów w Warszawie. By dobrze przygotować się do występu Jona i spółki proponujemy przypomnieć sobie wybrane przez nas najlepsze piosenki Bon Jovi.

12. "Have a Nice Day"

Dodający pozytywnej energii numer o pokonywaniu przeciwników. Refren w zamyśle ironiczny. Jon Bon Jovi napisał piosenkę po wyborze George'a W. Busha na prezydenta USA w 2004 roku (muzycy kapeli byli po stronie jego politycznego oponenta, Johna Kerry'ego).

W klipie mamy średnio subtelne lokowanie produktu (markę pewnego telefonu komórkowego). Sama jednak idea "ulicznej" promocji grafiki, która ozdobiła płytę "Have A Nice Day", naprawdę fajna.

11. "King of the Mountain"

Burczący bas, mocna perkusja i - co tu dużo mówić - rasowe, hardrockowe brzmienie. Dość surowy, zadziorny numer, który nie należy do najbardziej popularnych w dorobku Bon Jovi, ale pięknie nadaje się do koncertowego skandowania.

10. "Always"

Ballada, która powstała na potrzeby filmu "Krwawy Romeo". Zarówno piosenka z orkiestracją jak i towarzyszący fabularyzowany klip bardzo w klimacie lat 90. Podobne nagrania i klipy mieli np. Aerosmith czy Guns N'Roses. W obrazku widzimy znane z późniejszych kinowych i telewizyjnych produkcji aktorki Keri Russell ("Zawód: Amerykanin", "Ewolucja planety małp") i Carlę Gugino ("Ekipa", "San Andreas")

- Tekst jest trochę pokręcony - wyjaśniał Jon. - Wiele osób uważa, że jest szalenie romantyczny i wspaniały, tymczasem bohater jest raczej stalkerem. Chorym człowiekiem.

9. "It's My Life"

Dynamiczny, rockowy numer z przytupem. Piosenka zapewniła Bon Jovi największy międzynarodowy sukces i stała się jednym z największych hitów pierwszej dekady XXI wieku.

A propos tamtych czasów, kto chciałby sobie przypomnieć (lub poznać) dźwięk modemu przy połączeniu z internetem, niech odpali klip do "It's My Life". Innym charakteryetycznym dźwiękiem, jest zniekształcony za pomocą talkboksu głos Richiego Sambory.

Wers "Like Frankie Said, I did it my way" odnosi się do Franka Sinatry i piosenki "My Way", z kolei "For Tommy and Gina, who never backed down" jest nawiązaniem do przeboju Bon Jovi "Livin' On A Prayer".

8. "Keep The Faith"

Jeden z największych przebojów Bon Jovi w latach 90. Z lekko soulowo-psychodelicznymi akcentami, mocną linią basu i zaskakującym przejściem. Z perspektywy czasu momentami przypomina nagrania U2 z tamtego czasu.

7. "Born To Be My Baby"

Kawałek, które zaczyna się od mocnej rockowej wyliczanki i banalnego "na na na". Później jednak dzieje się całkiem sporo. Utwór oryginalnie miał być akustyczny. To Bruce Fairbairn przekonał Bon Jovi, by nagrali też wersję z elektrycznymi i elektronicznymi instrumentami. Numer opowiada o przeciętnej parze z klasy robotniczej, która jest sobie przeznaczona. W teledysku pojawia się ówczesna dziewczyna Jona Bon Jovi, Dorothea Hurley. Rockman poślubił ukochaną w 1989 roku i nadal są razem.

6. "You Give Love a Bad Name"

Jeden z utworów, który zapoczątkował wielką karierę Bon Jovi. Numer pomógł stworzyć Desmond Child, który pracował z Kiss przy "I Was Made For Lovin' You". Pomysł był taki, by nagrać piosenkę z potężnym, idealnym do chóralnego śpiewania refrenem. Podczas pierwszych wspólnych sesji panowie razem przygotowali również "Livin' On A Prayer", a później także "Born To Be My Baby" oraz "Keep The Faith".

5. "Lay Your Hands On Me"

Początkiem dla piosenki był riff, który wymyślił gitarzysta, Richie Sambora. Mocny, hardrockowy kawałek przypomina chociażby przeboje Whitesnake. Wideo, jak wiele Bon Jovi, ukazuje koncertową energię bandu.

4. "Wanted Dead or Alive"

W 1989 roku podczas gali MTV Video Music Awards Jon Bon Jovi i Richie Sambora wykonali akustyczną wersję "Wanted Dead or Alive", co dało pomysł na zrealizowanie serii "Unplugged". Reszta, jak wiemy, jest już historią.

Kawałek opowiada o samotności gwiazdy rocka. Producenci filmu "Młode strzelby II" chcieli wykorzystać piosenkę, ale Jon nie był przekonany, gdyż tak naprawdę nie opowiadała o kowboju. Postanowił więc napisać i nagrać coś innego - w ten sposób powstało "Blaze of Glory".

3. "Bad Medicine"

Piosenka, w której miłość porównana jest do uzależnienia narkotykowego. W tekście pojawia się kilka ironicznych porównań. Sam numer wypakowany energią, z gitarą w stylu Marka Knopflera i mocnym perkusyjnym rytmem.

2. "Runnaway"

Pierwszy przebój Bon Jovi, choć popularność przyniósł grupie głównie w rodzinnym New Jersey. Niby rock, ale trochę też synthpop, a jeśli chodzi o wokalne popisy Jona pod koniec, również heavy metal. Klasyka Bon Jovi i po prostu kapitalny utwór do śpiewania.
Bohaterką jest młoda dziewczyna, która chcąc zwrócić uwagę rodziców ucieka z domu. Opowieść została zainspirowana obserwacją młodych ludzi, którzy uciekali z New Jersey na Manhattan.

1. "Livin' on a Prayer"

Jeśli chodzi o tekst, piosenka jest kontynuacją opowieści o Tommym i Ginie, bohaterach "You Give Love A Bad Name". Jeśli chodzi o piosenkę - największy hit Bon Jovi. Podobno muzycy nie do końca byli przekonani do utworu i nie chcieli go zamieścić na płycie "Slippery When Wet", ale po spotkaniu z grupą młodych ludzi uznali, że będzie to kawałek, z którym nastolatkowie będą mogli się utożsamiać. Tak właśnie się stało.

Tak jak później w "Keep The Faith", tak i w tym utworze Richie Sambora użył talkboksa, który zniekształcił jego głos.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: bon jovi