Aktualności

17-05-2018-19:13:28

Esther Ovejero śpiewa piosenki z filmów Almodóvara w Krakowie

Udostępnij! Tweetnij!

Atli Ӧrvarsson oraz Esther Ovejero zagrają 1 czerwca w Muzeum Inżynierii Miejskiej w ramach Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie.

Esther Ovejero fot. Archiwum

Tegoroczna edycja Dance2Cinema obejmie dwa kameralne koncerty. W pierwszej części wieczoru wystąpi hiszpańska piosenkarka Esther Ovejero – gwiazda katalońskiej sceny muzycznej, koncertująca na świecie od kilkunastu lat. Zadebiutowała w 1999 roku na festiwalu Canarias Heineken Jazz&Más, na którym zaśpiewała wspólnie z założoną przez siebie formacją bluesową, zyskując renomę najciekawszego i najbardziej wszechstronnego głosu na kanaryjskiej scenie muzyki soul. W tym samym roku rozpoczęła współpracę z najwybitniejszymi artystami wysp, a wkrótce – z czołowymi muzykami Barcelony, w tym z uznaną grupą La Vella Dixeland. Dalej były koncerty na popularnych festiwalach i prestiżowych scenach, takich jak Terrassa Jazz Festival, Barcelona Jazz Festival, Jamboree Jazz Club, Luz de Gas czy Jazzsi Club, gdzie wokalistka przez cztery lata nadzorowała organizację Jam Sessions.

W 2005 Esther Ovejero wydała pierwszy solowy album zatytułowany "Rompiendo el Silencio", z gościnnym udziałem kameruńskiego multiinstrumentalisty Richarda Bony (gitara basowa, kontrabas, perkusja, wokal). Krążek został zaprezentowany na kanaryjskim festiwalu Heineken Jazz&Más, na którym artystka wystąpiła jako support przed koncertem słynnego argentyńskiego gitarzysty Luisa Salinasa. Cztery lata później Esther Ovejero ukończyła pracę nad drugą płytą "Historias compartidas". W sesji wzięli wówczas udział uznani artyści: David Quevedo, Martin Leiton, Charlie Moreno i Kike Perdomo. Trzeci album – "Gerunds" – hiszpańska wokalistka nagrała w 2014 roku, pod pseudonimem Ricca.

Muzyka jest dla Esther Ovejero tym, co ją napędza i kształtuje jej umysł.

- Mama mówi, że zaczęłam śpiewać jak miałam dwa albo trzy lata. Muzyka jest nieodłączną częścią mnie – śpiewam kiedy jestem smutna lub szczęśliwa, kiedy idę ulicą albo kieruję autem. Czasami śpiewam nawet w myślach – wyznaje artystka. I dodaje, że słucha muzyki każdego rodzaju, w zależności od nastroju, w jakim się znajduje, historii, jaką dana piosenka opowiada oraz możliwości wokalnych, jakie stwarza wykonawcy. Na pierwszym miejscu znajduje się, od zawsze, jazz. - To jest bardzo trudny gatunek, trzeba poświęcić długie godziny, by zaśpiewać piosenki jazzowe właściwie. To właśnie w jazzie możemy odnaleźć najpiękniejsze melodie i teksty.

W Krakowie, podczas koncertu Dance2Cinema, wokalistka zaprezentuje własną interpretację piosenek z filmów czołowego hiszpańskiego reżysera, Pedra Almodovára. W przygotowanym przez nią parateatralnym show znajdą się takie tytuły, jak "Wysokie obcasy", "Volver", "Prawo pożądania", "Kika", "Kobiety na skraju załamania nerwowego", "Czym sobie na to wszystko zasłużyłam?" i "Zwiąż mnie".

- Almodovár jest bardzo nietypowym i oryginalnym reżyserem. Dorastałam przy jego filmach i każdy z nich naznaczył mnie w inny sposób – mówi Ovejero.

