WAYNE SHORTER , Maciej Obara, Piotr Wojtasik Quartet - Warsaw Summer Jazz Days 2013 w Warszawie

Koncert WAYNE SHORTER , Maciej Obara, Piotr Wojtasik Quartet - Warsaw Summer Jazz Days 2013 w Warszawie - 18-07-2013

Koncert WAYNE SHORTER , Maciej Obara, Piotr Wojtasik Quartet - Warsaw Summer Jazz Days 2013 w Warszawie

Wayne Shorter , Piotr Wojtasik Quartet , Maciej Obara Quartet

18.07.2013 19:00

Warszawa(Mazowieckie) - Soho Factory




MACIEJ OBARA INTERNATIONAL QUARTET
Skład:
MACIEJ OBARA – SAX
DOMINIK WANIA – PIANO
OLE MORTEN VAAGAN – BASS
GARD NILSSEN – DRUMS

Maciej Obara International Quartet to pierwszy stały międzynarodowy projekt artysty, który stanowi pokłosie udziału projekcie Take 5: Europe działającym przy London Jazz Festival, a który zrzesza najlepszych instrumentalistów z różnych krajów UE .

Obara, jeden z najbardziej obiecujących i interesujących artystów młodego pokolenia jazzowego w Polsce, jest muzykiem, który nieustannie generuje wyzwania i muzyczne propozycje, zarówno dla siebie, jak i dla współpracujących z nim muzyków. Obara zrealizował już wiele międzynarodowych projektów m. in. z Antoine Roneyem, Ralphem Alessim, Markiem Heliasem, Nasheetem Waitsem, czy z Johnem Lindbergiem i Harveyem Sorgenem

Premiera projektu miała miejsce w 2012 r. podczas Festiwalu Katowice Jazzart, którego Obara był dyrektorem artystycznym. Niezwykły koncert, który mieli okazję przeżyć uczestnicy Festiwalu, utwierdził Obarę w przekonaniu, że zaproszenie tych dwóch utalentowanych artystów było przełomowym wydarzeniem w jego muzycznej karierze. Dominik Wania, z którym Obara współpracuje od lat, idealnie realizuje oraz wzbogaca jego osobowość. Niespożyta energia, artystyczny kunszt, pewność siebie oraz wzajemny szacunek są podstawą ich muzycznej przyjaźni, która napędza, inspiruje oraz motywuje do pracy obu artystów.

MACIEJ OBARA INTERNATIONAL QUARTET - to projekt, który utożsamia muzyczne poszukiwania artysty. Obara konsekwentnie podążą swoją własną artystyczną ścieżką, ciągle udoskonalając swój warsztat muzyczny, wypracowując własny język i poszukując indywidualnego brzmienia. Inspirowany dorobkiem europejskiej kultury muzycznej Obara tworzy składy artystów rozwijających się, poszukujących inspiracji w wielu gatunkach muzycznych, sięgających do tradycji, ale po to, żeby stworzyć nową jakość.

Obarze w projekcie towarzyszyć będą: wybitny pianista Dominik Wania oraz norwescy instrumentaliści: Ole Morten Vaagan na kontrabasie oraz Gard Nilssen na perkusji.

PIOTR WOJTASIK QUARTET

Piotr Wojtasik - urodzony w 1964r. polski trębacz jazzowy. Posiada w swym dorobku osiem autoskich albumów z udziałem gwiazd światowego jazzu ( Billy Harper, David Liebman, Reggie Workman, Billy Hart i wielu innych ), sideman ponad 50 albumów innych wykonawców. Wielokrotnie nagradzany w Polsce takmi nagrodami jak: "Fryderyk", "Trębacz jazzowy roku" (Jazz Forum) i inne.Koncertujący na wielu festiwalach w Europie, USA, Kanadzie. Okazjonalnie w Afryce i  Azji. Obecnie prowadzi własny kwartet oraz  różne projekty specjalne.

Victor Toth - 35 letni saksofonista altowy z Budapesztu, absolutnie jeden z czołowych muzyków jazzowych na Węgrzech. Związany z wytwórnią płytową BMG. Współpracujący z wieloma muzykami z Europy i Stanów Zjednoczonych. Na szczególną uwagę zasługuje jego trio z legendarnym Hamid Drake'em na perkusji.

Michał Barański - ogłoszony przez Jazz Forum magazine w 2004r. najlepszym polskim kontrabasistą, aktywnie wystepujący w Europie, Stanach i Japonii. W ostatnich latach na stale współtworzył zespół Zbigniewa Namysłowskiego i Kwintet Benny Maupine`a. Jest jednym z najczęściej zapraszanych sidemeanow w Polsce.

