Aktualności

20-01-2020-12:01:58

Nadchodzi "Przedwiośnie" Jazzpospolitej

Udostępnij! Tweetnij!

Jazzpospolita wraca z nowym materiałem. Utworem zapowiadającym wydawnictwo jest "Przedwiośnie".

Jazzpospolita "Przedwiośnie" fot. Audio Cave

Choć na krążku "Przypływ" dominują kompozycje bardziej złożone formalnie, z silnie obecnym duchem improwizacji, to harmonicznie i brzmieniowo "Przedwiośnie" doskonale oddaje charakter płyty.

- Poszliśmy w stronę grania bardziej rozciągniętego w czasie, przestrzennego - opowiada Stefan Nowakowski. - Na "Przypływie" jest trochę mocniejszych momentów, ale płyta jest raczej spokojniejsza od poprzedniczek. Zakładam, że te dźwięki nie będą szokiem dla naszych fanów, a raczej przyjemnym zaskoczeniem.

- Zawsze byliśmy zespołem międzygatunkowym, opierającym swoją muzykę na kontrastach. I ten stan został zachowany. Część z nas ciąży ku jazzowi, ktoś ku post-rockowi, jeszcze inny ciągnie w stronę muzyki współczesnej. Równowaga i harmonia są jednak zachowane – dodaje muzyk.

Poprzednie wydawnictwa zespołu (m.in. "Almost Splendid", "Impulse", "Jazzpo!" i "Humanizm") mocno wryły się w krajobraz dźwiękowy ostatnich lat. Nowa płyta niesie jednak ze sobą pewne nowości.

- Jest na pewno bardzo spójna, co wynika z tego, że zdecydowaną większość materiału napisały dwie osoby – Łukasz i ja. Wcześniej pracowaliśmy nad muzyką bardziej zespołowo. W moim odczuciu album jest krokiem naprzód - mówi Stefan Nowakowski. - A jak tłumaczyć nieco tajemniczy tytuł? Symbolika płynącej wody dobrze pasuje do naszej obecnej sytuacji: przez ostatni czas przechodziliśmy raczej przez fazę odpływu, teraz wracamy z falą, z nową energią. Nowy skład, nowy album, ale to nadal Jazzpospolita – podsumowuje Nowakowski.

Płyta ukaże się 14 lutego nakładem wytwórni Audio Cave.Udostępnij! Tweetnij!