Yankel Band - Koncert Yankel Band & Robert Stefański w Lesznie

Bilety na koncert Yankel Band - Koncert Yankel Band & Robert Stefański w Lesznie - 09-03-2024

Yankel Band - Koncert Yankel Band & Robert Stefański w Lesznie

YANKEL BAND , Robert Stefański

09.03.2024 19:00

Leszno(Wielkopolskie) - Biblioteka Ratuszowa


Miasto Leszno oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka serdecznie zapraszają na koncert Yankel Band & Robert Stefański. Wydarzenie odbędzie się 9 marca 2024 r. o godz. 19:00 w Bibliotece Ratuszowej (Rynek 1, Leszno).


Yankel Band & Robert Stefański, płyta pt. Z TANCBUDY SZAI MAGNATA ''HAVA NAGILA CZYLI RADUJMY SIĘ'' Projekt muzyczny "Z tancbudy Szai Magnata" inspirowany żydowską muzyką przedwojennej Europy Wschodniej przygotowany został specjalnie na festiwal Łódź 4 Kultur 2017. Utwory związane z żydowskim folklorem, grywane były na weselach i podczas różnorodnych rodzinnych uroczystości także na bałuckich i śródmiejskich podwórkach, a już z pewnością w kabaretach i tancbudach przedwojennej Łodzi, gdzie na co dzień gościła klezmerska muzyka. Niektóre utwory zostały skomponowane już po wojnie przez znakomitych artystów. W koncercie nie zabraknie utworów Daniela Galaya czy Beli Kovacs'a (m.in. dedykowanego Giori Feidmanowi, znanemu argentyńskiemu wykonawcy muzyki klezmerskiei). Miłośnicy tradycyjnych klezmerskich brzmień mogą liczyć także na tradycyjne, choć na nowo zaaranżowane melodie. Będzie też swingowy evergreen "Bei mir bist du shein" (Dla mnie jesteś piękna), zagrany w stylu gipsy swing, zawierający rozbudowane sola skrzypiec i gitary. Zespół dwukrotnie wystąpił na festiwalu ''Warszawa Singera'' w 2018 i 2019 roku, IV Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona w Płońsku 2020r, "Chanukowe muzyczne klezmerowanie" Centrum Dialogu Łódź 2021r.

Grupa YANKEL BAND powstała w 2000 roku, jest laureatem i uczestnikiem wielu ogólnopolskich festiwali jazzowych, bluesowych, a także etnicznych. Tworzy własną muzykę instrumentalną. W ich kompozycjach słychać klimaty muzyczne wyniesione z tradycji żydowskiej, cygańskiej i hiszpańskiej. Podstawą instrumentalną w kreowaniu brzmienia Yankiel Band są skrzypce oraz gitary. Autorami kompozycji i aranżacji są Piotr Przybył i Krzysztof Kociszewski, ( więcej info na www.yankelband.com). Do projektu dołączył znakomity klarnecista Robert Stefański.(W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem A. M. w Łodzi. Jest również absolwentem studiów podyplomowych w A. M. w Katowicach.Współpracuje z Polską Operą Kameralną, Cameratą Mazovią, Filharmonią Łódzką, Radiową Filharmonią New Art, a także z zesp.Yankel Band).

Skład zespołu:
Robert Stefański - klarnet
Piotr Przybył - skrzypce
Krzysztof Kociszewski - gitara
Radek Wróbel - git. basowa

Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl