Aktualności

10-06-2020-08:03:46

Fisz i Emade mają nie za miłe wiadomości

Udostępnij! Tweetnij!

Najnowsza płyta zespołu Fisz Emade Tworzywo zapowiada się na gorzką i smutną. Pierwszy singiel nosi tytuł "Nie za miłe wiadomości".

Fisz Emade fot. Iwona Bielecka

Utwór "Nie za miłe wiadomości" opowiada o nierównościach społecznych. Teledysk został nakręcony w rejonie miasta Akra (Ghana). To tu znajduje się ogromne "cmentarzysko" odpadów - 41 milionów ton śmieci. Bank Światowy alarmuje: brak środków na programy redukujące ubóstwo w budżetach afrykańskich państw oraz niskie tempo wzrostu gospodarczego spowodują, że do 2030 roku aż 90 procent biednych z całego świata będzie mieszkało w Afryce.

- Tekst może mieć także uniwersalny charakter - mówi Fisz. - "Luksusowi panowie" to osoby kierujące losami planety Ziemi, które są jednocześnie oderwane od rzeczywistości i prawdziwych problemów dzisiejszego świata. Takie to dziwne czasy, że kłamcy i cwaniacy wydają moralne wyroki, że od hipokrytów zależy nas los.

Singiel "Nie za miłe wiadomości" zapowiada album "Ballady i Protesty". Płyta, która ukaże się jesienią 2021 roku , składać się będzie z dwóch odrębnych opowieści muzycznych.

Pierwsza - "Ballady" - będzie zawierać głównie akustyczne utwory, napisane na fortepian i sekcję smyczkową. Nie zabraknie również charakterystycznego brzmienia bębnów Emade i wykreowanych przez niego szumów i trzasków. "Ballady" to osobiste, często intymne opowieści o miłości i tęsknocie do natury. To utwory o niepokoju związanym ze stanem PRZYRODY i PLANETY ZIEMI.

Druga opowieść to płyta "Protesty". Mocna tekstowo i muzycznie, pełna elementów garażowego rocka, rapu i elektroniki. W tekstach Fisz komentuje szeroko rozumianą politykę, panoszącą się hipokryzję i kłamstwo, zadaje pytania o kondycję dzisiejszej debaty publicznej.

Kilka tygodni temu Fisz Emade Tworzywo wypuścili protest song "Mój kraj znika". Ostatni album zespołu to "Radar" z 2019 roku.


Sprawdź i kup bilet:Udostępnij! Tweetnij!