Jurek Filar - moja 70-tka w Warszawie

Bilety na koncert Jurek Filar - moja 70-tka w Warszawie - 23-04-2023

Koncert Jurek Filar - moja 70-tka w Warszawie

Jerzy Filar

23.04.2023 17:00

Warszawa(Mazowieckie) - Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów


JUREK FILAR – 70-te urodziny
Jerzy Filar - urodził się 23 kwietnia 1953 r. w Rzeszowie, jednak dzieciństwo aż do końca szkoły średniej spędził w Zakopanem. Jest więc Zakopiańczykiem, ale nie góralem. Samorodny talent muzyczny, sam zrobił swoją pierwszą gitarę, w dużej mierze kierując się intuicją. Jest leworęczny i od tamtego czasu gra „na lewą stronę”.
Pierwsze próby muzyczne rozpoczął w Młodzieżowym Domu Kultury "Jutrzenka" w Zakopanem, w latach 60-tych założył zespół Big-Beat'owy "Vines". Przed maturą związał się z zakopiańsko-krakowskim zespołem "Konsolidacja Zakopane", grającym muzykę z pogranicza jazzu. Podczas studiów, w latach 70-tych grał w zawiązanym ad hoc zespole AST WAT na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. W tym też czasie wraz z Jackiem Cyganem i grupą przyjaciół założył zespół Nasza Basia Kochana, którego był głównym kompozytorem i wykonawcą piosenek.
Tak o Naszej Basi Kochanej pisał Jacek Cygan:
"Poznaliśmy się wszyscy na Ogólnopolskiej Studenckiej Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Tam, na małej scence w "Bazie pod Ponurą Małpą" występowaliśmy dla publiczności, która leżała przez całe noce pod sceną zakutana w śpiwory, tam nad ranem śpiewaliśmy przy ognisku, a gwiazdy wpadały nam w gitary.
Byliśmy razem w środku lat siedemdziesiątych, obok byli nasi przyjaciele z podobnych grup, też w tenisówkach lub w pionierkach, z gitarami w futerałach, które rozklejały się od rosy i sztywniały od słońca. Bez tych ludzi z pewnością byśmy nie istnieli, z pewnością bez nich nie bylibyśmy tacy.
W roku 1976 zdobyliśmy główną nagrodę na XIII Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. Śpiewaliśmy "Za szybą" (... "Całkiem spokojnie wypiję trzecią kawę") i "Sambę Sikoreczkę". Pamiętam, jak scenograf festiwalu żalił się: Oni w tych tenisówkach zepsują mi całą scenografię! W roku 1978 wystąpiliśmy w koncercie "Debiuty" Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu ale na szczęście Panowie Wasowski i Przybora, którzy byli członkami Jury, nie dali nam żadnej nagrody, bo wtedy być może wylądowalibyśmy w stołecznej lub koszalińskiej estradzie i jeździlibyśmy w trasy...
Estrada lat siedemdziesiątych była rozjarzona żarówkami z zakładów im. Róży Luksemburg i kolorowa, a nasze piosenki były raczej czarno - białe. Nie pasowaliśmy do tej estrady, zostaliśmy więc gdzieś z boku, za to u siebie.
W grudniu 1980 roku nagraliśmy płytę. Pomogli nam muzycy, tacy jak Krzesimir Dębski, Zbigniew Jaremko, Janusz Skowron i inni, którym jesteśmy niezmiennie wdzięczni. Pierwszy skład zespołu to: Maria Kondratowicz - Pawlukiewicz "Miśka", Andrzej Pawlukiewicz "Mały", Jurek Filar, Jacek Cygan, Jerzy Rybiewski "Ryba", Waldek Wiśniewski, Wacek Juszczyszyn. To ówczesna "Nasza Basia Kochana", w której jak widać, nie ma żadnej Basi.
Nazwa grupy pochodzi bowiem od imienia naszej przyjaciółki z Gdańska, Basi Bołtuckiej, obecnie mieszkającej pod niebem Australii.