John Betsh - legendarny perkusista amerykański od lat mieszkajacy w Paryzu. Jego dorobek artystyczny jest powszechnie znany. Z pewnością na szczególną uwage zasługuje jego wieloletnia współpraca z Steve Lacy, Mel Waldron czy Archie Shepp. W obecnym składzie P.W. Quartet występuje od dwóch lat. Program zespołu opiera się w głównej mierze na kompozycjach lidera. Stylistycznie osadzony jest w estetyce neo bopu z elementami free a także muzyki etno. Zespół jest w trakcie nagrania pierwszej w tym składzie płyty w lutym 2013.

WAYNE SHORTER Quartet
Nieustannie rozwijany dorobek Wayne'a Shortera nierozerwalnie wpisany jest w historię muzyki współczesnej. Jego twórczość przekracza ramy gatunkowe, jednocześnie w jej sercu tkwi imrpowizatorski geniusz i jazzowy element zaskoczenia. Uznawany jest za jednego z najważniejszych i najbardziej twórczych instrumentalistów i kompozytorów w historii jazzu i muzyki współczesnej. Dowodem uznania dla jego dorobku jest 13 nominacji i 6 wygranych statuetek Grammy. Shorter jest doktorem honoriscausa New York University, New England Conservatory oraz Berklee College of Music. W roku 1997 został wyrózniony tytułem Jazz Master Award tprzyznawanym przez National Endowment for the Arts.

Dziecięca wyobraźnia Shortera oraz jego nieustępliwe dążenie do rozwoju w muzyce skłania do porównań do twórczości malarskiej Picassa czy filmowego dorobku Ingmara Bergmana. Dziś Shorter nadal olśnieniewa publiczność wraz ze swoim kwartetem jak i kompozycjami symfonicznymi, tworząc być może najbardziej poruszającą muzykę w całej swojej karierze.

Latem 2001 roku Wayne wyruszył w trasę z kwartetem złożonym z młodych, utalentowanych muzyków: pianistą Danilo Perezem, basistą Johnem Patituccim i perkusistą Brianem Bladem. Każdy z nich był już wtedy uznanym twórcą i leaderem własnych projektów. Niezwykłą chemię jaka wytworzyła się między nimi dobrze dokumentują album "Footprints Live!". Po nim Shorter zarejestrował ambitny projekt "Alegria" stworzony z myślą o szerokim instrumentarium. Krążek przyniósł mu nagrodę Grammy. W roku 2005 ukazała się płyta koncertowa "Beyond the Sound Barrier", za którą otrzymał kolejną statuetkę złotego gramofonu. "Zadanie pozostaje to samo: stoczyć dobrą walkę - mówi Shorter - Chodzi o powiedzenie czegoś o życiu, naprawdę. I na tym chciałbym poprzestać.

W roku 2007 Shorter zrobił kolejny krok milowy nawiązując współpracę z Filharmonią Los Angeles i Royal Concertgebouw. Razem przygotowali oni premierowy materiał symfoniczny kompozycji Shortera oraz stworzyli kilka nowych wersji jego wcześniejszych utworów. Jak mówi John Pattitucci, Shorter łączy w sobie naturę różnych klasycznych kompozytorów: Ma wyczucie melodii takie jak Puccini a za razem harmonicznej złożoności jak Ravel. Opiera się ona m.in. na tym w jaki sposób buduje Shorter relacje między orkiestrą a solistą. Ta gra czyni jego utwory tak interesującymi dla publiczności i tak energetyzującymi dla ich wykonawców. Orkiestra pełni w nich rolę głosu przewodniego, w dialogu i współbrzmieniu z Shorterem i jego zespołem.

Bogate życie Shortera doskonale opisuje książka Michelle Mercer "Footprints: życie i muzyka Wayne'a Shortera. Shorter powrócił niedawno, po 43-letniej przerwie, pod skrzydła wytwórni Blue Note, dla której nagrywał swoje głośne autorskie albumy takie jak "JuJu" czy "Speak No Evil". Na 5 lutego 2013 planowana jest premiera nowej płyty jego kwartetu, który od lat uchodzi za najlepszy akustyczny zespół jazzowy na świecie.

Do Warszawy przywiezie najpewniej swój kwartet w składzie: Danilo Pérez - fortepian, John Patitucci - kontrabas, Brian Blade – perkusja.

Album będzie nosił tytuł “Without a Net” i znajdzie się na nim 9 nagrań koncertowych z europejskiej trasy kwartetu z roku 2011 oraz jeden utwór, zarejestrowany w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles - 23 minutowa suita “Pegasus” z udziałem kwartetu instrumentów dętych The Imani Winds.

Wśród utworów znajduje się 6 kompozycji, które dotąd nigdy nie zostały wydane na płycie oraz nowe wersje klasyków takich jak “Plaza Real” z płyty “Procession” z repertuaru Weather Report czy “Orbits” z “Miles Smiles”. Utwór tytułowy - “Without a net” to kompozycja z filmu “Flying Down To Rio”, w którym po raz pierwszy na ekranie spotkali się Fred Astaire i Ginger Rogers. Obraz, podobnie jak sam Wayne Shorter, obchodzą w 2013 roku 80 urodziny.