Aktualności

05-12-2017-01:55:37

Żywiołak z nową płytą w trasie

Udostępnij! Tweetnij!

Folkowa grupa Żywiołak wróciła z nowym albumem "Pieśni pół/nocy". Kapela materiał promować będzie na żywo i właśnie ogłosiła serię koncertów, które odbędą się po Nowym Roku.

Żywiołak fot. Wojciech Wojtowicz

Żywiołak sięga tym razem po inspiracje kulturą ludową Pomorza. Album łączy nowoczesną produkcję muzyczną z nietypowymi brzmieniami, wydobytymi z niezwykłych, archaicznych instrumentów takich jak np. lira korbowa, gęśla gdańska czy lutnia.

- "Pieśni Pół/nocy" to szczere spojrzenie Polaka na rozległą, niegdyś kulturowo niezależną od Polski krainę - wyjaśniają muzycy. - "Pieśni Pół/nocy" to kontrowersje i tajemnice naszej historii. "Pieśni Pół/nocy" to kolejne postacie słowiańskiej demonologii ludowej. "Pieśni Pół/nocy" to zjawiska kulturowe, które zatrzymały się dla nas w czasie. "Pieśni Pół/nocy" to odrestaurowana przez Żywiołaka muzyka ostatnich Wenedów.

Album to nie tylko podróż północną porą przez czeluście północnej Polski. To zaproszenie do świata kompletnie zapomnianego, który dla Żywiołaka ocalił m.in. Oskar Kolberg w swym monumentalnym, rękopiśmiennym dziele "Lud". Artyści skorzystali z tomu 39. "Pomorze".

Bazując na owej swoistej encyklopedii dawnej pomorskiej kultury przewertował Żywiołak również najważniejsze dzieła naukowców, kulturoznawców, etnografów i związanych z Pomorzem poetów aby odnalezioną muzyką przenieść słuchacza w świat kompletnie zapomniany, a którego południową granice od wieków stanowi rzeka Noteć. Dziś trudno już w to uwierzyć, ale chociażby język kaszubski pokazuje nam jak wiele o spuściźnie kulturowej dzisiejszej Polski możemy się jeszcze dowiedzieć.

Nowe utwory będzie można usłyszeć na żywo od 26 stycznia. Oto harmonogram występów:

26 stycznia - Wrocław, Stara Piwnica (+Łysa Góra)
27 stycznia - Żagań, Elektrownia (+Łysa Góra)
03 lutego - Reszów, Vinyl
10 lutego - Olsztyn, Nowy Adergrrant
17 lutego - Szczecin, Słowianin
23 lutego - Ciechanów, Zgrzyt
24 lutego - Płock, Rock '69

Heavyfolkowa formacja powstawała w 2005 roku z inicjatywy Roberta Jaworskiego grającego wcześniej m.in. w zespołach ich troLe czy Kapela ze Wsi Warszawa oraz Roberta Wasilewskiego - gitarzysty Open Folk. Z czasem skład powiększył się o rozmaitych dodatkowych instrumentalistów i wokalistki.Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: Żywiołak