Aktualności

13-02-2019-16:27:58

Wilco na jedynym koncercie w Polsce

Udostępnij! Tweetnij!

15 września w Warszawie zagra amerykański zespół rockowy z Chicago, Wilco.

Wilco fot. Archiwum

Zespół Wilco został założony przez Jeffa Tweddy'ego w 1995 po rozwiązaniu grupy Uncle Tupelo, grającej alternatywne country. Mimo że zespół nawiązywał do stylu muzycznego granego wcześniej przez Uncle Tupelo, obecnie znany jest z rocka, rocka alternatywnego oraz eksperymentalnego stylu. W skład grupy wchodzą obecnie: basista John Stirratt, gitarzysta Nels Cline, perkusista Glenn Kotche, multiinstrumentalista Pat Sansone i pianista Mikael Jorgensen.

Zespół wydał osiem albumów studyjnych, album koncertowy i dwa albumy we współpracy z Billym Braggiem. Płyty "Being There" (1996) i "Summerteeth" (1999) znalazły się na liście Pitchforka "Top 100 Albums of the 1990s" oraz zajmują odpowiednio 110 i 115 miejsce wśród najbardziej docenionych przez krytyków albumów dekady według acclaimedmusic.net. Następna płyta, "Yankee Hotel Foxtrot" (2002) była okrzyknięta najlepszym albumem roku, czwartym dekady i 71 wszech czasów na tejże stronie. Wydawnictwo to otrzymał także rzadką ocenę 10.0 w Pitchfork. Do dziś płyta rozeszła się w ponad 500 tysiącach egzemplarzach.

Następne albumy zdobywały coraz większą popularność komercyjną, debiutowały w pierwszej dziesiątce Billboard 200. Dyskografię Wilco zamyka wydany w 2016 roku krążek "Schmilco".

Koncert w Progresji będzie pierwszym klubowym występem grupy w Polsce.

Bilety na koncert dostępne na progresja.com, goout.net oraz eventim.pl. Stacjonarna sprzedaż: Empik i Mediamarkt.Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: Wilco