Top Lista

05-12-2019-14:00:00

9 najlepszych piosenek Lipali

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Lipali fot. Oskar Szramka

Moc, energia, ale i odrobina wytchnienia z potężną dawką emocji. Tak najkrócej można opisać muzykę Lipali, jednej z najlepszych polskich rockowych kapel.

9. "Chłopcy"

Marszowy rytm i dający nadzieję przekaz.

- Śpiewam tak, bo bez względu na to, czy będzie ta forsa czy jej nie będzie, żyć trzeba - opowiadał w rozmowie z Onetem o piosence "Chłopcy" wokalista Lipali. - Oczywiście należy korzystać z chwili, w której można zarabiać, pomagać temu, ale pieniądze nie są najważniejsze. Można, w przenośni, żreć grzyby, szczaw i mirabelki, jak powiedział jeden "słynniak". Nie samym chlebem człowiek żyje. Nie chciałbym zabrzmieć przesadnie, ale po prostu dla nas, twórców, twórczość jest często ważniejsza od chleba. Życie muzyka, moje przynajmniej, to sinusoida.

W teledysku, zrealizowanym w Gdańsku, wystąpili znani artyści i sportowcy m.in. Leszek Możdżer, Mirosław Baka, Katarzyna Figura, Natalia Partyka czy Tymon Tymański.

6. "Sen o lepszym dniu"

Przyjemne grunge'owe brzmienie gitary, klangujący bas i wyjątkowo zgrabna, dość delikatna melodia.

- Nie jesteśmy zwierzęciami, które muszą cały czas biec i zapieprzać, i cały czas torturować, męczyć i krzyczeć - mówił Lipa o spokojniejszych utworach z płyty "Bloo", jak na przykład singlowy "Sen o lepszym dniu". - To nie jest w naszej naturze. Potrzebne są momenty oddechu i uspokojenia, to jest naturalne w naszym wypadku.

Teledysk do nagrania zrealizował Jacek Kościuszko (m.in. Kult) przy współpracy VJ F/X.

5. "Barykady"

Po spokojnym wstępie czeka nas pełen wściekłości, ognisty refren. Siarczyste gitary, wyrazista perkusja i przede wszystkim znakomity głos Tomka Lipnickiego robią robotę. Krótko mówiąc, potężna dawka rockowej energii i tekst o złamanych zasadach, zniszczonych ideałach, o niespełnionych marzeniach i o tym, że warto jednak o nie walczyć.

Piosenka otrzymała nominację do Eska Music Awards 2009 w kategorii rockowy hit roku Polska, ale przegrała z "08 Wojna" grupy Coma.

Za realizację klipu odpowiada wzięta Grupa 13.

4. "Popioły"

Łagodniejsze, lekko melancholijne zwrotki połączono z pełnym zaangażowania, mocnym refrenem. Całość podlano lekko klawiszowym sosem i przełożono iście metalowym bridige'em. A tekst o niełatwych miłosnych kwestiach.

3. "Ludzie 1.2"

Kapitalna perkusja, lekko etniczny sznyt oraz kobiecy wokal należący do Małgorzaty Zomerlik, sprawiają, że utwór ma dość niecodzienne brzmienie.

- Singel wybieraliśmy głosując w ciemno, bo każda piosenka mogłaby nim być. Człowiek w całej swej okazałości z wadami i zaletami, miłujący i mordujący... a morska bryza i słońce ponad nim - mówił lider Lipali.

Teledysk do utworu "Ludzie 1.2" nakręcono w lipcu w Cieszynie. Za kamerą stanął Maciej Łysiak.

2. "Pi"

Połączenie ostrego rockowego grzania, bliższego Illusion z alternatywnym graniem w stylu Lecha Janerki. Numer promował drugi, tak samo zatytułowany album kapeli, choć Lipnicki uważa go tak naprawdę za pierwszy.

- Nie liczymy początku grupy Lipali od 2000 roku, ale od 2003 - opowiadał Tomek Lipnicki w rozmowie z Inetrią. - To moment sformowania trzonu zespołu, który nagrał płytę "Pi", czyli ja, Łukasz Jeleniewski i Adrian "Qlos" Kulik. Wcześniej to była moja solowa płyta, którą zrobiłem ponieważ miałem po prostu chęć ją nagrać. Ale nie wiedziałem, czy coś z tego wyjdzie. Szukałem składu do tego projektu.

W teledysku do nagrania "Pi" wystąpiła popularna dziś aktorka filmowa, Roma Gąsiorowska.

1. "Jeżozwierz"

Ballada znana z krążka "Bloo", ale zamieszona również na płycie "Trio".

- Wielu uważa, że to piosenka o miłości. ;) Niech więc będzie w tym miłosnym cyklu - można było przeczytać pod klipem.

Teledysk trochę tandetny i mocno tendencyjny, ale za to utwór przezacny.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: lipali