Aktualności

12-02-2020-16:07:25

Oto "Arrival" Skalpela

Udostępnij! Tweetnij!

Skalpel, ambasadorowie polskiej muzyki, wracają z nowym krążkiem "Highlight". "Arrival" to drugi singiel zapowiadający album - płynąca swobodnym nurtem spełniona fantazja na temat "co gdyby Boards Of Canada pochodzili z Toskanii?". Zespół zobaczymy na tegorocznym festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.

Skalpel fot. Bartosz Hołoszkiewicz

Po połamanym rytmicznie, repetycyjnym "Quicksilver", który zaanonsował nowy album grupy z Wrocławia, "Arrival" pokazuje bardziej liryczne oblicze duetu. Ciepły bas i niespieszny rytm, delikatne jazzy breaki i chwytliwy, choć nienachalny, melodyczny temat uwodzą mglistym, hauntologicznym, a jednocześnie beztroskim czarem.

"Arrival" to wieczorny wiatr na balkonie jednego z apartamentów gdzieś w betonowej metropolii, chwila ciszy po upalnym letnim dniu, gdy wsłuchujesz się w dźwięki ptaków szukających miejsca na nocleg - tłumaczy Marcin Cichy.

- Dla mnie ta muzyka to: wspomnienie kolorowego lata w pochmurny zimowy dzień, reminiscencje spaceru brzmieniem morza w towarzystwie właściwej osoby, za którą teraz tęsknimy - dpdaje Igor Pudło.

Nowy album Skalpela, zatytułowany "Highlight", ukaże się 20 marca nakładem NoPaper Records/!K7 Records. Marcin Cichy i Igor Pudło przez lata łączyli inspiracje lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Nic dziwnego, że ich nagrania zaciekawiły kultową wytwórnię Ninja Tune, dla których duet z Wrocławia nagrał dwa doskonale przyjęte krążki "Skalpel" i "Konfusion". Wydawnictwa zaowocowały nominacją do Gilles Peterson Worldwide Award, znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od NME, przez The Wire po DJ Magazine i koncertami na całym świecie.". Trzeci krążek "Transit" był odejściem od stylistyki jazzowej w stronę elektroniki spod znaku downtempo." "Highlight" to kolejny przełom - płyta najbardziej eklektyczna w karierze grupy z Wrocławia, na której punkty odniesienia wyznaczane są przez fusion Milesa Davisa, minimal music czy elektroniczną spuściznę Warpa i Ninja Tune. Nie zabrakło też odniesień do polskiej jazzowej tradycji jak i trip-hopu, jednak to album jednoznacznie współczesny, korespondujący z brzmieniowymi trendami i nagraniami najgłośniejszych obecnie producentów, a przy tym głos osobny i oryginalny.

Oto tracklista "Highlight":
1. Blow
2. Cold Air
3. Quicksilver
4. Escape
5. Distant
6. Pull Closer
7. Countless
8. Event
9. Arrival
10. Zorza


Sprawdź i kup bilet:Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: skalpel