Godzi się zaznaczyć, że podczas naszych koncertów, sesji nagraniowych, czy też zwyczajnych przyjacielskich spotkań, byli z nami ludzie, którzy nam pomogli, grali i śpiewali razem z nami. Byli to: Marylka Ochimowska, Ela Adamiak, Basia Sobolewska, Grażynka Auguścik, Halinka, Małgosia i Adam Cichoccy, Wojtek Jarociński, Stanisław Szczyciński, Jacek Rutkowski, Mirosław Petryga, "wuj Laskowiec", Czesław Wilczyński, Krzysztof Szczucki, Grzegorz Bukała, Rudi Schuberth, nieodżałowany Wojtek Bellon, Andrzej Poniedzielski, a w późniejszym okresie Grażyna Łobaszewska, Ryszard Sygitowicz, Krzysztof Ścierański i wielu, wielu innych.
Do dziś otrzymujemy sygnały, że ludzie chcą słuchać naszych piosenek. Jurek Filar, który często występuje w klubach studenckich, opowiada, że młodzi ludzie śpiewają razem z nim: "...życie jest darem", "całkiem spokojnie wypiję trzecią kawę", "samba sikoreczka"!
Skoro tak, wpadniemy do Was na chwilę, bo bardzo lubimy pośpiewać wśród przyjaciół".
Tych „basiowych” piosenek jest wiele i Jurek Filar śpiewa je na każdym swoim koncercie. Mimo, że minęło 50 lat od czasu ich powstania, wciąż brzmią zaskakująco świeżo, a teksty nabierają mocy wraz z doświadczeniem życiowym Jurka.
Nominowany do Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2001 w kategorii Album Roku Poezja śpiewana/ Piosenka autorska dla albumu "Cienie", laureat wielu prestiżowych festiwali, m.in. I nagrody na XIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie dla zespołu Nasza Basia Kochana oraz nagrody indywidualnej za studencki Przebój Lata '76 "Samba Sikoreczka". Przez lata współpracował z kabaretem Janusza Rewińskiego „Rewa śpiewa” lansując przebój „Stary star” oraz z kabaretem Bronisława Opałko „Genowefa Pigwa”. Od 1999 do 2006 r. na stałe współpracował z panią Hanką Bielicką, prowadząc kabaretony pt. "Wizyta starszej Hani" na terenie całego kraju w Domach Kultury i w plenerach - często emitowane przez Program 2 TVP.
Wielokrotnie zapraszany do udziału w programach telewizyjnych, m.in. „Kawa czy herbata”, „Od przedszkola do Opola”, „Śpiewające fortepiany”. W 2007 r. wziął udział w koncercie Jacka Cygana "Cyganeria" na Festiwalu Top Trendy w Operze Leśnej w Sopocie.
Swoje płyty nagrywa z czołówką polskich muzyków jazzowych, m. in. z Januszem Skowronem, Zbigniewem Jaremko, Krzysztofem Ścierańskim, Krzysztofem Herdzinem, Robertem Lutym, Krzesimirem Dębskim, Jerzym Główczewskim.
Posługując się gitarą, harmonijką ustną i swoim specyficznym, nieco chrapliwym głosem, potrafi wydobyć niezwykłą głębię z tekstów swoich i Jacka Cygana. Osobowość sceniczna, duże poczucie humoru, niezwykła wokalistyka - to cechy sukcesu jego koncertów. Wywodząc się z nurtu piosenki autorskiej ceni sobie bezpośredni kontakt z publicznością.
Daje ok. 50 koncertów rocznie – w klubach, Domach Kultury, kameralnych salach, na plenerach, w prywatnych ogrodach.
Na Koncert Urodzinowy, swoją 70-tkę, Jurek Filar zaprosił Przyjaciół, którzy towarzyszą mu przez większość muzycznego życia – Jacka Cygana, Wacława Juszczyszyna (Wolna Grupa Bukowina, choć nie tylko), Basię Sobolewską i Stanisława Szczycińskiego (zespół Mikroklimat), Piotra Majerczyka – skrzypka, instrumentalistę ludowego z Podhala oraz aktualnie towarzyszących na koncertach muzyków – Andrzeja ‘Kwiatka’ Kwiatkowskiego i Piotra Engwerta. To na scenie, a na widowni Przyjaciół będzie również wielu, będzie więc okazja do wspominkowych opowieści.