Top Lista

24-10-2019-14:00:00

8 najlepszych piosenek Eleni

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Eleni fot. Archiwum artystki

Eleni to jedna z najpopularniejszych piosenkarek na polskiej scenie. Jej piosenki wyróżnia piękny czysty głos wokalistki i greckie inspiracje, które Eleni wyniosła z rodzinnego domu.

8. "Słońce"

Singiel z najnowszej płyty Eleni, "Statek do Pireusu", która ukazała się w maju tego roku. Tradycyjnie dla Eleni, elementy greckie łączą się z muzyką popularną.

7. "Po słonecznej stronie życia"

Piosenka idealna na wesela i wszelkiej maści biesiady z tańcami. Na karaoke oczywiście też się nada, zresztą jak większość utworów Eleni. Utwór oryginalnie pochodzi z repertuaru zespołu Prometeus, którego Eleni była wokalistką. Dołączyła do niego po maturze, w 1975 roku.

6. "Dyskoteka jak ze snu"

Takie rzeczy, tylko u Eleni. Grackie tańce i odrobina disco. Niecodzienne połączenie syntezatorów, dęciaków i buzuki (tradycyjnych greckich instrumentów).

5. "Dla Ciebie jestem ja"

Gdyby nie dźwięczne buzuki, "Dla Ciebie jestem ja" pasowałoby do repertuaru grupy ABBA. Momentami piosenka przypomina też "Baw mnie" Seweryna Krajewskiego. Może z uwagi na delikatny, wręcz eteryczny charakter.

4. "Palmowe Reggae"

Choć Eleni znana jest przede wszystkim z łączenie popu z greckim folklorem, zdarzają jej się wycieczki w zaskakujące muzyczne rejony. Doskonałym przykładem jest iście wakacyjne, rozbujane, pełne gorących egzotycznych rytmów "Palmowe Reggae".

3. "Na wielką miłość"

Tym razem bez greckich elementów. "Na wielką miłość" to klasycznie zaaranżowana piosenka, której jednak największym atutem jest głos Eleni.

2. "Tylko w Twoich dłoniach"

Pełna wdzięku ballada z gitarowym aranżem. Opowiadająca o zakochaniu piosenka często wybierana jest na pierwszy taniec na weselach.

1. "Miłość jak wino"

Tytułowy utwór z wydanej w 1987 roku płyty Eleni.

- Swoje życie mogłabym podzielić na – schematycznie oceniając – dwa etapy. Pierwszy – to czas, kiedy byłam bardzo szczęśliwa, miałam w sobie olbrzymie pokłady miłości, którą przekazywałam drugiemu człowiekowi, głównie przez piosenki - opowiadała Eleni. - Wtedy właśnie powstały utwory: "Na miłość nie ma rady", "Na wielką miłość", "Miłość jak wino".

Rzeczywiście, w piosence "Miłość jak wino" mnóstwo jest ciepła, radości, słodyczy.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: eleni