Aktualności

16-10-2020-11:44:58

Muzyka do "Szarlatana" Agnieszki Holland. Kompozytorami Mary Komasa i Antoni Komasa-Łazarkiewicz

Udostępnij! Tweetnij!

Do sieci trafiła kompozycja "Jan" ze ścieżki dźwiękowej najnowszego filmu Agnieszki Holland, "Szarlatan".

"Szarlatan" fot. Gutek Film

Utwór "Jan" skomponowany został przez Antoniego Komasę-Łazarkiewicza we współpracy z jego żoną, Mary Komasą. Artyści przygotowali całą ścieżkę dźwiękową do dzieła. Wcześniej można było zapoznać się z numerem "Frantisek".

Film "Szarlatan" Agnieszki Holland został ogłoszony czeskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

Choć rozgrywa się w przeszłości, "Szarlatan" jest filmem jak najbardziej współczesnym - podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. "Szarlatan" pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą - także naszą własną.

Do kin "Szarlatan" trafił 9 października.

Mary Komasa, łącząca w swej muzyce alternatywę i elektronikę, ma na koncie dwie płyty imienną z 2015 roku i "Disarm" z 2019 roku


Sprawdź i kup bilet:Udostępnij! Tweetnij!