Drugą część wieczoru wypełni muzyka filmowa islandzkiego kompozytora Altiego Ӧrvarssona i jego zespołu Torrek. Ӧrvarsson zaistniał na scenie muzycznej w bardzo młodym wieku, jeszcze zanim zdecydował się na rozpoczęcie studiów na Barkee College of Music i North Carolina School of the Arts. Waz z formacją Sálin hans Jóns mins zdobył trzy platynowe i dwie złote płyty. Kolejna nagroda - Pete Carpenter Fellowship - którą otrzymał już za samodzielne kompozycje, zaprowadziła go aż do Los Angeles. Tam rozpoczęła się jego przygoda z małym i wielkim ekranem – Atli nawiązał współpracę ze słynnym autorem telewizyjnych piosenek, Mikiem Postem ("Nowojorscy gliniarze", "Prawo i porządek"). Wkrótce zwrócił na niego uwagę jeden z gigantów amerykańskiej muzyki filmowej, Hans Zimmer.

- Spotkaliśmy się za pośrednictwem naszego wspólnego agenta, który uważał, że świetnie pasuję do grona Europejczyków pracujących w jego zespole – mówi Ӧrvarsson. - Hans to jeden z najbardziej błyskotliwych umysłów, jakie kiedykolwiek spotkałem, inspiruje mnie do szukania nowych dróg. Współpracę z nim uważam za wielki przywilej.

Na 11. Festiwal Muzyki Filmowej Alti Ӧrvarsson przyjedzie ze specjalnym funkowym projektem, zabarwionym nutą irlandzko-islandzkiej muzyki folkowej. Towarzyszyć mu będzie zespół Torrek, który powstał podczas pracy nad ścieżką dźwiękową do dramatu historycznego "Dziewiąty legion" (reż. Kevin McDonald, 2011).

W trakcie tego procesu, dzięki temu, że trafiłem na takich współpracowników jak Eoghan i Flaithri Neff – poznałem celtycką muzykę ludową. Poczułem, że byłoby wspaniale spróbować połączyć ją z moim rodzimym folklorem - mówi Ӧrvarsson. - Wcześniej, z moja siostrą Hildą, rozważaliśmy możliwość stworzenia jakiegoś etnicznego projektu w oparciu o islandzki folk. Ale dopiero przy pracy nad "Dziewiątym legionem" zrozumiałem, jak silne są te melodie, które przetrwały wieki.

Niedługo po premierze filmu McDonalda Torrek rozpoczął koncerty na estradach całego świata. W Krakowie Atli Ӧrvarsson i jego muzycy wystąpią u progu festiwalowego weekendu, 1 czerwca 2018 roku.

Oba koncerty z cyklu Dance2Cinema odbędą się w kameralnym wnętrzu Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

To już druga odsłona serii klubowych koncertów Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie – w ubiegłym roku, podczas plenerowego widowiska Dance2Cinema, wystąpił włoski kompozytor i DJ, trzykrotny laureat Oscara i czterokrotny zdobywca Złotego Globu oraz nagród Grammy: Giorgio Moroder. Na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie zabrzmiały wówczas najpopularniejsze tematy i piosenki z filmowej kolekcji artysty, między innymi Top Gun, Midnight Express, Człowiek z blizną i Niekończąca się opowieść. Moroder osobiście poprowadził spektakl, stojąc za konsolą.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, ale również rozmachem wykonawczym, poziomem artystycznym prezentowanych dzieł oraz ze względu na obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Wydarzenia te nie mają sobie równych w Europie. FMF przyciąga współczesną elitę świata muzyki, kultury i filmu, a także miłośników gier komputerowych, kina i sztuki filmowej. FMF to także ważne spotkania branżowe, a zarazem miejsce prawykonań wielu dzieł muzyki filmowej, nierzadko w obecności reżyserów światowego formatu. Więcej na: www.fmf.fm.


Sprawdź i kup bilet:



Udostępnij! Tweetnij!