Aktualności

08-02-2019-12:30:00

Najlepsi debiutanci? Oni walczą o Grammy 2019!

Podziel się na facebooku!

Już 10 lutego 2019 po raz 61. wręczone zostaną statuetki Grammy. Pośród 84 kategorii, w których przyznawane będą nagrody szczególną uwagę warto zwrócić na kategorię Best New Artist, w której statuetkę otrzyma tzw. najlepszy nowy artysta. W przeszłości wielokrotnie zdarzało się, że statuetki otrzymywali artyści stojący u progu wielkiej kariery, np. Amy Winehouse, Mariah Carey czy Cyndi Lauper. W tym roku po raz pierwszy zwiększono liczbę nominacji z pięciu do ośmiu. Przedstawiamy zatem sylwetki ośmiu artystów, dla których statuetka Grammy może być zaledwie wstępem do wielkiego sukcesu.

Greta Van Fleet

Trzon tego bardzo lubianego w Polsce zespołu z Detroit stanowią bracia-bliźniacy Josh i Jake Kiszka, ich młodszy brat Sam oraz przyjaciel Danny. Niezwykłe u nich jest to, że mimo młodego wieku (najmłodsi członkowie grupy mają 19 lat, a najstarsi zaledwie 21) wydają się wykazywać niebywałe zrozumienie dla fenomenu rozkwitu muzyki rockowej w latach 60-tych i 70-tych. Zresztą, wielu widzi w Greta Van Fleet współczesną inkarnację Led Zeppelin, a podobieństwo brzmieniowe uznał nawet sam Robert Plant. Młodzi rockowcy narobili niezłego zamieszania już pierwszym singlem, „Highway Tune”, który w momencie premiery wiosną 2017 roku spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, co tylko dodatkowo zmotywowało Amerykanów do wytężonej pracy i od tego czasu wydali już dwie EP-ki oraz pełnoprawny album zatytułowany „Anthem of the Peaceful Army”. Greta Van Fleet mogą pochwalić się aż czterema nominacjami do tegorocznych nagród Grammy, a pozostałe nominacje otrzymali w kategoriach: Best Rock Performance za „Highway Tune”, Best Rock Song za „Black Smoke Rising” i Best Rock Album za drugą EP-kę, „From the Fires”. Latem zespół będzie jedną z gwiazd Open’er Festival – szczegóły tutaj.

Dua Lipa

Jedna z zaledwie dwóch w zestawieniu reprezentantek Wielkiej Brytanii. Dua Lipa zaczynała jak wiele współczesnych piosenkarek – od coverów na YouTube. Na ustach fanów muzyki pop jest już od połowy 2017 roku, kiedy to podbiła świat singlem „New Rules”. Krótko później ukazał się jej debiutancki album zatytułowany po prostu „Dua Lipa”. 23-letnia piosenkarka ma na koncie także liczne udane kolaboracje, w tym wspólny singiel nagrany z Calvinem Harrisem zatytułowany „One Kiss” z kwietnia 2018 roku, czy nagrany z duetem producenckim Diplo i Markiem Ronsonem singiel „Electricity”, który także jest nominowany do Grammy w kategorii Best Dance Recording. W 2019 oczekiwana jest premiera drugiego albumu artystki.

Bebe Rexha

29-letnia artystka, urodzona w Nowym Jorku jako Bleta Rexha, zaczynała pisząc piosenki dla wielkich nazwisk, takich jak Rihanna, Selena Gomez czy Eminem (kolaborację z Rihanną zatytułowaną „The Monster” w 2013 roku uhonorowano nagrodą Grammy). W latach 2015-2016 zdecydowała się zaśpiewać własnym głosem, początkowo w ramach kolaboracji z G-Eazym (singiel „Me, Myself & I”) i Martinem Garrixem (utwór „In the Name of Love”). Następnie artystka skoncentrowała się na autorskich, solowych dokonaniach i okazała się być w tych działaniach niebywale płodna: wydała trzy EP-ki oraz album długogrający „Expectations”. Szczególną uwagę przykuwa utrzymany w stylistyce country utwór „Meant to Be” nagrany z duetem Florida Georgia Line, także nominowany do Grammy w kategorii Best Country Duo/Group Performance.

