Top Lista

13-08-2020-14:00:00

10 najlepszych piosenek Taylor Swift

Podziel się na facebooku! Tweetnij!

Taylor Swift fot. Universal Music Polska

Od gwiazdy country przez gwiazdę popu po... no jeszcze się okaże, ale Taylor Swift najnowszym albumem "folklore" obnażyła alternatywne ambicje. Nic nie zmieni jednak faktu, że jest jedną z największych współczesnych artystek z hitami znanymi na całym świecie.

10. "You Need To Calm Down"

Piosenka na wyraźnym synthpopowym bicie, którą Taylor Swift adresuje do hejterów i homofobów. W tekście gwiazda odwołuje się do wspierającej społeczność LGBT organizacji GLAAD.

W wielobarwnym klipie wystąpili m.in. Ryan Reynolds, Ellen DeGeneres, RuPaul, Adam Lambert czy Laverne Cox z "Orange is the New Black".

9. "I Don\'t Wanna Live Forever" (with Zayn)

Tę zmysłową piosenkę Taylor Swift i Zayn nagrali do filmu "Ciemniejsza strona Greya" ("Fifty Shades Darker"). Numer napisany został z perspektywy nie tytułowego bohatera, lecz jego kochanki - Any (w tej roli Dakota Johnson). Nagranie wykorzystano w zwiastunie produkcji.

Podczas kręcenia klipu artyści zniszczyli i spalili hotelowy pokój w Londynie.

8. "I Knew You Were Trouble"

Utwór łączący country\'ową przeszłość Taylor Swift z jej popowymi ciągotami. Akustyczne elementy z klubową, EDM-ową elektroniką.

- To jedna z moich ulubionych piosenek na płycie, bo brzmi chaotycznie - wyjaśnia wokalistka. - Zresztą, tak się czułam, gdy ją pisałam. - To utwór o byciu sfrustrowanym, złym na siebie samego. Bo masz złamane serce, ale od początku wiedziałaś, że osoba, w której się zakochujesz nie jest odpowiednia i złamie ci serce. Widziałaś wszystkie ostrzeżenia, więc to Twoja wina, Ty powinnaś się wstydzić.

Za produkcję nagrania odpowiada Max Martin, który wcześniej pomógł stworzyć przeboje m.in. Britney Spears, Pink, Katy Perry, Ke$hy i Ushera.

7. "We Are Never Ever Getting Back Together"

Związki damsko-męskie, nierzadko burzliwe i najczęściej niekończące się dobrze to ulubiony temat piosenek Taylor Swift, a zarazem jej przepustka do serc młodych kobiet. Weźmy takie "We Are Never Ever Getting Back Together", które opowiada historię aż zbyt dobrze znaną przez niejedną dziewczynę.

6. "Lover"

Romantyczna, akustyczna ballada o chłopaku Taylor Swift, brytyjskim aktorze Joe Alwynie. Walczykowy, pełen wdzięku utwór w retro klimacie.

- Chcieliśmy nagrać piosenkę, której można by było słuchać na weselach w 1970 roku - powiedział producent nagrania i częsty współpracownik gwiazdy, Jack Antonoff.

5. "Look What You Made Me Do"

Syntetyczny, dark-popowy, seksowny kawałek, w którym przeplatają się melorecytacje z chwytliwymi, śpiewanymi fragmentami.

Twórcami piosenki są Taylor Swift oraz Jack Antonoff (fun., Bleachers), a w nagraniu wykorzystano sample "I\'m Too Sexy" Right Said Fred.

4. "Blank Space"

Oparta na nowoczesnym bicie balladowa kompozycja. Pełna muzycznej dramaturgii i ironii w tekście.

- Mam reputację seryjnej randkowiczki, która jest wymagająca i manipuluje facetami - opowiadała o singlu gwiazda. - Ta piosenka jest o tym, co by było, gdybym była taką dziewczyną, jak mnie przedstawiają w mediach.

24-letnia wówczas gwiazda singlem "Blank Space" zdetronizowała na szczycie Billboardu inny swój przebój - "Shake It Off". Taka sytuacja wydarzyła się po raz pierwszy w 56-letniej historii amerykańskiego notowania.

W teledysku, który nakręcił Joseph Khan wystąpił model Sean O\'Pry, który zagrał również w "Girl Gone Wild" Madonny. Reżyser inspirował się podobno Stevenem Spielbergiem oraz Stanleyem Kubrickiem.

3. "Bad Blood" feat. Kendrick Lamar

"Bad Blood" to znakomity numer z idealnym do skandowania refrenem, który ukazuje Taylor Swift jako nowoczesną gwiazdę śmiało flirtującą (muzycznie) z hiphopowymi mistrzami (w tym przypadku z Kendrickiem Lamarem). Jeszcze większe wrażenie niż sama piosenka robi jednak teledysk, za którego budżet pewnie można by było w Polsce nakręcić pełnometrażowy film.

W lekko "tarantinowym" klipie występują m.in. Selena Gomez, Lena Dunham, Hailee Steinfeld, Ellie Goulding, GiGi Hadid, Hayley Williams, Zendaya, Jessica Alba jako Domino i Ellen Pompeo.

Po dobie od premiery wideo miało 20 milionów odsłon.

Sama piosenka traktuje natomiast o konflikcie z pewną artystką, która miała sabotować trasę Swift. Personaliów Taylor nie ujawniła, ale media spekulowały, że chodziło o Katy Perry.

1. "Shake It Off"

Energiczny, rytmiczny ewidentnie popowy ultraprzebój, który stał się częścią amerykańskiej popkultury (odniesienia chociażby w "Teorii wielkiego podrywu") m.in. za sprawą wersu "haters gonna hate".

- Przez ostatnie lata dostałam nauczkę i zrozumiałam, że ludzie mówią, co chcą i kiedy chcą, i nie da się tego kontrolować - tłumaczyła Taylor Swift. - Możemy jedynie kontrolować naszą reakcję na to. Można odpuścić (let it go) albo się z tego otrząsnąć (shake it off).

autor: Anna Szymla

Podziel się na facebooku! Tweetnij!