Aktualności

28-09-2020-20:45:42

Hania Rani na płycie Víkingura Ólafssona

Udostępnij! Tweetnij!

Víkingur Ólafsson zapowiada album "Reflections" ze współczesnymi opracowaniami kompozycji Debussy'ego. W realizacji płyty udział wzięła Hania Rani.

Hania Rani fot. Alfheidur Erla Gudmundsdottir

Ostatni album Víkingura Ólafssona dla Deutsche Grammophon - "Debussy • Rameau", który ukazał się na początku 2020 roku - trafił na szczyty amerykańskich i brytyjskich list przebojów muzyki klasycznej, a także uplasował się wysoko na niemieckich listach przebojów muzyki pop. Teraz artysta zapowiada "Debussy • Rameau Reflections", nowe wydawnictwo z opracowaniami przygotowanymi przez Ólafssona oraz innych artystów współczesnych - wśród których znalazła się także Hania Rani.

Zapowiedzi albumu towarzyszy światowa premiera opracowania kompozycji Debussy'ego, "La Damoiselle élue", autorstwa Hani Ran.

Polska pianistka, kompozytorka i wokalistka osadziła wzniosłą muzykę Debussy'ego w medytacyjnym, elektroakustycznym pejzażu dźwiękowym. Jej partytura początkowe akordy czerpie z oryginalnego utworu, dodając do miksu fortepianowe arpeggia przypominające dzwonki i delikatne warstwy brzmieniowe, wywołując melancholijne wrażenia rodem z tajemniczego świata snu.

- Pracując nad nową interpretacją tego dzieła, postanowiłam przyjrzeć się emocjom, jakie wywołują otwierające akordy, zwane również Circle Charm - mówi Hania Rani. - Ten motyw harmoniczny stał się podstawą całego opracowania, utrzymując tym samym kompozycję w medytacyjnym charakterze i atmosferze oczekiwania. Na tym fundamencie zbudowałam melodię, delikatny utwór błądzący gdzieś w oddali - korespondujący z liryczną ekspresją oryginalnego dzieła Debussy’ego. Powtarzająca się sekwencja akordów i rozwijająca się linia melodyczna coraz bardziej zagęszczają fakturę utworu, ostatecznie doprowadzając do kulminacji w części środkowej, która wpuszcza do niego nieco światła i nadziei. Podobnie jak w oryginalnym preludium Debussy'ego, zakończenie jest powrotem do znanych początkowych akordów, które zamykają całość. Trudno więc powiedzieć dokładnie, jaki jest koniec i jaki jest początek tej muzycznej historii. Czy to naprawdę się kończy, czy trwa nadal, wybrzmiewając bezgłośnie w ciszy?

Kolejne utwory z albumu "Reflections" ukażą się w listopadzie, styczniu, lutym i marcu, a premiera pełnego albumu zaplanowana jest na 12 marca 2021 roku.

Hania Rani wydała dwie solowe płyty - "Esja" (2019) i "Home" (2020). Ostatnio pracowała nad muzyką do filmu "Jak najdalej stąd" w reżyserii Piotra Domalewskiego.Udostępnij! Tweetnij!

TAGI: Hania Rani