Aktualności

25-04-2019-12:22:10

Alicja Majewska śpiewa piosenkę z "07 zgłoś się"

Udostępnij! Tweetnij!

Alicja Majewska nagrała "Przed nocą i mgłą" w studyjnej wersji i wydała na swojej nowej płycie "Żyć się chce".

Alicja Majewska "Przed nocą i mgłą" fot. Sony Music

Alicja Majewska wydała w marcu kolekcję zupełnie nowych nagrań – płytę "Żyć się chce". Artystka w typowy dla siebie sposób łączy tu nieustającą pogodę ducha z refleksją dotyczącą spraw istotnych. Apetyt na życie z żalem i łzami. Własne słońce z nocą i mgłą. Wszak cytując fragment pieśni tytułowej: "rzeczy tylko dwie są trwałe – radość i ból istnienia".

W programie "Żyć się chce" znalazła się piosenka szczególna - "Przed nocą i mgłą", czyli doskonale znana kompozycja kojarzona z serialem "07 zgłoś się". Niegdyś zarejestrowana w radiu, ta perełka po raz pierwszy ukazuje się na płycie w wykonaniu Alicji Majewskiej – w wyjątkowej, przygotowanej przez Włodzimierza Korcza wersji, z towarzyszeniem czarujących partii saksofonu Henryka Miśkiewicza.

- Kiedy podpisałam kontrakt z Sony Music i zaczęliśmy zbierać repertuar na pierwszą płytę dla nowej wytwórni, to ja pierwotnie chciałam sięgnąć po starsze utwory, które nie były dostępne w studyjnych wersjach - opowiada Alicja Majewska. - Fani o nie dopytywali, a Włodek twierdzi, że ja teraz śpiewam lepiej, niż czterdzieści lat temu. Wśród tych utworów było też "Przed nocą i mgłą". Ja tę piosenkę przed laty nagrałam w radiu. Ale nie była ona wydana na płycie. Jednak jak już powiedzieliśmy wcześniej, Włodzimierz Korcz jest osobą ambitną i dlatego postanowił udowodnić, że potrafi napisać dwanaście pięknych, premierowych piosenek. Co też uczynił. Przy drugiej płycie też myślałam, że tym razem sięgniemy po starsze utwory. Nic z tego – Włodek ponownie pokazał, że stać go na skomponowanie zupełnie premierowego kompletu piosenek. Ale tej jednej perełki było mi jednak żal. I postanowiliśmy, że skoro dziś stosuje się na płytach "bonusy", to "Przed nocą i mgłą" świetnie spełni tę rolę. To przecież doskonale znany temat i rzecz diametralnie różna od nowych, premierowych piosenek. Temat znany jest jako wokaliza, którą śpiewał Grzegorz Markowski i solo saksofonu grane przez Henryka Miśkiewicza. Ale Włodek postanowił stworzyć jeszcze inną wersję – duet na głos i saksofon. Włodek napisał mi bardzo trudne partie, a mój głos przeplata się z przepiękną partią saksofonu Henia Miśkiewicza. W dniu gdy mieliśmy nagrywać, obudziłam się i byłam pewna, że tego nie udźwignę. Ale gdy Henio tak pięknie łkał na saksofonie, to spróbowałam podejść do "Przed nocą i mgłą". I udało się. Ciekawa jestem, jak to zostanie odebrane.

1. Apetyt wciąż na życie mam
2. Panom rozsądku nie przybywa
3. Kawiarniane rozmowy
4. Własne słońce
5. Skąd te łzy
6. Za tych, którzy na lądzie
7. Wiesz?
8. Na dwa dni
9. Zaśpiewamy to w słońcu
10. Żal niebieski
11. Pieśń błędnych rycerzy
12. Żyć się chce
13. Przed nocą i mgłą (piosenka z serialu "07 zgłoś się")


Sprawdź i kup bilet:Udostępnij! Tweetnij!