Rynek Sztuki w Płocku

Koncert Rynek Sztuki w Płocku - 30-08-2014

Koncert Rynek Sztuki w Płocku

Variete , Marcin Pukaluk

30.08.2014 18:30

Płock(Mazowieckie) - Stary Rynek


Rynek Sztuki jest projektem, który stanowi połączenie trzech wcześniej istniejących wydarzeń kulturalnych w Płocku - Jazz na Starówce, Nadwiślański Festiwal Teatrów Ulicznych oraz Kino Letnie na Starówce. W 2007 roku po raz pierwszy doszło do syntezy tych imprez i efektem takiego połączenia jest hybryda dźwięku, teatru i obrazu. Przez trzy kolejne edycje Rynek Sztuki rozwijał się, ewoluował i dziś tworzy jednolity twór, który zyskał uznanie a także przychylność publiczności. Podczas Rynku Sztuki można posłuchać polskich i zagranicznych muzyków alternatywnych i jazzowych, zobaczyć czołówkę teatrów ulicznych, obejrzeć pokazy kina plenerowego.

PROGRAM

30 sierpnia 2014 / godz. 18.30 - 22.50

TEATR
godz. 18.30 - Teatr Voskresinnia "Spotkać Prospera", 60"

MUZYKA
godz. 20.00 - Variété
finał Rockowych Ogródków w Klubie Rock 69

KINO NIEME Z MUZYKĄ NA ŻYWO
godz. 21.30 - Marcin PUKALUK + "Mocny Człowiek" (1929) Henryka Szaro, 78"


Variété - finał Rockowych Ogródków w Klubie Rock 69
"Piosenki Kolonistów"

Bydgoska grupa należy do prekursorów i najważniejszych przedstawicieli zimnej fali w Polsce i jednej z muzycznych legend Jarocina. W przeciwieństwie do wielu innych zespołów z tamtego okresu Variété wciąż jest na czasie i nie pozostaje zakładnikiem własnej legendy. Grupa zaskakuje świeżością brzmienia i poszukiwaniami nowego wątku w swojej artystycznej wypowiedzi.

Na mapie tych poszukiwań jest trip-hopowa oszczędność formy, elementy nu-jazzu i nowoczesnej muzyki klubowej, trans i gitarowa ściana dźwięku. Niezmiennie osią twórczości Variété pozostaje połączenie tej hipnotycznej muzyki ze znakomitymi tekstami Grzegorza Kaźmierczaka. Efekt tego połączenia jest na wskroś współczesny i oryginalny.

Do inspiracji zespołem przyznaje się wielu znanych polskich artystów. Po repertuar zespołu
sięgali m.in. Renata Przemyk, Strachy na Lachy i zespół Biff. Variété ma na koncie siedem albumów.

Koncert będzie zbudowane wokół repertuaru z nowej płyty, ale oczywiście pojawią się na nim również starsze utwory w nowym brzmieniu i nowych aranżacjach.

www.variete.serpent.pl
www.facebook.com/variete.polska

Marcin Pukaluk
"Mocny Człowiek" (1929) Henryka Szaro, 78"

Muzykolog, kompozytor i performerem. Fascynacja filmem niemym sprawiła, że w ramach stworzonych przez siebie projektów "Ekran w Mroku" oraz "Ekran i Rewolucja" zaczął wykonywać muzykę na żywo do filmów niemieckich ekspresjonistów oraz arcydzieł rosyjskiego kina niemego. Tworzy muzykę różnorodną, zarówno pod względem faktury, jak i stylistyki. Zagrał ponad 80 seansów z muzyką na żywo w najlepszych kinach studyjnych Polski, m.in: Muza (Poznań), Cytryna(Łódź), Kinoteka (Warszawa), Dolnośląskie Centrum Filmowe (Wrocław), Centrum Sztuki Współczesnej (Toruń), Chatka Żaka (Lublin), Forum(Białystok), Zamek Książąt Pomorski(Szczecin). Występował na American Film Festival, Plus Camerimage, Sputnik nad Polską, Festiwal Polskich Filmów "Wisła" w Moskwie czy festiwal Mute Nights. 2012 w Odessie.

Skomponował muzykę do 9 klasyków filmu niemego: "Metropolis", reż. Fritz Lang (1927), "Gabinet Doktora Caligari", reż. Robert Wiene (1920), "Nosferatu - symfonia grozy", reż. Friedrich Wilhelm Murnau (1922), "Mocny Człowiek", reż. Henryk Szaro (1929).

Ten ostatni obraz zobaczymy w Płocku. "Mocny człowiek" - polski dramat psychologiczny z 1929 roku jest adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego wydanej pod tym samym tytułem w 1912 roku. Jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. Film stanowi doskonałe studium artysty, który przegrywa w walce z własnym sumieniem.

Henryk Bielecki (Gregori Chmara), dziennikarza a jednocześnie początkującego pisarza marzy o sławie i bogactwie, ale brak talentu i twórczej weny stoją jednak na przeszkodzie jego pisarskiej kariery. W megalomańskim umyśle rodzi się zbrodniczy plan - zamorduje swojego przyjaciela Jerzego Górskiego (Artur Socha), chorego i wyniszczonego przez narkotyki pisarza i ukradnie jego rękopisy. Podczas spotkania z bliskim śmierci literatem, od dawna noszącym się z zamiarem popełnienia samobójstwa, podsuwa mu podstępnie morfinę, wiedząc, że silny narkotyk zabije jego słaby organizm.

Po II wojnie światowej w Polsce nie zachowała się żadna kopia filmu, więc został uznany za zaginiony. W 1997 roku został jednak odnaleziony w Belgii, w archiwum filmowym. Okazało się, że tuż po realizacji (w 1929 roku) film został sprzedany do kilku krajów Europy Zachodniej. Po sprowadzeniu film został zrekonstruowany cyfrowo.

www.marcinpukaluk.com



Powiązane