Top Lista

26-12-2019-14:00:00

10 najlepszych piosenek Basi

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Basia Trzetrzelewska fot. Universal Music Polska

Basia śpiewała smoothjazzowe przeboje nim jeszcze wymyślono smooth jazz. Łącząc jazz, muzykę latynoską i pop zdobyła serca (i wysokie miejsca na listach przebojów) nie tylko w Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Japonii. Wciąż uwielbiana, wciąż w formie.

10. "Drunk on Love"

"Drunk on Love" to nieco bardziej taneczne wcielenie Basi, acz oczywiście wywodzące się z jazzu. W nagraniu poza charakterystycznym śpiewem wyróżnia się gitara elektryczna, trąbka i niemal "house'owe" pianino. Piosenka w remiksach Rogera Sancheza często gościła klubach, a także dotarła do 1. miejsca tanecznej listy przebojów w USA.

9. "Matteo"

- Basia w klasycznym wcieleniu, czyli w energicznej sambie, z kołyszącą melodią niesioną w takt perkusji i ubarwioną hiszpańską gitarą., z emocjonalnym tekstem autorstwa samej Basi - pisał wydawca przy okazji premiery singla z albumu "Butterflies", który ukazał się w 2018 roku.

Nie sposób się nie zgodzić. Ponad 30 lat po solowym debiucie, Basia wciąż pięknie śpiewa i nagrywa podlane melancholią, eleganckie a zarazem zmysłowe piosenki. Utwór dotarł do 21. miejsca na Liście Przebojów Trójki.

8. "Baby You're Mine"

Pełna subtelności bossa nova, w której słychać jazzowe umiejętności wokalne Basi.

7. "Third Time Lucky"

Pełna nadziei piosenka o tym, że kolejna miłość będzie już na zawsze. Klip do tego pełnego subtelności nagrania nakręcono w Los Angeles, m.in. podczas próby przed koncertem w Greek Theatre. Całość ma bardzo słoneczny, niemal wakacyjny klimat.

6. "New Day for You"

- Piosenka "New Day for You" była odbierana w Afryce w czasach apartheidu jako swoisty hymn pokoju - wspominała Basia na łamach serwisu Echa Dnia. - Staram się o to, aby każdy mój utwór był jakimś przesłaniem, zwykle jest dedykowany dla kogoś.

Tekst powstał na podstawie wiersza, który - współtwórca piosenki - Peter Ross z Immaculate Fools napisał dla Basi.

Numer był bardzo popularny w Japonii, gdzie wykorzystano go w reklamie sklepów Parco.

5. "Waters of March"

Klasyczna bossa nova zaśpiewana z typową dla Basi lekkością. Numer napisał brazylijski artysta, Antônio Carlos Jobim, zainspirowany najbardziej deszczowym miesiącem w Rio de Janeiro - marcem. Basia swoją interpretację zamieściła na składance "Clear Horizon – The Best of Basia".

4. "Promises"

Ciepła, roztańczona, pogodna piosenka. Trzeba przyznać, że Basia wspaniale sprawdza się w rytmie samby. Poza hiszpańską gitarą, grzechotkami, mamy też typowe dla lat 80. syntezatory, co razem tworzy lekki, zwiewany i przyjemnie figlarny utwór.

3. "Half A Minute" (Matt Bianco)

Nie zapominajmy o karierze Basi z zespołem Matt Bianco, który łączył latynoskie rytmy ze współczesną elektroniką i jazzową elegancją. Jednym z największych przebojów zespołu była zaśpiewana przez Basię samba "Half A Minute". Na początku można usłyszeć jak szepcze po polsku "pół minuty, pół minuty".

2. "Time and Tide"

Utwór o niespełnionej miłości, który Basia Trzetrzelewska i Danny White (z którym wcześniej współtworzyła Matt Bianco) napisali, gdy byli związani z innymi osobami. Piosenkę często można usłyszeć na amerykańskich weselach. Numer okazał się największym sukcesem Basi w USA, docierając do 26. miejsca listy przebojów.

- Pamiętam, jak wydaliśmy "Time and Tide" to ludzie z Epic mówili: "jak sprzeda się sto tysięcy to zrobimy imprezę, jak dwieście to pomyślimy nad dużą trasą i promocją międzynarodową" - tak Basia wspominała album w rozmowie z Onetem. - Tymczasem sprzedało się trzysta tysięcy, później licznik przekroczył pięćset, nagle informacja - mamy milion! To był prawdziwy szok.

1. "Cruising for Bruising"

Basia napisała "Cruising for Bruising" z Dannym White'em. Co ciekawe numer opowiada o rozpadzie ich związku. Piosenka stała się przebojem nie tylko w Polsce. Pełne melancholii nagranie dotarło do 28. miejsca notowania Billboardu.

Wideo do "Cruising for Bruising" nakręcono w Oxfordshire, a wokalistce zależało by miało bardzo angielski klimat.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

TAGI: Basia