Jubileusz 25-lecia Orkiestry Sinfonia VIVA - Sobota, 10.02.2024, godz. 19.00 w Warszawie

Bilety na koncert Jubileusz 25-lecia Orkiestry Sinfonia VIVA - Sobota, 10.02.2024, godz. 19.00 w Warszawie - 10-02-2024

Koncert Jubileusz 25-lecia Orkiestry Sinfonia VIVA - Sobota, 10.02.2024, godz. 19.00 w Warszawie

SINFONIA VIVA , Tomasz Radziwonowicz

10.02.2024 19:00

Warszawa(Mazowieckie) - Polskie Radio Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego


Organizator: Stowarzyszenie "Symphonia"
Współorganizacja: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy
Gabriela Balcerek -skrzypce
Orkiestra Sinfonia Viva
Tomasz Radziwonowicz dyrygent

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart - Uwertura do opery "Wesele Figara", KV 492
Tomasz Radziwonowicz - II Koncert skrzypcowy (prawykonanie)
Antonín Dvořák - Tańce słowiańskie*:- nr 1, op. 46, -nr 8, op. 72
Henryk Wars - Tango "Zapomnisz o mnie"*
Krzysztof Komeda - „Ballad for Bernt” z filmu „Nóż w wodzie”*
Henryk Kuźniak - Temat z filmu „Va bank II, czyli Riposta”*
Waldemar Kazanecki - „Cygańska jesień” z filmu „Brunet wieczorową porą”*
* opracowanie – Tomasz Radziwonowicz

Gabriela Balcerek urodziła się w 2003 r. Pochodzi z małej miejscowości Odolanów w południowej Wielkopolsce. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w Zespole Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim, od 11 roku życia kontynuowała naukę w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Kariny Gidaszewskiej.
W 2022 r. ukończyła z wyróżnieniem POSM II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu.
W listopadzie 2022 roku zdała pomyślnie egzamin wstępny w Londynie do najbardziej prestiżowego konserwatorium muzycznego na świecie według rankingu z 2022 i 2023 r. - Royal College of Music. Jako stypendystka ‘RCM Scholar’, we wrześniu 2023 roku rozpoczęła studia w klasie światowej sławy skrzypka prof. Alexandra Gilmana.
W trakcie swojej dotychczasowej edukacji muzycznej została laureatką ponad pięćdziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych, m.in.
- Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu,
- I nagroda Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w Belgradzie, Serbia,
- I nagroda w Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej w Katowicach,
- I nagroda Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Zell an der Pram, Austria
Ponadto występowała jako solistka podczas międzynarodowych festiwalów muzycznych m. in.: we Włoszech, Austrii, Niemczech, Luksemburgu. Zagrałam ponad 100 różnych koncertów.
W Polsce była uczestniczką Festiwalu H. Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju, F. Chopina w Antoninie, MUSICA SACROMONTANA w Gostyniu. Występowała w Zamku Królewskim w Warszawie i Łańcucie. Kiedy miała zaledwie 9 lat po konsultacjach w Yehudi Menuhin School w Londynie zaproponowano jej tam naukę, jednak z powodu braku środków finansowych nie było to możliwe.
Doskonaliła swoje umiejętności u takich profesorów jak Simon Cartledge, Alina Ibragimowa, Arianne Mathaus, Edward Zienkowski, Bartosz Bryła, Patrycja Piekutowska, Maria Orzechowska i Janusz Kucharski.
W latach 2020-2022 równolegle z polskim liceum muzycznym była uczestnikiem dwuletniego Programu Przygotowawczego ze statusem studenta na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Sang Hee Cheong, Leonida Sorokowa i Elizabeth Kropfitsch.
Była członkiem Lusławickiej Orkiestry Talentów w Europejskim Centrum Muzycznym Krzysztofa Pendereckiego.
Koncertowała z Zamojską Orkiesrtą Symfoniczną, Gorzowska Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod batutą Michała Klauzy (koncert nagrany przez Telewizję Polską i wielokrotnie prezentowany na kanale TVP Kultura), warszawską orkiestrą Sinfonią Viva.
W wieku 16 lat nagrała jako solistka swoją debiutancką płytę z towarzyszeniem orkiestry kameralnej „Sinfonia Viva”. Płyta jest unikatowa i składa się z 14 utworów skrzypcowych takich kompozytorów jak m. in.: H. Wieniawski, F. Kreisler, Pablo de Sarasate. Wszystkie utwory zostały zaaranżowane na orkiestrę przez dyrygenta - maestro Tomasza Radziwonowicza. Płytę wydała firma Dux w październiku 2018 r.
Była gościem dwugodzinnej audycji radia RDC pt. „Droga do kariery”.
Przez wiele lat była uczestnikiem Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Zdolnych.
Za swe osiągnięcia wielokrotnie nagradzana m. in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
W 2016 roku została najmłodszą stypendystką programu „Młoda Polska”, a za otrzymane stypendium mogła nabyć mistrzowskie skrzypce francuskiego lutnika Emile Mennesson z 1875 roku.