Chloe X Halle

Amerykański duet założony przez dwie siostry Chloe i Halle Bailey (razem nie mają nawet 40 lat) grający muzykę utrzymaną w stylistyce R&B ze sporą domieszką popu. Ich przygoda z muzyką zaczęła się od tego, jak Beyoncé zauważyła cover swojej piosenki w ich wykonaniu na YouTube i zaoferowała kontrakt z własną wytwórnią Parkwood Entertainment. Dalsza kariera potoczyła się już w zawrotnym tempie: Chloe i Halle supportowały ją na trasie w 2016 roku i na późniejszej, wspólnej trasie z Jay-Z. Ich debiutancki album zatytułowany „The Kids Are Alright” ukazał się w marcu 2018 roku i jest także nominowany do nagrody Grammy w kategorii Best Urban Contemporary Album.

Luke Combs

Jedyny w zestawieniu solowy artysta będący mężczyzną. Artysta country przeniósł się do Nashville w 2014 roku podążając za pasją tworzenia muzyki. Jeszcze w tym samym roku wydał dwie EP-ki, „The Way She Rides” i „Can I Get an Outlaw”. W 2017 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Columbia Nashville i wydał debiutancki album „This One’s for You”, wylansował kilka przebojów, w tym „Hurricane”, „When It Rains It Pours”, „One Number Away”, „She Got the Best of Me” i „Beautiful Crazy”.

H.E.R.

Pod tym pseudonimem skrywa się 21-letnia, tajemnicza artystka, urodzona się w Kalifornii jako Gabriella Wilson. Młoda artystka ma na koncie niemałe sukcesy, bo jej singiel „Focus” spodobał się samej Rihannie, która podzieliła się nim ze swoimi 66 milionami fanów na Instagramie. To wystarczyło, by opublikowany niecały rok później, w marcu 2018 roku, oficjalny teledysk do piosenki obejrzało na YouTube blisko 6 milionów osób. Artystka wydała 5 EP-ek oraz album, zawierający głównie materiał z pierwszych dwóch płyt krótkogrających. H.E.R. może poszczycić się także aż czterema dodatkowymi nominacjami do tegorocznych Grammy w kategoriach: Album of the Year, Best R&B Album, Best R&B Performance (za utwór „Best Part”) i Best R&B Song (za utwór „Focus”).

Margo Price

33-letnia Amerykanka już od premiery debiutanckiego albumu „Midwest Farmer’s Daughter” w 2015 roku przykuwa uwagę swoim autentycznym wykonywaniem muzyki inspirowanej amerykańskimi tradycjami. Prawdziwy rozgłos jednak przyniósł jej dopiero drugi album, wydany w 2017 roku pod skrzydłami wytwórni Jacka White’a „All American Made”. Margo Price stała się głosem kobiet swojego pokolenia za sprawą odważnych, feministycznych tekstów.

Jorja Smith

21-letnia artystka z Wielkiej Brytanii zaczęła od umieszczenia pierwszej piosenki w serwisie Soundcloud. To wystarczyło, by narobić wokół siebie szumu - „Blue Lights” w ciągu miesiąca od premiery w styczniu 2016 roku przesłuchano pół miliona razy. Drugi singiel, „Where Do I Go”, zyskał uznanie samego Drake’a, który zaprosił Jorję do współpracy przy albumie „More Life”. Artystka wypuściła swój debiutancki album w połowie 2018 roku. Na płycie zatytułowanej „Lost and Found” znalazła się między innymi piosenka, od której wszystko się zaczęło ponad 2 lata wcześniej - „Blue Lights”, ale nie brakowało też nowych hitów. Kendrick Lamar zaprosił Jorję do współpracy przy piosence „I Am”, która znalazła się na albumie „Black Panther Soundtrack”, nominowanym do Grammy w kategorii Album of the Year.

źródło: Tymoteusz Kociński / Koncertomania.pl
08-02-2019-12:30:00

Podziel się na facebooku!


newsy.