Top Lista

25-06-2020-14:00:00

11 najlepszych piosenek Alicii Keys

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Alicia Keys fot. Sony BMG

Na koncie ma 15 nagród Grammy i 65 milionów sprzedanych płyt. Krótko mówiąc, jest jedną z najpopularniejszych artystek XXI wieku. Pięknie śpiewa, wspaniale gra na fortepianie i zachwyca kobiecością. Jedyna w swoim rodzaju - Alicia Keys.

12. "You Don't Know My Name"

Niby zwykła, cukierkowa ballada, ale jest w niej tyle wdzięku, uroku i tej przyjemnej melancholii, że brzmi szlachetniej niż przeciętna piosenka o miłości.

Pewna zasługa w tym Kanye Westa, który był producentem i współautorem nagrania.

W fabularyzowanym klipie obiekt westchnień Alicii zagrał Mos Def.

11. "Un-thinkable (I'm Ready)"

Pełna subtelności i smaczków, delikatna, zwiewna ballada. Za chórki w utworze "Un-Thinkable (I'm Ready)" odpowiada Drake. Kanadyjczyk bardzo dobrze wspominał współpracę z wokalistką.

- To nie było na zasadzie: "Tu jest bit, bierz się do roboty" - opowiadał Drake. - Przyszedłem, a Alicia zapytała mnie o ulubione piosenki i zaczęliśmy się nimi przerzucać. Przeszliśmy od słuchania świetnej muzyki do nagrania świetnej muzyki.

10. "Karma"

Alicia to przede wszystkim piękne, pełne emocji ballady, ale także bardzo wysmakowane, filuterne R&B. W tym przypadku z elementami hip hopu i muzyki klasycznej.

Utwór - w pewnym uproszczeniu - o chłopaku, któremu zaczyna zależeć dopiero po zerwaniu.

"Karma" pochodzi z drugiej płyty wokalistki, "The Diary Of Alicia Keys" (2003).

9. "My Boo" (Usher feat. Alicia Keys)

Zmysłowy, a jednocześnie romantyczny kawałek nagrany w duecie z Usherem. Artyści zdecydowali się na współpracę po udanym remiksie singla "If I Ain't Got You".

Utwór promował czwarty album wokalisty "Confessions" z 2004 roku. Za produkcję tego wciąż dobrze brzmiącego nagrania odpowiadali Dupri i No I.D.

8. "Another Way To Die" (Jack White and Alicia Keys)

Kolejny duet Alicii Keys, tym razem Jackiem White'em do filmu "007 Quantum of Solace" o przygodach Jamesa Bonda. Piosenka, łącząca elementy rocka, bluesa i soulu, na pewno przewyższała jakością sam obraz z Danielem Craigiem w roli głównej.

- To był bardzo niesamowity proces twórczy - skomentowała wokalistka współpracę z White'em. - Wspólne rockowanie z Jackiem to dla mnie doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę. Mieszkanka rocka i soulu w "Another Way to Die" nadała tej piosence mocne i seksowne brzmienie, które pokochałam. Jestem bardzo szczęśliwa, że wzięłam udział w tak ważnym przedsięwzięciu i stałam się częścią historii filmu.

7. "Show Me Love" (Alicia Keys feat. Miguel)

I znów Alicia z pomocą innego muzyka. Tym razem gwiazda zaprosiła do współpracy Miguela. W efekcie powstał wysmakowany, nowoczesny, sensualny numer z pięknym teledyskiem.

W nagraniu udział wziął także Raphael Saadiq, który zagrał partie na gitarze akustycznej. Z kolei w klipie do utworu wystąpili Michael B. Jordan ("Creed", "Czarna Pantera") i Zoe Saldana ("Avatar", "Strażnicy galaktyki"), a także jej mąż Marco Perego Saldana.

6. "A Woman's Worth"

Jeden z pierwszych przebojów Alicii Keys. Przyjemnie bujający, pełen młodzieńczej świeżości numer o wartości i samoocenie kobiety. Do nagrania powstał remiks z udziałem Nasa.

5. "Fallin'"

A tak to się wszystko zaczęło. Śliczna dziewczyna siadła przy fortepianie i zaśpiewała tak, że pokochał ją cały świat. Alicia miała zaledwie 20 lat, gdy ukazał się singiel.

Kawałek oparty na zapętlonym fortepianowym riffie i okraszony pięknymi soulowymi chórkami.

W klipie widzimy Keys odwiedzającą chłopaka w więzieniu. Podobno oryginalnie to Alicia chciała zagrać skazaną, ale wytwórnia nie chciała zaczynać kariery swej przyszłej gwiazdy od pokazywania jej za kratkami.

Debiutancki album artystki "Songs In A minor", który poprzedzała właśnie piosenka "Fallin'", rozszedł się w nakładzie 11 milionów egzemplarzy na całym świecie.

4. "Girl on Fire"

Pełen emocji numer, który ukazuje wokalne możliwości Alicii Keys.

- "Girl On Fire" jest o nowych początkach, nowych perspektywach, pozbywaniu się całej złej energii i przejmowaniu kontroli nad tym jak chce się żyć - opowiadała nie tylko o piosence, ale i całej płycie artystka.

Inspiracją dla tytułu był zwrot - "girl on fire" - wykorzystany przez dziennikarkę "Essence" w artykule o Alicii. - Użycie tego zwrotu silnie na mnie zadziałało - wspominała Keys. - Chodziłam z nim miesiącami i wiedziałam, że właśnie tak zatytułuję album.

Powstały trzy wersja nagrania, podstawowa, "Blue Light" oraz "Inferno" z udziałem Nicki Minaj.

3. "If I Ain't Got You"

Piękną balladę zainspirowała tragiczna śmierć Aaliyah, która zmarła w wypadku samolotowym 25 sierpnia 2001 roku. - Pomysł na piosenkę pojawił się tuż po śmierci Aaliyah - opowiadała Kyes. - To było tak smutne, nikt nie mógł w to uwierzyć. Nagle zrozumiałam, co jest ważne, a co nie.

Nim "If I Ain't Got You" trafiło na album "The Diary of Alicia Keys", Alicia Keys wielokrotnie wykonywała numer na koncertach.

2. "Empire State of Mind" (Jay-Z feat. Alicia Keys)

Utwór Jaya-Z, ale to dzięki refrenowi zaśpiewanemu przez Alicię Keys stał się jednym z największych przebojów XXI wieku. Współczesny hymn Nowego Jorku, hołd kolejnego pokolenia artystów złożony miastu, które nigdy nie śpi.

Druga cześć piosenki, "Empire State Of Mind (Part II) Broken Down" trafiła na album "The Element of Freedom" Alicii z 2009 roku.

1. "No One"

Numer stworzony na koncerty, porywający do chóralnego śpiewania na pełne gardło. Piosenka, którą Alicia Keys napisała dla siebie.

- To utwór z pełną mocą, klasyczny, ale i vintage'owy, rozpaczliwy, ale i triumfalny - wyjaśniała gwiazda. - Chciałam, żeby ludzi poczuli, co mi gra w duszy.

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!