Zespół KROKE / Łukasz Kuropaczewski, Maciej Frąckiewicz, Bartek Miler w Mosinie

Bilety na koncert Zespół KROKE  /  Łukasz Kuropaczewski, Maciej Frąckiewicz, Bartek Miler  w Mosinie - 06-04-2019

Koncert Zespół KROKE / Łukasz Kuropaczewski, Maciej Frąckiewicz, Bartek Miler w Mosinie

Kroke , Łukasz Kuropaczewski , Maciej Frąckiewicz

06.04.2019 19:00

Mosina(Wielkopolskie) - Mosiński Ośrodek Kultury


KROKE
Od początku istnienia ideą zespołu było ciągłe szukanie czegoś nowego, także w nas samych. Chcielibyśmy – przyznają muzycy – aby nasza muzyka była nazywana po prostu muzyką Kroke.
 
Kroke to: 
Tomasz Kukurba (altówka)
Jerzy Bawoł (akordeon)
Tomasz Lato (kontrabas)
 
"Uważam ich za fantastycznych, uduchowionych muzyków. To wspaniały zespół."
Peter Gabriel
 
"To, co tak skutecznie pociąga mnie w muzyce Kroke, to ich duchowa rzeczywistość, to znaczy szczerość i autentyczność w tej muzyce. "
Nigel Kennedy
 
Kroke to zespół, który święci tryumfy na światowej scenie muzycznej od wielu lat. 
Początkowo był kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, a w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób zespół stworzył własny, unoszący się ponad granicami i formami styl występując na całym świecie z wybitnymi artystami od Petera Gabriela, Tomasza Stańko po Nigela Kennedy’ego.
 
W 2017 roku Kroke obchodziło 25-lecie swojej działalności artystycznej. Z tej okazji ukazały się dwa albumy: Traveller i dwupłytowa kompilacja „25 The Best Of” z najważniejszymi utworami z całego okresu działalności zespołu. Natomiast nakładem Świata Książki została wydana bogato ilustrowana książka ze zdjęciami archiwalnymi Kroke i rozmowami z artystami.
 
25-lecie Kroke to także szereg wyjątkowych koncertów z gośćmi specjalnymi z całego świata, z którymi zespół współpracował na przestrzeni lat. Wśród nich znaleźli się Anna Maria Jopek, Zohar Fresco czy Tomasz Stańko.
 
Łukasz Kuropaczewski
Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Piotra Zaleskiego oraz Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore w klasie Manuela Barrueco. Występował z recitalami w najważniejszych salach koncertowych świata - Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall w Nowym Jorku czy Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Koncertuje również jako kameralista. Współpracował z najważniejszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, a także z Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” i Orkiestrą Kameralną AUKSO. W ostatnich latach dokonał wielu polskich i światowych premier koncertów na gitarę z towarzyszeniem orkiestry: Hommage a Manuel de Falla Aleksandra Tansmana, Concertino Krzysztofa Meyera, Arioso e Furioso Mikołaja Góreckiego czy Jerusalem Concerto Angelo Gilardino. Nagrał sześć albumów. Trzy ostatnie, nagrane dla Polskiego Radia i Ponte Art Production, otrzymały nominacje do nagrody „Fryderyk”. Artysta zajmuje się także działalnością pedagogiczną. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych oraz na Uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. W latach 2007-2010 był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, a od 2008 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu. W marcu 2013 roku uzyskał tytuł doktora nauk muzycznych na tej uczelni. Łukasz Kuropaczewski gra na gitarze Rossa Gutmeiera oraz strunach Savarez Alliance Corum.
 
Maciej Frąckiewicz 
Maciej Frąckiewicz jest zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie – XX Międzynarodowego Konkursu „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012). W 2013 roku otrzymał PASZPORT POLITYKI „za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania. Ponadto jest laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii. Spośród jego sukcesów konkursowych wymienić można takie nagrody jak:
 
II nagroda na XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w
 
Klingenthal (Niemcy) (w duecie z Magdaleną Bojanowicz) (2008)
 
Nagroda Główna w VIII Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla młodych
 
wykonawców w Radziejowicach (2009)
 
I nagroda oraz dwie nagrody pozaregulaminowe na III
 
Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie
 
Górniczej (2009)
 
I nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Carlo
 
Civardi” w Val Tidone (Włochy) (2010)
 
Nagroda specjalna na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej
 
Muzyki Kameralnej w Krakowie (w duecie z Magdaleną Bojanowicz)
 
(2010)
 
I nagroda na III Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. A.
 
Krzanowskiego w Czechowicach – Dziedzicach (2010)
 
Nagroda Główna na Międzynarodowy Konkurs Mutliinsptrumentalny
 
GWK w Münster (Niemcy) 2015
 
W 2008 roku był jednym z 7 finalistów Krajowych Eliminacji do
 
Konkursu Eurowizji dla młodych muzyków.
 
W 2010 roku reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym
 
Forum Młodych Wykonawców organizowanym przez Europejską Unię
 
Radiową (EBU) – „New Talent”.
 
W 2012 ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana oraz w 2014 studia podyplomowe Konzertexamen w Hochschule für Musik w Detmold w Niemczech w klasie prof. Grzegorza Stopy. Studiował również w ramach programu Socrates – Erasmus w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie w klasie Inaki’ego Alberdi’ego. Brał udział w kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą; Ottweiler (Niemcy) oraz Salzburgu i Wiedniu (Austria), gdzie pracował pod okiem takich pedagogów jak m.in.: Prof. W. L. Puchnowski, Y. Shishkin, M.
 
