Top Lista

30-01-2020-14:00:00

10 najlepszych piosenek Electric Light Orchestra

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Electric Light Orchestra fot. Makro Koncert

Electric Light Orchestra to rockowa instytucja. Sprzedali ponad 50 milionów płyt, a w 2017 roku zostali wprowadzeni Rock and Roll Hall of Fame. Oto ich najważniejsze piosenki.

10. "Turn to Stone"

Wielowarstwowa, wielowątkowa kompozycja z elementami space rocka.

Jeff Lynne skomponował piosenkę, kiedy przez dwa tygodnie pracował w Szwajcarii nad muzycznym materiałem.

9. "Rock n' Roll Is King"

Klasyczny rock and roll w wykonaniu Electric Light Orchestra. Z tych do tańczenia i wywijania piruetów. Piosenka przeszła wiele zmian nim doczekała się ostatecznej wersji. Na pewnym etapie nosiła tytuł "Motor Factory".

8. "Hold On Tight"

Jeszcze jeden rock and roll, choć nieco bardziej melancholijny. W piosence pojawia się zaśpiewany po francusku wers. Głównie czarno-białe wideo do nagrania było jednym z droższych zrealizowanych w tym czasie. Budżet wyniósł 40 tysięcy funtów.

7. "Telephone Line"

Fortepianowa ballada z elegancką aranżacją i wokalnymi harmoniami.

- By nagrać dźwięk na początku utworu, dźwięk amerykańskiego telefonu, dzwoniliśmy z Anglii do Ameryki, wiedząc, że nikt nie odbierze i słuchaliśmy przez chwilę - wspomniał Jeff Lynne. - Później odtworzyliśmy ten dźwięk na Moogu.

6. "Evil Woman"

Piosenka, która stała się pierwszym międzynarodowym hitem Electric Light Orchestra podobno powstała w ciągu pół godziny. Numer w podstawowej wersji zarejestrowano podczas sesji w Monachium. Fragment tekstu zainspirowany został piosenką The Beatles "Fixing a Hole".

5. "Don't Bring Me Down"

Pierwszy numer Electric Light Orchestra, w którym nie pojawiły się smyczki. Cały kwartet smyczkowy został zwolniony. Nasycony klimatem disco kawałek okazał się największym przebojem ELO na liście Billboardu w USA.

Jeff Lynne wpadł na pomysł piosenki, gdy zapętlił perkusyjny motyw, a następnie dodał fortepianowy riff.

4. "Mr. Blue Sky"

Piosenka, która drugie życie dostała po tym, jak trafiła na "Awesome Mix Vol. 1", czyli soundtrack do filmu "Strażnicy Galaktyki" i pojawiła się w scenie otwierającej komiksową produkcję.

Jeff Lynne napisał "Mr. Blue Sky", gdy zamknął się w chacie w Szwajcarii, gdzie próbował stworzyć godnego następcę "A New World Record". - Było ciemno, wokół mgła, a ja przez dwa tygodnie nie wymyśliłem niczego - wspominał. - Nagle wyszło słońce, spojrzałem na piękne Alpy i w dwa tygodnie napisałem "Mr. Blue Sky" razem z trzynastoma innymi piosenkami.

3. "Livin' Thing"

Melancholijna, a może nawet smutna piosenka z akustycznym brzmieniem i wokalnymi harmoniami nieco w stylu Bee Gees. Smyków oczywiście też nie zabrakło.

Wiele się spekuluje na temat tego, czego dotyczy piosenka. Większość skłania się ku teorii, że ma ona przesłanie antyaborcyjne, choć Jeff Lynne przekonywał, że po prostu traktuje o utraconej miłości.

Utwór wrócił na listę Billboardu w 2017 roku po tym, jak wykorzystano go w reklamie Volkswagena.

2. "Last Train to London"

Jeszcze więcej klimatu rodem z Bee Gees albo po prostu pulsujące, wirujące, błyszczące disco.

- Przez pewien czas miałem wrażenie, że spędzaliśmy lata jeżdżąc pociągami między Birmingham a stacjami radiowymi i telewizyjnym w Londynie - opowiadał Jeff Lynne.

W Hiszpanii singiel ukazał się pod tytułem "Último tren a Londres".

1. "Showdown"

Utwór, który zaskoczył fanów Electric Light Orchestra bardziej funkowym brzmieniem. Fanem piosenki był m.in. John Lennon, który w wywiadzie dla nowojorskiego radia nazwał Electric Light Orchestra "synami The Beatles". - Na wczesnym etapie, jak chociażby "Showdown" wciąż szukaliśmy swojej muzycznej drogi - opowiadał później wokalista i autor piosenki Jeff Lynne. - Nadal się uśmiecham, kiedy ich słucham i myślę, że w tamtym czasie były bardzo ważne. Mimo, że na koncertach czasem było nas więcej na scenie niż publiczności pod nią.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!


{* *}