Top Lista

07-05-2020-14:20:33

10 najlepszych piosenek Edyty Bartosiewicz

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Edyta Bartosiewicz fot. Archiwum

Edyta Bartosiewicz to jedna z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Kompozytorka, autorka tekstów, producentka i przede wszystkim wokalistka. Pięciokrotna laureatka Fryderyka, której płyty sprzedały się w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy. Na koncie ma kilkanaście superhitów, z których większość znajdziecie poniżej.

10. "Tatuaż"

Edyta Bartosiewicz potrafi pokazać rockowy charakter. W utworze "Tatuaż" jest głośno, gitarowo, melodyjnie. Dokładnie tak jak to było w latach 90. Obcinanie włosów w teledysku działo się naprawdę.


9. "Rozbitkowie"

Choć Edyta Bartosiewicz kojarzy się ze smutnymi, gorzkimi utworami, ma w repertuarze kilka bardziej optymistycznych piosenek. Jedna z nich to pełne świtała "Rozbitkowie". - Dużo czasu musiało minąć, by materiał, który ten singiel zwiastuje, mógł się w końcu ukazać - mówiła przy okazji premiery gwiazda. - Dla nas jest to na pewno moment przełomowy pod każdym względem.

Nagranie zapowiadało longplay "Renovatio" (2013). Większość zdjęć w klipie pochodzi z koncertu w Parku Śląskim w Chorzowie z 21 czerwca 2013 roku.


8. "Skłamałam"

płyty gwiazdy "Dziecko" (1997), powstał specyficzny klip, w którym widzimy tylko twarz Edyty Bartosiewicz w dużym zbliżeniu. Za reżyserię odpowiadał Bolesław Pawica.


7. "Miłość jak ogień"

Edyta Bartosiewicz w bardziej frywolnym, lekko flirtującym wydaniu. Muzycznie trochę w stylu amerykańskiej alternatywy spod znaku chociażby R.E.M.


6. "Egoiści" (Agressiva 69 i Edyta Bartosiewicz)

Efekt współpracy Edyty Bartosiewicz z zespołem Agressiva 69. Klimatyczny, lekko industrialny, lekko triphopowy utwór pochodzi z tak samo zatytułowanego filmu Mariusza Trelińskiego.

Do utworu powstał dość ostry teledysk, w którym zagrała Magdalena Cielecka. Wideo jednak nie spodobało się Edycie Bartosiewicz, dlatego nigdy nie trafił do oficjalnego obiegu.


5. "Moja i Twoja Nadzieja" (Hey i Edyta Bartosiewicz)

Bodaj najsłynniejsza kooperacja Edyty Bartosiewicz. Wokalista pojawiła się gościnnie w nagraniu na debiutanckiej płycie Hey - "Fire" (1993). Poruszająca ballada cztery lata później doczekała się nowej wersji, stając się hymnem tragicznych wydarzeń z lipca 1997 roku, kiedy to Polskę nawiedziła powódź tysiąclecia. Kawałek miał charakter charytatywny, a zyski z singla "Moja i twoja nadzieja ‘97" zasiliły konto akcji "Telewidzowie-Powodzianom". W jeszcze bardziej poruszającej wersji piosenki z Kasią Nosowską zaśpiewali między innymi Czesław Niemen, Maryla Rodowicz i ponownie Edyta Bartosiewicz.

- Pomysł wziął się niestety z naszego wspólnego nieszczęścia - opowiadał po latach na stronach Onetu współtwórca sukcesu Hey, Piotr Banach. - Mnóstwo ludzi potraciło dobytek, były również ofiary śmiertelne. Chodziło o to, by jakoś zebrać pieniądze na pomoc tym, którzy naprawdę tego potrzebowali.
4. "Opowieść"

Kolejny z wielu smutnych, tęsknych utworów w repertuarze Edyty Bartosiewicz. Kawałek w 2004 wykorzystano w filmie "Nigdy w życiu!".


3. "Ostatni"

Melancholijna, akustyczna ballada na gitarę i fortepian. Numer, który pięknie sprawdziłby się w jakiejś smutnej scenie filmowej. Co ciekawe, Edyta Bartosiewicz nie do końca była przekonana do utworu. - Wydawało mi się, że piosenka jest za długa, monotonna i smutna. Moja menedżerka Katarzyna Kanclerz od razu jednak powiedziała, że bierzemy ją na płytę "Szok’n’Show" - mówiła Edyta Bartosiewicz w cyklu "Bez tajemnic" na antenie radiowej Jedynki.


2. "Jenny"

Kwintesencja kobiecego rocka lat 90. Melodyjnie, harmonijnie i z pazurem. Utwór promujący płytę "Dziecko" z 1997 roku szybko stał się hitem, podbijając listy przebojów.

- Tekst napisałam pod wpływem bliskiej mi osoby - mówiła Bartosiewicz w wywiadzie dla "Bravo" w 1997 roku. - W pewnym sensie utożsamiam się z tą piosenką. I nie tylko ja - kiedy usłyszały ją moje koleżanki, każda z nich stwierdziła, że jest to piosenka o niej.


1. "Sen"

Lekko grunge'owy klimat, dużo emocji i dynamiczna akustyczna gitara, a przede wszystkim popis wokalnych umiejętności Edyty Bartosiewicz. W realizacji nagrania brał udział zespół The Days. Tak samo zatytułowany album trzykrotnie wokalistki pokrył się platyną. W teledysku do piosenki wystąpił aspirujący wówczas aktor - Tomasz Karolak.

Podziel się na facebooku! Tweetnij!