Top Lista

26-09-2019-14:00:00

10 najlepszych piosenek Igo

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Bass Astral x Igo fot. Archiwum

Igor Walaszek, a w zasadzie Igo, to bez wątpienia objawienie tego sezonu. Igo to jednak nie tylko współtwórca hymnu Męskiego Grania, "Sobie i Wam", ale także wokalista zespołu Clock Machine oraz współzałożyciel duetu Bass Astral & Igo. Poznajcie wszystkie oblicza Igo.

10. "Prognozy" (Clock Machine)

Ciepłe, miękkie brzmienia i taki też wokal Igo, z wyjątkowo urodziwymi chórkami, za które odpowiada Jarecki. Całość subtelnie bujająca, a zarazem z lekko neonowo-nokturnowym klimatem.

Autorem słów do piosenki jest Arek Sitarz, lepiej znany pod swym hiphopowym pseudonimem Ras.

9. "I'm Fine" (Natalia Nykiel feat. Igor Walaszek)

Tak jest, Igo pojawił się gościnnie w piosence Natalii Nykiel. Trzeba przyznać, że głosy artystów na tle wyraźnych rytmów i laserowych dźwięków wypadają lepiej niż dobrze.

Nagranie promowało płytę "Discordia" Natalii Nykiel.

8. "It's Only Emotion" (Bass Astral x Igo)

Delikatnie pulsujący, wypleniony rozmaitymi elektronicznymi dźwiękami numer, który w pewnym momencie pięknie się rozkręca. Pełen emocji głos Igo dopełnia tego niebanalnego kawałka.

Powstała też alternatywna, wyśmienita wersja z orkiestrą. Nagranie, które zarejestrowano w gliwickim Klubie Spirala / Mrowisko, tylko dowodzi jak muzykalni są Igo i Bass Astral, czyli Igor Walaszek oraz Kuba Tracz.

7. "Mówią mi" (Igo)

Oryginalnie kompozycja "Mówią mi" pojawiła się na albumie grupy Grammatik z 2000 roku po tytułem "Światła miasta". Swoją pełną dramaturgii wersję nagrania Igo przygotował na płytę "Albo Inaczej 2" (album wypełniony nowymi wersjami klasyków polskiego hip-hopu w wykonaniu najciekawszych wokalistów współczesnej sceny). Piosenka dokładnie pokazuje, jak mocnym, chwilami niemal "czarnym" głosem operuje Igo.

Wideo zrealizowano w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu, a główną rolę odgrywają sami wychowankowie.

6. "Perfect Moment" (Bass Astral x Igo)

Kapitalny numer do słuchania na słuchawkach. Dużo producenckich smaczków, sporo nieszablonowych pomysłów, ciekawa, wielowątkowa kompozycja. Piosenka z jednej strony nowoczesna, z drugiej na swój sposób nostalgiczna. Lekko surowa, ale i trochę aksamitna, syntetyczna i organiczna zarazem.

5. "Orell" (Bass Astral x Igo)

Zmysłowe połączenie popu z elektroniką. Fantastycznym pomysłem było dodanie instrumentów dętych. Piosence towarzyszy piękny, mieniący się kolorami, rozświetlony klip, który zrealizowała Małgorzata Pawińska.

4. "She's Got It" (Clock Machine)

Clock Machine powstało jako zespół rockowy lubiący funk i groove. Tak właśnie brzmi pochodzący z albumu "Love" z 2016 roku numer "She's Got It". Gitarowo, z rozedrganym basem i sceniczną energią.

3. "Planets" (Bass Astral x Igo)

Nieco mroczniejsza, a na pewno bardziej klimatyczna propozycja duetu Bass Astral x Igo. Utwór powstał we współpracy muzyków z BBC Earth i promuje nowy dokumentalny serial. - "Planety" rzucają światło na sekretne życie ośmiu zaskakująco różnorodnych światów, które składają się na nasz Układ Słoneczny - czytamy w opisie projektu.

Piosenkę opatrzono animacją autorstwa Tomka Duckiego.

2. "Sobie i Wam" (Męskie Granie)

Oczywiście, jeden z przebojów tegorocznego lata. Piosenka, która pomogła Igo zaistnieć dla szerokiej publiczności. Numer niby nieco inny niż wcześniejsze hymny Męskiego Grania, głównie za sprawą wpływów pop-country, ale swoją rolę porywania do imprezy wypełnił nie gorzej niż poprzednicy. Igo pokazuje swe jeszcze jedno wokalne oblicze - bardziej "brudne", bluesowe, amerykańskie.

Za mądry, życiowy tekst odpowiada Katarzyna Nosowska.

1. "Feeling Exactly" (Bass Astral x Igo)

Klubowy, ale i nieco melancholijny utwór. Ciepły, lekko zachrypnięty głos Igo ładnie kontrastuje z burczącymi, basowymi dźwiękami, a miłą niespodzianką jest mocniejsza gitara. Całość ma przyjemne, transowe drugie dno.

Za kamera klipu, którego akcja rozgrywa się w fikcyjnym zakładzie dla obłąkanych, stanął Grajper.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: igo