Tomasz Radziwonowicz jedna z ciekawszych postaci polskiej muzyki klasycznej; skrzypek – solista, aranżer, kompozytor, dyrygent, założyciel kwintetu smyczkowego I Solisti di Varsavia oraz orkiestry Sinfonia Viva. Jako lider obu projektów stworzył doceniony i liczący się w kraju, jak i zagranicą, dorobek artystyczny. Tomasz Radziwonowicz jako pierwszy dokonał opracowań na fortepian i kwintet smyczkowy wszystkich utworów Fryderyka Chopina na fortepian z towarzyszeniem orkiestry.
Po ukończeniu w 1978 roku Akademii Muzycznej, gdzie studiował pod kierunkiem prof.Ireny Dubiskiej, pracował w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1981-82 był solistą i II koncertmistrzem w Filharmonii w Las Palmas, gdzie założył kwintet smyczkowy Camerata Musica Viva. Rozwijał tam solową działalność koncertową, wykonując m.in.koncert podwójny a – moll J.Brahmsa (z Urszulą Wejman) oraz Symfonię koncertującą Es- dur KV 364 W.A.Mozarta. W roku 1987 wraz z Karolem Radziwonowiczem w ramach Dni Muzyki Henryka Wieniawskiego dokonał prawykonania Wielkiej Sonaty na skrzypce i fortepian Henryka Wieniawskiego. W roku 1990 założył kwintet smyczkowy I Solisti di Varsavia, z którym rozpoczął czynną działalność koncertową w kraju jak i za granicą (Niemcy, Francja, Rosja, Kanada, Cypr) oraz nagraniową dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Z kwintetem nagrał 8 albumów m.in. z Karolem Radziwonowiczem komplet dzieł F.Chopina na fortepian i orkiestrę w opracowaniu na kwintet smyczkowy, za który otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 1998 w kategorii Muzyka Kameralna.
W 1998 r. założył orkiestrę Sinfonia Viva, z początku pomyślaną jako projekt kameralny, jednak – w zależności od potrzeb występującą również w większych składach. Wieloletnia działalność orkiestry to imponująca dyskografia obejmująca bodaj wszystkie gatunki muzyki – ponad 50 albumów, z których wiele otrzymało prestiżowe nagrody i nominacje, co zaowocowało wieloma koncertami w Polsce i za granicą (Niemcy, Hiszpania).
Tomasz Radziwonowicz jest jednym z czynnie działających propagatorów dzieł kultury polskiej w kraju i na świecie. Interesuje się szeroko pojętą sztuką muzyczną w wielu jej aspektach. Jest autorem najróżniejszych opracowań od muzyki poważnej do rozrywkowej, jak również kolęd (ponad 150 aranżacji) i standardów jazzowych. Do jego kompozycji należą m.in. Koncert na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową, 2 Koncerty skrzypcowe, Fantazję na fortepian, orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów dętych, 3 myśli na wibrafon i wiolonczelę, Antyfona na sopran chór mieszany i 10 instrumentów smyczkowych. Pieśni do słów Karola Wojtyły, Missa nocturna, której prawykonanie odbyło się w kwietniu 2016 roku uświetniając 1050 rocznicę Chrztu Polski. Ostatnio ukazała się płyta wydana przez Polskie Radio z najnowszą kompozycją Tomasza Radziwonowicza „Requiem dla świata”.

Sinfonia VIVA najbardziej wszechstronna muzycznie orkiestra w Polsce!
Orkiestra Sinfonia Viva powstała w 1998 roku z inicjatywy kompozytora, aranżera i dyrygenta - Tomasza Radziwonowicza. Wieloletnia działalność orkiestry to; bogaty i szeroki dorobek artystyczny w muzyce klasycznej, jazzowej i filmowej, imponująca dyskografii ponad 50 albumów, wiele koncertów w kraju i za granicą. Sinfonia Viva to młodzi, utalentowani muzycy, absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, grający z pasją, profesjonalizmem i uśmiechem.

Współpracując z innym artystami oraz samodzielnie orkiestra otrzymała aż 9 nominacji do Nagród Muzycznych Fryderyk m.in.: „Muzyka i Ekran II” (2001), Henryk Miśkiewicz „Uniesienie” (2005), Andrzej Smolik „3” (2006), Zeidler, Niestrawski „Musica Sacromontana VII” (2013). Za album Pasquale Anfossi „Musica Sacromontana IX” (2014) otrzymała prestiżową francuską nagrodę Złotego Orfeusza, przyznawaną przez Academie du Disque Lyrique we Francji. Nagrodę Fryderyk 2010 orkiestra otrzymała za album Miki Urbaniak „Closer”. Sinfonia Viva jest najczęściej wybieraną do współpracy orkiestrą przez artystów takich jak: Krzysztof Herdzin, Maryla Rodowicz, Henryk Miśkiewicz, Anna Maria Jopek, Krzesimir Dębski.

W powiększonym składzie, pod nazwą Classic Entertainment współpracowała z legendarną grupą YES, z którą odbyła tourne po Europie, promując płytę „Magnification”. W lutym 2010 roku amerykański wahadłowiec Endeavour zabrał w kosmos kopię rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 i płytę z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza i Sinfonii Viva, przyłączając się tym samym do światowych obchodów 200. rocznicy urodzin wielkiego kompozytora.
W 2012 roku ukazał się płyta Grégoire Mareta gdzie obok takich artystów jak: Mark Kibble, Alvin Chea, Cassandra Wilson, Raul Midon, Toots Thielemans, Marcus Miller wystąpiła Sinfonia Viva. Wszystko to sprawia, iż Sinfonia Viva jest jedną z najbardziej wszechstronnych na polskim rynku orkiestr, której repertuar oparty jest na wysokim poziomie wykonawczym, sięga od utworów muzyki poważnej do rozrywkowej.

Ostatnia, klasyczna płyta orkiestry „Muzyka Polska” wydana przez Polskie Radio otrzymała nominację do International Classical Music Awards 2017 w kategorii Best Collection.

Bilety:
40 zł

Bilety można kupić w sklepie internetowym Polskiego Radia sklep.polskieradio.pl,
na stronie www.bilety24.pl oraz w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego godzinę przed koncertem.

*******