Top Lista

23-01-2020-14:00:00

8 najlepszych piosenek A Perfect Circle

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

A Perfect Circle fot. Archiwum

A Perfect Circle to jedna z ciekawszych alternatywno-rockowych formacji. Na początku bliżej im było do metalu, klasycznego, ciężkiego, gitarowego grania z czasem jednak coraz bardziej urozmaicali swe brzmienie.

8. "By And Down The River"

Post-rockowo-progresywny utwór powstał podczas koncertów A Perfect Circle w latach 2010 i 2011. Piosenka w pierwotnej wersji uświetniła kompilację "Three Sixty". Jej zmieniona wersja, przemianowana na "By and Down the River" została później uwzględniona na czwartym longplayu bandu, "Eat the Elephant".

7. "Passive"

Oryginalnie "Passive" powstało pod tytułem "Vacant" dla superprojektu Tapeworm, który współtworzyli m.in. Maynard James Keenan, Trent Reznor czy Page Hamilton. Kooperacja tych muzyków zakończyła się w studiu i żadne nagranie nie zostało oficjalnie wydane. Keenan sięgnął po kompozycję podczas koncertów A Perfect Circle w 2000 roku. Po kilku latach razem z gitarzystą Billym Howerdelem przerobili numer i wydali w 2004 roku na trzecim albumie A Perfect Circle - "Emotive".

Piosenka trafiła do filmu "Constantine". Wideo zawiera urywki obrazu z Keanu Reevesem w roli głównej.

6. "The Doomed"

Nowoczesna perkusja, sporo elektroniki, ale wciąż odpowiedni ciężar i niemała dawka mroku. - Zaprezentowałem Maynardowi fragment, a on poprosił bym zrobił z tego całą piosenkę - opowiada o "The Doomed" gitarzysta Billy Howerdel. - Wróciłem więc z całym utworem, który napisałem bardzo szybko. To jeden z tych numerów, który powstał ekspresowo.

Nagranie przerwało 14 letnie milczenie A Perfect Circle.

5. "3 Libras"

Jedna z najbardziej lirycznych piosenek w repertuarze A Perfect Circle. Okraszona smykami i akustycznymi dźwiękami, ale i z pełnym przesterów finałem. - Jedno z najbardziej emocjonalnych nagrań na płycie - pisał o kompozycji dziennikarz Sputnik Music.

4. "The Hollow"

Dziki, nieokiełznany, gitarowy i pełen emocji numer w karuzelowym rytmie 6/8. Uwagę zwracają też harmonijne chórki na drugim planie. W albumowej wersji utworu na perkusji zagrał Tim Alexander z grupy Primus.

3. "The Outsider"

Wirujący, walczykowy refren wciąga niczym wir. Tekst opowiada o problemach psychicznych kogoś, kto myśli samobójcze. - Piosenka zaśpiewana jest z perspektywy osoby, która nie rozumie przez co przechodzi przyjaciel czy ktoś bliski - tłumaczy Maynard James Keenan. - Dla innych to jak zwichnięta kostka, coś co można rozchodzić.

Nagranie w nieco zmienionej, mroczniejszej postaci można było usłyszeć na soundtracku do "Resident Evil 2: Apokalipsa" oraz w zwiastunie "Resident Evil: Afterlife".

2. "Weak and Powerless"

Trochę power ballada, a trochę po prostu bardziej alternatywny numer o ciężkim brzmieniu. Wielowarstwowe gitary i wokale tworzą niezwykły klimat. Kawałek dotarł na 1. miejsce zestawienia US Alternative Songs.

Tekst mówi o uzależnieniu od narkotyków.

1. "Judith"

Od takiego mocnego uderzenia wszystko się zaczęło. Mrocznego, nieco niepokojącego i bardzo gitarowego grania. Maynard James Keenan na dodatek robi w tej piosence to, co potrafi najlepiej czyli pięknie krzyczy. Jak zapewniał gitarzysta, Billy Howerdel, cały numer powstał podczas jednej sesji.

Remiks nagrania, który popełnił Danny Lohner znalazł się na soundtracku do filmu "Underworld" z 2003 roku.

Za realizację pozornie zwyczajnego klipu odpowiada David Fincher, czyli reżyser takich kinowych hitów jak "Siedem" czy "The Social Network".

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!