Miki, T. Anzellotti, G. Draugsvoll, C. Jacomucci, M. Rantanen, S. Hussong czy J. Berger.
 
Ważną częścią jego działalności artystycznej jest ścisła współpraca z kompozytorami takimi jak m.in: Krzysztof Penderecki (którego utwór na akordeon prawykonał i przygotował do druku), Paweł Szymański, Dariusz Przybylski, Cezary Duchnowski, Wojciech Blecharz, Jagoda Szmytka; prawykonał ponad 60 utworów.
 
W 2012 roku został laureatem nagrody DAAD dla najlepszego zagranicznego studenta w HFM Detmold. Otrzymał szereg stypendiów; w tym prestiżowe stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska” na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Magdaleną Bojanowicz). Płyta wydana przez Sarton była nominowana do Fryderyka w dwóch kategoriach: Album Roku – Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. W 2014 ukazała się jego debiutancka płyta solowa (DUX) zawierająca utwory Bacha, Gubaiduliny, Francka, Tuchowskiego oraz premierowe nagranie Sinfonietty Krzysztofa Pendereckiego, która została nominowana do Fryderyka 2015 w kategorii Recital Solowy. Wśród najbliższych planowanych albumów znajdują się m.in płyta z utworami Mozarta czy z polską muzyką najnowszą.
 
 
 
W czerwcu 2012 wystąpił jako pierwszy akordeonista w historii jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej (koncert dyplomowy UMFC). Występował również z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych (m.in. NOSPR) pod batutą m.in. Łukasza Borowicza, Jose Maria Florencio, Jacka Kaspszyka, Michała Klauzy, Marka Mosia, Renato Rivolty, Rubena Silvy, Lukasa Visa czy Young Chill Lee. Regularnie występuje na festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. „Warszawska Jesień”, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, „La Folle Journee”, „Neue Horizonten” w Hanowerze, „Dwa dni i dwie noce nowej muzyki” w Odessie na Ukrainie, Farinelli Festival w Andrii (Włochy), „Musique au Leman” w Thonon Les Bains we Francji). Ostatnio między innymi występował z recitalami podczas Folefest w Lizbonie czy Latvian New Music Days w Rydze. Jest zapraszany jako juror podczas konkursów akordeonowych w Castelfidardo i w Lizbonie. Wśród najbliższych najważniejszych planów należy wymienić nagranie autorskiej płyty z utworami Mozarta, recital podczas M
 
 
oskiewskiej Jesieni czy prawykonanie Koncertu Akordeonowego Zygmunta Krauze. Maciej Frąckiewicz gra na instrumencie PIGINI NOVA uważanym za najekskluzywniejszy na świecie.
Bartek Miler
Urodzony w 1992 roku w Paryżu. Od najmłodszych lat czynnie udziela się w środowisku artystycznym, bierze udział w licznych koncertach, festiwalach, konkursach i przesłuchaniach jako solista, członek zespołów kameralnych i muzyk orkiestrowy. Edukację muzyczną rozpoczął nauką gry na fortepianie. Nieco później zainspirował go klarnet, ale ostateczny wybór padł na perkusję klasyczną. Bartek Miler jest wszechstronnym artystą praktykującym różne style i obracającym się w kontrastowych dziedzinach muzyki. Jest multiinstrumentalistą, który wykorzystuje swoje umiejętności gry na klarnecie, klarnecie basowym, fortepianie, perkusji klasycznej i rozrywkowej w różnych eksperymentach i projektach muzycznych, jak i również do celów kompozytorskich, akompaniatorskich i dyrygenckich. Od roku 2009 został doceniony na konkursach i przesłuchaniach w skali ogólnopolskiej i światowej jako wybitny solista i kameralista. Jest współzałożycielem zespołu perkusyjnego "Trio BenBen", który wielokrotnie osiągał znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. W 2012 roku zespół brał udział w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Zespołów Perkusyjnych w Luksemburgu, gdzie dotarł do półfinałów będąc najmłodszym uczestnikiem konkursu. Jest laureatem dwóch międzynarodowych solowych konkursów perkusyjnych we Włoszech. W roku 2014 zakwalifikował się na podstawie przesłanych nagrań do dwóch najbardziej prestiżowych solowych konkursów perkusyjnych o randze światowej w Monachium (Niemcy)-Konkurs „ARD” i Eindhoven (Holandia) „Tromp”. Wśród uczestników konkursów był jedynym studentem reprezentującym polskie uczelnie. W tym samym roku podjął studia w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Marcina Sompolińskiego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W roku 2013 ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w klasie perkusji prof. Mariana Rapczewskiego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Obecnie jest studentem piątego roku tejże Akademii i studentem w Narodowym Konserwatorium Muzycznym w Lyonie, we Francji, w klasie perkusji prowadzonej przez wybitnego solistę i profesora Jean Geoffroy. Obok edukacji muzycznej od 2011 roku współpracuje z Poznańską Filharmonią. Występował w koncertach z orkiestrą Adama Sztaby i jako gość specjalny z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”. Swoje zainteresowania muzyczne i umiejętności artystyczne rozwijał poprzez udział w licznych kursach mistrzowskich i warsztatach prowadzonych przez wybitnych wirtuozów i pedagogów instrumentów perkusyjnych w kraju i na świecie jak: Marta Klimasara, Se-Mi Hwang, Emmanuel Sejourne, David Friedman czy Anders Astrand. Jest tegorocznym laureatem programu stypendialnego Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska".