Top Lista

18-07-2019-14:00:00

10 najlepszych piosenek Ørganka

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Ørganek fot. Oskar Szramka

Ørganek to jedna z najpopularniejszych współczesnych rockowych formacji. Na jej czele stoi charyzmatyczny Tomasz Organek - z wykształcenia nauczyciel angielskiego, z zamiłowania pisarz. Choć z grupą Ørganek działa zaledwie od 6 lat, już zdążył odcisnąć piętno na polskiej scenie muzycznej.

10. "O, matko"

Mocno bluesowy, mocno amerykański numer. Tomasz Organek twierdzi, że zawsze chciał grać właśnie taką muzykę. Tekst dość mroczny, o mordercy, który nocą pali w piecu swoje zakrwawione ubrania.

Za zdjęcia i reżyserię teledysku odpowiada Piotr Mikuć. Klip powstał w sołectwie Rakowo w gminie Czerniejewo. W realizacji filmiku brali udział mieszkańcy.

9. "Nie lubię"

Za inspirację posłużył film "Buffalo '66", a dokładnie scena, w której Billy Brown postanawia dokonać samosądu na bejsboliście. - Chciałem napisać taką muzykę, która mogłaby wywołać podobnie silną emocję i trochę na zasadzie kontrastu zilustrować tekst o ludziach bez wyobraźni, który od dawna miałem w głowie - opowiadał o piosence Tomasz Organek.

Kawałek z mocnym tekstem, ale zaskakująco przyjazny radiu w warstwie muzycznej. Utwór został wybrany na pierwszy singel promujący debiutancki album zespołu Ørganek - "Głupi".

8. "Moje życie to..." (Sofa)

Nie zapominajmy, że Tomasz Organek zaczynał od zespołu Sofa, którego muzyka mocno różni się od tego, co tworzy pod szyldem Ørganek. W jednej z telewizyjnych rozmów Tomek przyznał, że z Sofą mocno inspirowali się działanością Sistars i po utworze "Moje życie to..." słychać, że rzeczywiście tak było. Sofa jednak miała też eksperymentalne ciągoty, więc było to nie tylko miękkie, bujające R&B, ale panowie i pani potrafili też nieźle namieszać z elektroniką, hip-hopem czy czymś co dziś nazywamy indie.

7. "Czarna Madonna"

Piękna, poruszająca, pełna dramaturgii kompozycja z delikatnym odchyleniem w kierunku rocka progresywnego.

- To jest najpiękniejsza i najważniejsza piosenka, jaką kiedykolwiek napisałem - zapewnia frontman grupy Ørganek.

W teledysku do piosenki w głównej roli wystąpiła Kora, a za kamerą stanął Jerzy Skolimowski.

- Współpraca z Jerzym Skolimowskim i Korą przebiegała w atmosferze pełnego skupienia, zaufania i szacunku do wspólnej pracy - opowiadał Tomasz Organek. - Wszyscy mieliśmy poczucie, że pracujemy nad czymś wyjątkowym, niemalże mistycznym i dało się to wyraźnie odczuć na planie.

6. "Wataha" (Męskie Granie Orkiestra)

Tomasz Organek aktywnie bierze udział w największej objazdowej imprezie koncertowej, czyli w Męskim Graniu. W ubiegłym roku zaprezentował niebanalny projekt ØNA, w tym znów jest członkiem Orkiestry. Jeśli dobrze policzyłam, był współtwórcą 4 hymnów Męskiego Grania, w tym tegorocznego "Sobie i Wam". Najbardziej "organkowa" wydaje się jednak galopująca, 100-procentowo koncertowa "Wataha", w której poza Organkiem słyszymy O.S.T.R-a i Dawida Podsiadłę.

5. "Kate Moss"

Tym razem kawałek w brytyjskim stylu, z fajnie przesterowanymi gitarami i szalejącym tamburynem.

Piosenka o tym, jak skrajny hedonizm, nieustanna zabawa stają się lekarstwem na znudzenie życiem. O poszukiwaniu coraz to mocniejszych bodźców, by poczuć dreszcz emocji. - Podpalanie tęczy na pl. Zbawiciela, bójki z policją w Dzień Niepodległości biorą się z tego samego rozczarowania rzeczywistością, tyle że są uzasadniane ideologią - opowiadał lider zespołu Ørganek. - Szybko jednak okazuje się, że to ci sami ludzie, którzy dla adrenaliny demolują stadiony i żadnej ideologii w tym nie ma. Jest za to poszukiwanie taniej sensacji.

4. "Niemiłość"

Gitarowo-fortepianowa ballada przeciwko nienawiści. Tytuł piosenki nawiązuje do filmu Andrieja Zwiagincewa poruszającego temat braku miłości, pogardy, samotności i odrzucenia. - Utworem tym chcemy zabrać głos w sprawie obecnie panującego w Polsce nastroju niepokoju i rozlewającej się nienawiści - tłumaczył Tomasz Organek.

Nagranie trafiło jako jeden z bonusów na reedycję albumu "Czarna Madonna".

3. "Głupi ja"

Piosenka, która trochę brzmi jak pijacka przyśpiewka, taka z przytupem i splunięciem przez ramię. Podobnie jak "O, matko" mocno nasączona amerykańskim bluesem z kapitalnie "zaciągającymi" gitarowymi dźwiękami.

2. "Wiosna"

"Wiosna" jest idealna nie tylko na wiosnę. To mocny, energiczny, dynamiczny, na wskroś rockowy kawałek, którego nie powstydziłby się chociażby Dave Grohl. Numer idealny na koncerty i do biegania (jak ktoś ma naprawdę dobrą formę).

Przez trzy dni sympatycy rockowej formacji nadsyłali zdjęcia i materiały wideo. Z nadesłanych prac powstał towarzyszący nagraniu klip.

1. "Mississippi w ogniu"

Piosenka pełna paradoksów. Po pierwsze, trudno uwierzyć, że Tomasz Organek nie zna filmu "Mississippi w ogniu", a jednak miłość porównuje do opowieści o śledztwie FBI w sprawie zabójstwa obrońców praw człowieka. Ponadto, to numer, który ma do bólu schematyczną konstrukcję, a jednak nie przypomina zupełnie niczego. Po trzecie, okrutnie organy przez media, a jednak nadal się nie znudził. Krótko mówiąc - rockandrollowy majstersztyk.

- Wysłaliśmy piosenkę "Mississippi w ogniu" do znajomych twórców teledysków i poprosiliśmy ich o przesłanie scenariuszy - wspomina lider zespołu Ørganek. - Oczekiwaliśmy pomysłu, który uchwyci niepokój, mrok zawarty w tym kawałku. Z nadesłanych propozycji wybraliśmy scenariusz Marty Kacprzak. Marta jest autorką okładki płyty "Czarna Madonna". Czuliśmy, że jej pomysł jest bliski naszym oczekiwaniom. Marta wskazała miejsce, w którym chciała nakręcić klip. To Bory Tucholskie, w których mieszkała przez jakiś czas. Klip był realizowany przez 3 noce. Było zimno i mokro, ale wierzyliśmy, że osiągniemy zamierzony efekt. Opublikowaliśmy klip, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: ørganek