Duo Hamon - Zayed w Poznaniu

Bilety na koncert Duo Hamon - Zayed w Poznaniu - 15-05-2024

Koncert Duo Hamon - Zayed w Poznaniu

ERWAN HAMON , Yousef Zayed

15.05.2024 19:00

Poznań(Wielkopolskie) - Scena na Piętrze


Duet, powstały na styku dwóch odległych kultur, tworzą: bretoński flecista Erwan Hamon oraz mieszkający w Paryżu Palestyńczyk Yousef Zayed. Artyści poznali się w Jerozolimie w 2014 roku, podczas koncertu bretońskiego kwintetu Hamon Martin. Spotkanie Bretończyków z braćmi Baselem i Yousefem Zayed zaowocowało wspólnym projektem „Kharoub” (septet wydał album w 2017 roku). Erwan Hamon i Yousef Zayed stworzyli następnie duet, w którym umiejętnie, z wielkim kunsztem łączą na muzycznym polu swoje rodzime tradycje bretońską i palestyńską. W ich autorskiej i niezwykle wyrafinowanej propozycji artystycznej arabskie melodie i rytmy oraz motywy muzyczne z górnej Bretanii spotykają się we wspólnej przestrzeni, harmonijnie się uzupełniając i tworząc ciekawe brzmienia. Zaskakująca i głęboko poruszająca, wręcz hipnotyzująca muzyka, jest zarówno intymna, jak i wirtuozerska czy rytmiczna. Duet jest wymownym przykładem dialogu międzykulturowego. Tytuł ich wspólnego, nagranego w zamku książąt bretońskich w Nantes 2021 roku albumu „Tamas lier” oznacza - po arabsku i francusku – zbliżenie, połączenie.

Jousef Zayed (ur.1982 w Jerozolimie) jest absolwentem studiów z gry na instrumentach perkusyjnych i na lutni arabskiej (ud) w Narodowym Konserwatorium im. Edwarda Saida w Jerozolimie, a teorii muzyki wschodniej uczył się u wielu uznanych bliskowschodnich artystów. Uczy w podparyskim Konserwatorium Muzycznym w Gennevilliers, angażuje się w liczne projekty artystyczne, m.in. Liouane.

Erwan Hamon jest uznanym bretońskim muzykiem. Gra na flecie poprzecznym i bombardzie. Współtworzy takie legendarne bretońskie zespoły jak Hamon Martin Quintet czy Skeduz. Gra w duecie z akordeonistą Jannickiem Martin albo organistą Wenceslavem Hervieux. Uczestniczy również w projektach Erwana Keraveca skupionych wokół muzyki współczesnej granej na dudach i bombardach. Uczy w Konserwatorium Muzycznym w Guérande.

Erwan Hamon – flet poprzeczny
Yousef Zayed – ud, bęben obręczowy

Projek współfinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania i Regionu Bretania.

*******