Aktualności

22-05-2018-10:01:47

Kayah i Zbigniew Wodecki chwytają dzień

Udostępnij! Tweetnij!

W sieci pojawił się teledysk do piosenki "Chwytaj dzień" Zbigniewa Wodeckiego z niedokończonej, ostatniej płyty artysty.

Zbigniew Wodecki fot. Albert Zawada

23 maja na sklepowe półki trafi wyjątkowy album "Dobrze, że jesteś" powstały na kanwie niedokończonych utworów Zbigniewa Wodeckiego, z udziałem m.in. Kayah, Kuby Badacha i Sławka Uniatowskiego. Wydawnictwo promuje kompozycja "Chwytaj dzień" z tekstem Jacka Cygana, którą śpiewają Zbigniew Wodecki w duecie z Kayah. Do utworu powstał wzruszający teledysk, z sentymentalnymi, archiwalnymi ujęciami Zbigniewa. Twórcą scenariusza i reżyserem jest Roman Przylipiak.

Zbigniew Wodecki i Rafał Stępień pracowali nad płytą "Dobrze, że jesteś" ponad rok. Z bogatego zbioru napisanych przez Wodeckiego przed laty kompozycji wybrali melodie przywołujące mocno krakowskie tradycje, dobrali też kilka nowych utworów. Dzięki nowym aranżom, nawiązującym do amerykańskiej muzyki przełomu lat 70. i 80., stworzyli ten nietypowy muzyczny kolaż. Zbigniew Wodecki jak sam mówił chciał wejść nim w dialog z mistrzami: Quincym Jonesem, Alem Jareau, Steviem Wonderem czy Donnym Hathaweyem.

- Płyta utrzymana jest w tym ciepłym, rytmicznym klimacie - mówi Kasia Wodecka–Stubbs, producentka płyty. - Jej singel za to, piosenka "Chwytaj dzień" to utwór z kanonu rozbudowanych, tak charakterystycznych w swym uroku aranży samego taty, to singiel promujący płytę, piękny duet Kayah ze Zbyszkiem Wodeckim gdzie razem cudnie czarują nam świat.

Bardzo ciepło na temat utworu Zbyszka Wodeckiego, płyty i teledysku wypowiedziała się Kayah:

- Jako muzyk zawsze pozostawałam pod ogromnym wrażeniem talentu i muzykalności Zbyszka. Tym większa moja radość, że mogę uczestniczyć w pierwszej edycji stworzonego przez Kasię Wodecką - Stubbs, córkę Zbyszka, festiwalu poświęconego Jego pamięci: "Wodecki Twist Festival". Ale największym zaszczytem dla mnie jest być częścią pośmiertnej płyty, której sam nie zdążył dokończyć. Napisałam na nią tekst do przepięknej ballady "Na paluszkach", który opisuje wyścig z czasem, jakiemu wszyscy śmiertelnicy podlegamy. To niezwykłe wyróżnienie - zaśpiewać na tej płycie także "Chwytaj dzień" - duet ze śladem wokalnym, jaki po Zbyszku pozostał. Będzie to pierwszy singiel, spoczywa więc na mnie, jako wykonawczyni, i na Jacku Cyganie, twórcy tekstu, nie lada odpowiedzialność. Stworzyliśmy do singla piękny teledysk, w którym moja postać jest tłem do wzruszających ujęć z życia Zbigniewa, to uroczy i bardzo wzruszający obrazek. To piękna kompozycja Zbyszka, jak na Wodeckiego przystało, wielce melodyjna i jakaś niedzisiejsza, bajkowa. Mam nadzieję, że wszystkim słuchaczom udzieli się ta niesamowita atmosfera , która towarzyszyła nam przy pracy nad tą piosenką i refleksja, że nic nie jest dane nam na zawsze, dlatego warto żyć chwilą. Klarujmy zatem wina swe. I chwytajmy dzień!Udostępnij! Tweetnij!